Nvidia uvedla GeForce GTX 965M a chystá podporu G-Sync v noteboocích [CES]

0

Okolo grafických karet se toho na CES 2015 zas tak mnoho neděje (i když je třeba zmínit příchod monitorů s FreeSync). Dvě zajímavé noviny však přišly ze zeleného tábora Nvidie. Tou první je nová mobilní grafika založená na čipu GM204 generace Maxwell a v té druhé bude řeč o G-Sync.

Hned na podzim po uvedení desktopových karet přišla Nvidia s také dobře přijatými mobilními verzemi, GeForce GTX 980M a GTX 970M. K těmto dvou Maxwellům nyní přibude ještě o něco levnější varianta, GeForce GTX 965M. Karta, kterou Nvidia vypustila bez velkých fanfár (na webu k ní ale má oficiální specifikace), je údajně stále založená na čipu GM204. Bude v ní však poměrně podstatně ořezán. Zůstat by ale měla dobrá spotřeba a architektonické výhody Maxwellu, což by GTX 965M mělo hrát do karet proti starším konkurentům třeba s čipem GK104. Konkrétně zejména proti modelu GTX 870M, který údajně nahrazuje.

GeForce GTX 965M (CES 2015)

GeForce GTX 965M má 1024 stream procesorů – počet bloků SMM byl tedy redukován na pouhých osm. Takt GPU je 924 MHz v základu, k tomu ale ještě bude neupřesněný boost. Hrubý výkon by tak měl být někde pod dvěma třetinami výkonu modelu GTX 980. Paměťová propustnost ale bude jen poloviční. GDDR5 sice poběží na taktu 5 GHz efektivně, ale GTX 965M má jen 128bitovou sběrnici. Velikost paměti je prý většinou 4 GB, ovšem na trhu se nejspíš objeví také notebooky s 2GB verzí.

 

GM204 s půlkou vypnutou

Z čipu GM204 je tak v této kartě vlastně aktivní jen pouhá polovina. Asi nejsem jediný, komu vrtá v hlavě, proč vlastně není použit čip GM206. Ten by totiž měl mít odpovídající počet bloků SMM a nativně 128bitovou sběrnici. Možná, že z výroby zatím zbývá velký počet zmetkových GM204, kterých se touto cestou Nvidia zbavuje, a eventuálně se do karty dostane i to GM206; možná je důvod jiný.

Určitý obrázek o výkonu, který lze čekat, si můžete udělat z benchmarků, publikovaných webem NotebookCheck:

GeForce GTX 965M (CES 2015)

GeForce GTX 965M (CES 2015)

 

Herní notebooky dostanou G-Sync…

Technologie umožňující kreslit na monitor s proměnnou snímkovou frekvencí jsme při novoročním bilancování vícekrát označili za jednu z největších událostí loňska. Na G-Sync si Nvidia adekvátně k tomu dost zakládá, nicméně tuto funkci si užijete jen se stolními počítači. Podporována je totiž jen na desktopových kartách (GeForce GTX 650 Ti Boost a výš). Už brzo by se to ale mohlo změnit, a tato technologie by se měla rozjet i ve spolupráci s mobilními GPU Nvidie – tedy alespoň tehdy, když má váš notebook výstup DisplayPort.

 

Že se G-Sync chystá do notebooků, prozradili švédskému webu SweClockers na CES 2015 zástupci značky Aorus, pod níž vyrábí herní notebooky firma Gigabyte. Na místě údajně běžela i demonstrace na modelu Aorus X7 Pro. Zprovoznění G-Sync na noteboocích prý zatím brání softwarová stránka věci. Nicméně ovladače by snad měly být dořešeny vbrzku, takže se oficiální spuštění G-Sync v noteboocích prý čeká ještě v tomto čtvrtletí (čili do konce března).

Demo G-Sync s notebookem Aorus X7 Pro na CES 2015 (Zdroj: SweClockers)
Demo G-Sync s notebookem Aorus X7 Pro na CES 2015 (Zdroj: SweClockers)

 

… ale ne na svých vlastních LCD

Háček je v tom, že celá tato záležitost se podle všeho týká jenom stolních monitorů ke stroji připojených a nikoliv už vlastních zabudovaných panelů notebooku. Problém je asi s oním speciálním modulem, který monitory s G-Sync potřebují. Panely v laptopech jej ale nemají a je otázka, zda by do nich šel snadno zabudovat. Na displejích notebooků tím pádem máme s G-Sync asi smůlu. Nicméně jak ukazuje raná demonstrace z loňského CES (jak ten čas běží, což?), možná by to mohlo jít u FreeSync.

Zdroje: VideoCardz, NotebookCheck, Nvidia, SweClockers

Ohodnoťte tento článek!