Nvidia v prosinci vydá nové grafiky. GeForce RTX 3080 s 12GB pamětí, RTX 3090 pro notebooky?

11

Nvidia uvede příští měsíc a pak v lednu 2022 nové grafiky. Hned tři modely dostanou větší paměť, mimo jiné GeForce RTX 3080, u které se na jen 10GB kapacitu dost hubovalo.

Vypadá to, že došlo k dalšímu vývoji v tom, jaké nové grafické karty na nás chystá Nvidia v rámci refreshe generace GeForce RTX 3000, který by měl přijít kolem přelomu roku. Poslední informace jsme tu měli před třemi týdny a hovořily například o 16GB GeForce RTX 3070 Ti. Vypadá to, že Nvidia chystá další novinku: GeForce RTX 3080 s 12GB pamětí, pro niž už máme i datum, a také možná hodně velký průlom ve výkonu mobilních GPU.

Nové informace o plánech Nvidie tentokrát přicházejí z odlišného zdroje, který by nicméně už za necelý měsíc by mohl být ověřený – od leakera z Twitteru s přezdívkou hongxing2020. Podle toho chystá Nvidia nové grafiky na prosinec a první bychom se mohli dočkat už za pět týdnů. zatím je řeč o třech různých kartách, i když to asi nemusí být definitivní.

GeForce RTX 2060 12GB v prosinci

Podle tohoto zdroje ve vlně nových desktopových grafik Nvidia přijde jako první onen comeback grafiky GeForce RTX 2060. Jak už jsme nedávno psali, Nvidia chystá znovuuvedení tohoto modelu na trh, patrně kvůli tomu, jaký panuje nedostatek novějších GPU. Karta by asi pořád mohla mít stejné parametry jako původní RTX 2060 z roku 2019, i když jisté to není, mohlo by třeba dojít na vyšší takty. Ale zejména dostane dvojnásobnou 12GB paměť, která je větší, než měl jakýkoliv další model generace Turing (až na Titan RTX…). Jinak by asi mohlo být zachováno 1920 shaderů, 160W TDP a propustnost 336 GB/s (14GHz paměti GDDR6 na 192bitové sběrnici).

Nvidia GeForce RTX 2060 Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Tato GeForce RTX 2060 12GB má podle hongxing2020 být oficiálně oznámena 7. 12. tohoto roku. A bude to zřejmě rovnou i ostré vydání, protože ve stejný den se prý grafika začne i prodávat v obchodech. Doporučenou cenu zatím neznáme, na druhou stranu, tu reálnou asi stejně bohužel určí kryptotěžaři. Zatím nevíme, zda karta bude mít BIOS omezující těžbu kryptoměn.

Leden: GeForce RTX 3070 Ti 16GB

Také druhá plánovaná karta sedí s předchozí zprávou: Nvidia prý chystá GeForce RTX 3070 Ti 16GB, tedy verzi grafiky vydané již před pěti měsíci, ale teď se zdvojnásobenou kapacitou paměti. Tato grafika by tedy měla čip GA104 v plné konfiguraci se 6144 shadery, 290W TDP a propustností 608 GB/s (GDDR6X na 19,0 GHz). Karta má obsahovat čip s označením GA104-401.

Opět ještě neznáme cenu, ale tato karta prý bude odhalena chvíli na to 17. 12. Prodej ovšem bude tentokrát zahájen až o pár týdnů později, až 11. 1. 2022, fyzická dostupnost tedy na rozdíl od vracejícího se Turingu sklouzne až do příštího roku.

Nvidia GeForce RTX 3070 Ti Founders Edition 1
Nvidia GeForce RTX 3070 Ti Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

GeForce RTX 3080 12GB

Ve stejný den má být odhalená další karta, která je pro nás novinkou: Nvidia prý teď plánuje GeForce RTX 3080 12GB. Jak je jasné z názvu, hlavní atrakcí by mohlo být přidání paměti, kde by zvýšení z 10 na 12 GB částečně odvrátilo kritiku na malou kapacitu tohoto modelu. Už se objevily první hry, které snad na 10GB omezení sahají (Doom Eternal s raytracingem), takže Nvidia se možná rozhodla reagovat takto.

Není známo, zda se nějak změní další parametry (TDP, takty, zda třeba nepřibudou výpočetní jednotky. Čip má nové označení GA102-220, takže by mohly nastat změny. Každopádně paměťová sběrnice bude u této grafiky plně aktivní v šířce 384 bitů místo původního omezení na 320 bitů. Pokud by Nvidia ponechala stejný takt paměti GDDR6X, tak by jen toto zvýšilo výrazně paměťovou propustnost (o stejných 20 % jako kapacitu) a tím by se i změnil výkon karty. Teoreticky by se nabízela možnost, že by karta místo GDDR6X použila levnější paměti GDDR6, protože s 16GHz GDDR6 by se na 384 bitech dala docílit propustnost 768 GB/s, lehce vyšší než 760 GB/s, které dosahuje 10GB RTX 3080 na 320bitové sběrnici s pomocí GDDR6X. Ale toto by si vyžádalo úplně nové PCB.

I tato grafika má být odhalena 17. 12., aby se pak začala prodávat 11. 1. 2022. Šlo by tedy o takové dvojuvedení karet se zvětšenou pamětí. Není zatím jasné, zda tyto modely nahradí původní verze s menší pamětí, nebo zda rozšíří nabídku Nvidie a původní 8GB a 10GB modely zůstanou paralelně na prodej také, za nižší cenu (respektive by to asi znamenalo, že 16GB a 12GB verze by byla za příplatek).

Hongxing2020 neuvádí zatím nic o posledním modelu, o němž předchozí úniky (hned z několika stran) mluvily: o výkonnějším modelu generace Ampere, GeForce RTX 3090 Super nebo RTX 3090 Ti. Ta měla mít plně aktivní čip GA102 s 10 752 shadery, 24GB paměti GDDRX na zvýšené frekvenci 21,0 GHz efetivně (takže propustnost by dolezla už na 1002 GB/s), ale také údajně šílené 450W TDP.

Je možné, že tato karta bude vydána zvlášť až o něco později, protože na rozdíl od předchozích karet by šlo o novou výkonnostní konfiguraci a ne jen o předělání předchozí karty na vyšší kapacitu paměti. Zatím tedy asi není místo považovat ji za zrušenou.

Tip: Architektura a detaily GPU Nvidia Ampere/GeForce RTX 3000 a čipů GA102 a GA104

Nvidia GeForce RTX generace Ampere pro notebooky 1600
Nvidia GeForce RTX generace Ampere pro notebooky (ilustrace, zdroj: Nvidia)

Mobilní eso? GeForce RTX 3080 Ti nebo 3090 pro notebooky?

Ale zato se objevily zajímavé zmínky o tom, že by možná Nvidia mohla vydat výkonnější grafiku pro notebooky. Nyní je její nejvýkonnější GPU pro herní laptopy model GeForce RTX 3080, ovšem na rozdíl od desktopového jde o kartu jen s čipem GA104 (6144 shaderů) a 8 GB paměti GDDR6.

Nvidia prý ale možná pracuje na novém mobilním highendu, v němž by prý mohl být čip GA103, jenž má možná až 7680 shaderů. Výkon by pak logicky mohl být mnohem výš, i když je otázka, zda by třeba s tím nerostlo i TDP. Existence této mobilní karty není zatím potvrzená a ani nevíme, jak se má jmenovat – mohla by to být RTX 3080 Super, nebo také RTX 3080 Ti nebo dokonce RTX 3090 (Nvidia teď v názvu nijak nevyjadřuje, že mobilní GPU mívají úplně jinou konfiguraci než v desktopu, takže kolize v názvu by nepřekvapovala ani u této grafiky).

Že by se dlouho přetřásaný čip GA103 opravdu začal vyrábět, dosud není potvrzeno (a pokud ano, čekali bychom, že by se dostal i do nějakých desktopových karet), ale pokud jsou tyto informace pravda, pak by tato grafika mohla být asi odhalena nebo formálně uvedena na trh v Q1 2022 na lednovém veletrhu CES 2022. Nvidia by si s ní jistila dominanci na trhu herních notebooků, Nvidia by také možná chtěla drtivě ukázat kdo je pán grafice Applu v procesoru M1 Max.

Galerie: Grafiky Ampere pro notebooky: Nvidia GeForce RTX 3080, RTX 3070 a RTX 3060

Zdroj: VideoCardz (1, 2)

Nvidia v prosinci vydá nové grafiky. GeForce RTX 3080 s 12GB pamětí, RTX 3090 pro notebooky?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

11 KOMENTÁŘE

    • Jj, presne tak. Kdybych chtel, tak zrovna ja si muzu dovolit tech 50K za grafiku klidne dat, jenze nejsem debil. Svet nabizi neuveritelne mnozstvi zabavy a nevidim duvod, proc bych mel davat za herni grafiku, se kterou stravim nekolik hodin tydne, tolik penez, kdyz si za mnohem mene muzu uzit mnohem vice. Mimochodem, uz jsem tu psal, ze pokud grafiky nebudou delsi dobu, ze na to sve hrani proste poridim konzoli za 13.500 Kc. Realne ty herni grafiky proste vetsi cenu nemaji, cokoli nad tu castku za celou herni konzoli je jednoduse podvod, na ktery ja narozdil od jinych nenalitnul.

     • Mám to podobně, ale tady jde hlavně o to, že nechci přistupovat na tuhle perverzní hru, kdy současné situace využil celý řetěz – od výrobce až po poslední e-shop.

      Takhle se to nedá dělat chlapci. A kde máte ty LHR grafiky? Já vám řeknu kde – nikde, protože v Číně prodáváte palety rovnou do rigů.

      Ještě, že se najde dost numbskulls typu Džejkoba, který maj tu hlavu fakt jen na ozdobu. Ti pak máknou na tu gpu za pade no.

      • Já to nemám zapotřebí chlapče. Grafiku jsem si pořídil minulý rok v den vydání ještě za normální cenu a nemusím teď vyplakávat v diskuzích, jak je všechno špatně. Ale i kdybych máknul a dal za ni dal 50k, tak je to pořád lepší než to, co tady předvádíš ty a tobě podobní 🙂

      • Nikdy jsem nevyplakával, grafiku v pohodě mám na pár generací dopředu, ale fakt je, že jen debil si koupí GPU za tyhle ceny. Nota bene ty český ceny.

       Jestli do sorty těch lidí patříš ty nebo ne, to už si přeber sám. Pokud se rád občas ohneš, to je tvůj fetiš, mě do toho fakt netahej.

      • Tak AMD ma grafik objektivne malo, protoze proste dali prednost vyrobe procesoru a vyrobe hernich konzoli. U tech to nejspis maji nasmlouvane, ale zase moc dobre vedeli co nasmlouvavaji, ze o hrace na PC nemaji zajem, ok, jejich rozhodnuti.
       No a tim padem zbyla NVidia, kterou cela vec nesmirne bavi, grafiky vesele prodava prednostne tezarum vyjma samozrejme tech palet, ktery jdou primo k NVidii do cloudu. A idioti si plati GeForce Now misto, aby NVidii ignorovali a donutili ji pustit grafiky k hracum. :-/

       Kez by vysla herni grafika Intelu, tenhle trh je zlikvidovanej chybejici konkurenci a dokud nebudou aspon dva vyrobci jako u procesoru, tak se to nezlepsi.