Nvidia peče Ampere. Jen-Hsun Huang vytáhl na videu z trouby „největší grafiku na světě“

Už i šéf Nvidie láká na odhalení GPU Ampere.

34

Zítra má Nvidia na opožděné prezentaci, kterou původně plánovala už na březen, odhalit nová GPU – pravděpodobně architekturu Ampere. Samotná firma už buduje očekávání na sociálních sítích, ovšem asi jste nečekali, že by se zapojil přímo šéf firmy Jen-Hsun Huang.

Na YouTube se objevilo krátké oficiální video Nvidie, v němž je Huang zachycen v kuchyni svého sídla, kde se zrovna chystá otevřít troubu. Můžete ho slyšet říct, že nespecifikované ňamky se už pečou docela dlouho, po čemž vytáhne z trouby serverovou desku osazenou masivními chladiči se slovy „dámy a pánové, největší grafická karta na světě“.

Hardware není asi přímo jediná grafika či GPU, podle vzhledu jde o základní desku serveru DGX (nedávno si Nvidia zaregistrovala ochranou známku DGX A100, ukazující na osazení čipy Ampere). Respektive jednu z desek. V těchto serverech měla Nvidia separátní desku s procesory a poté ve dvou patrech pár desek, do kterých se instalují plochá pouzdra výpočetních GPU Tesla. A tento modul právě Huang pekl v troubě.

Jen-Hsun Huang peče Ampere Zdroj: Nvidia

Předchozí generace měla osm GPU, což zde podle všeho sedí – je vidět osm velkých bloků chladičů. Před nimi je šest užších, ale stejně vysokých chladičů. Ty zřejmě chladí přepínače konektivity NVLink, nazvané NVSwitch – už minulá generace jich měla 12 (6 na desku), takže jejich počet zůstal zdá se zachován (procesory, paměti a SSD jsou mimo tuto desku). Celý systém tedy asi bude konstrukčně podobný předchozí generaci, ovšem vybavený novými 7nm GPU.

Pokud by Huang natočil ještě porcování této pečínky, měli bychom možná šanci vidět úplně poprvé nová GPU Ampere A100. Takto se budete muset spokojit s tím, že „jsou na snímku,“ ovšem nelze je vidět.

Největší čip GPU? Spojení 16 GPU do jednoho?

Zmínka o tom, že tento výřez ze serveru je největší grafická karta, je docela zajímavá. Pokud tím Huang míní přímo tento kus hardwaru, tak to možná hovoří o schopnosti všech osmi GPU se díky propojení koherentní logikou NVLink chovat jako jediná grafika schopná pracovat na jedné úloze. Huang by také mohl mluvit o tom, že samotný čip A100 je největší grafický procesor vůbec (tedy ještě větší než extrémní 815 mm² Volta GV100). Ale na videu doslova říká „grafická karta“, ne GPU.

Konstrukce serveru DGX-2. GPU jsou ve dvou patrech, propojených modulem s přepínači logiky NVLink2 (Zdroj: AnandTech). V troubě byla jedna ze dvou desek s GPU a přepínači NVSwitch

Odhalení Ampere se bude vysílat živě na Youtube.com/nvidia a nové informace a produkty, které firma oznámí, budou publikovány na Nvidianews.nvidia.com. Začátek má nastat v 6:00 západoamerického (pacifického času), ale u nás v tu chvíli už tři hodiny odpoledne. Pod chladiči schovaná počítadla byste tedy měli uvidět už brzo.

Jen-Hsun Huang peče GPU Ampere (Fotogalerie)

Zdroje: VideoCardz, Nvidia (YouTube)

Nvidia peče Ampere. Jen-Hsun Huang vytáhl na videu z trouby „největší grafiku na světě“
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.33%) 15 hlasů

34 KOMENTÁŘE

  • A zase totéž, co včera. Nejste schopen pochopit, že takovéhle grafiky přinesou firmě daleko více prostředků, než ty grafiky pro hráče a proto je firmy preferují a proto je prezentují. V grafikách pro hráče nVidii zatím bohatě stačí to, co vyrábí na starých levných procesech. Kdyby vyrobili nové 7nm grafiky, začnou s nimi konkurovat hlavně sami sobě. Tedy možná by potěšili pár zákazníků, ale finančně by si nepolepšili. A o finance jde především.

   • A zase zopakuju: Mně je úplně jedno, kolik nvidia vydělá pro své akcionáře. Já jen říkám, že fandové her a nvidie si můžou zatím nechat zajít chuť. Máš s tímto výrokem problém?

    Jinak poslední tři věty to shrnují velmi dobře, za ty máš pochvalu.

    • Problém mám s tím, jak překrucujete to, co sám napíšete. V příspěvku na který jsem reagoval píšete o tom, že 7nm grafiky pro hráče nejsou a nebudou, tak musí ukazovat Ampéry.
     V druhém příspěvku připouštíte, že jediné, co je pravda, je to, že 7nm grafiky nejsou. Z čeho v prvním příspěvku usuzujete, že nebudou, mi nějak uniká. A to, že musí ukazovat Ampéry taky není pravda. Pravda je, že je chce ukazovat. Tohle není žádné chlácholení hráčů. Tohle je obyčejná ukázka nadřazenosti. Ukázání, co dokáží vyrobit. Je to reklama zadarmo.

     • Ampéra je hráčský čip? Pokud vím, tak není.
      Má nvidia 7nm herní čipy? Pokud vím, tak nemá.
      Pokud nemůže ukazovat 7nm grafiky pro hráče, musí logicky ukázat něco jiného – v hubených letech to taky byla „softwarová společnost“ (na to jsi asi už raději zapomněl).

      Takže překrucování a whataboutism ano – ale z tvé strany!

      A jestli má tahle akce ukázat nadřazenost, tak já jsem se smál – kalifornský Láďa Hruška mi asi neimponuje. To jako že umí vyrobit 7nm čip? Tak to ukazují teda „brzo“ (přes rok poté, co to bylo aktuální) 😁 A to ještě ani nevíme, jestli tu desku zase nelepili kanagomem, jak mají u nvidie v takových případech ve zvyku. 😛

      • Tynyt:
       Aha. Takže podle tebe 7nm herní grafiky nebudou…
       Pokud se nepletu, tak Nvidia vždy uváděla nejdříve výpočetní karty. A až následně ty herní.
       To, jestli někdo začne vyrábět na tom nebo onom procesu, bych raději nechal na nich. Oni sami nejlépe ví, co je pro ně přínosem, který už stojí za to udělat. To, že to bylo aktuální u AMD neznamená, že to nebude aktuální u Nvidie. Nebo podle tebe musí přejít na nový proces současně?

      • Casper: já neříkám, že nebudou. Říkám, že si počkáš – odhaduju minimálně půlrok, možná déle, s ohledem na situaci v TSMC a malé objemy nakontraktovaných wafferů, ze kterých se bude zřejmě vyrábět Ampéra.

      • Tynyt:
       „Vzkaz byl přijat. Nové 7nm grafiky pro hráče nejsou a nebudou, tak musí ukazovat Ampéry.“
       Takže ne. 7nm herní grafiky budou. Zatím nejsou. A jak jsem psal. Vždy se ukazují nejdříve výpočetní karty. Až potom ty herní. Takže nechápu logiku toho příspěvku a ani üčel. Kopneme si do Nvidie, protože nemá na trhu 7nm herní grafiku? Proč?

      • jak čtu Huangem předhozené informace, ty s tím svým „pokud vím“, nevíš vůbec nic …

      • Aznohh: ok, tak beru zpět.
       casper: A nekope se třeba do AMD že nemá hiend?

      • Tynyt:
       Já se ptám proč ty kopeš do Nvidie?. Jakej to má význam? Chráníš svoji oblíbenou značku?

 1. Už se těším až vyměním svou zánovní 2080S za nějakej novej kousek. Jsem zvědavý na ceny 😀 To zas budou místní socky kvákat. Kéž by AMD začlo zas nvidii nějak konkurovat v high endu. Ty 11Gb 2080 jsou už i na mě dost drahé .
  Na druhou stranu třeba takové ANNO 1800 ve 4K je luxus a víte co ? Je ticho , grafika se dostane k 70 stupňům a větráky se jen lehce potichu točí.