nVidia vyzbrojí Amazonu výpočetní cloud EC2 kartami Tesla K10

0

V oblasti výpočetních karet si Nvidia (podobně jako v sektoru profesionálních grafik) vybudovala silnou pozici. Její Tesly mají navíc ve srovnání s nabídkou AMD mnohem lepší pověst, co se týče ovladačů a softwarové podpory. Své dělá i náskok, který jim před nástupem OpenCL získalo rozhraní CUDA. Že Nvidii patří budoucnost, si podle všeho myslí i Amazon, karty Tesla totiž vybral pro masové nasazení v rámci svého „oblaku“ EC2.

Dle zákulisních informací, které včera otiskl server VR-Zone, si Amazon objedná zhruba deset tisíc karet. Konkrétně půjde o model Tesla K10, který je odvozen od známé GeForce GTX 690. Jde tedy o akcelerátor osazený dvěma 28nm čipy GK104 a 8 GB paměti GDDR5. Amazon prý později nakoupí i „velké Keplery“ Tesla K20, které mají mít na rozdíl od modelu K10 vysoký výkon i ve výpočtech s dvojitou předností, a sice díky jádru GK110. Dvojitá přesnost však není prioritou, a proto se Amazon bude spoléhat zejména na Keplery malé.

EC2 (plným jménem Elastic Computing Cloud) je součástí služeb AWS a nabízí možnost pronajmout si virtualizovaný server pro běh výpočetních úloh. Tesly K10 tak umožní akceleraci přes OpenCL (a nejspíše i CUDA) na instancích tohoto cloudu. Jeho služby jsou velmi populární, což pro Nvidii potenciálně otevírá široké možnosti dalších prodejů. Software nasazovaný na EC2 totiž dostane optimalizace pro karty Tesla nebo dokonce může být rovnou napsán v CUDA. Dotyčné firmy tak nejspíš už zákazníky Nvidie zůstanou, navíc na této platformě často založí i další projekty.

Výpočetní karta Nvidia Tesla K10

Proto zřejmě Nvidii nijak zvlášť nemrzí, že prý karty Amazonu prodala se štědrou množstevní slevou. Firma se cenou Tesly K10 nikde moc nechlubí, údajně se ale nachází v rozmezí třech až pěti tisíc USD. Amazon však zaplatí jen zhruba polovic, dle slov VR-Zone 1500 až 1900 USD. K tomu se ale údajně přidává servisní smlouva (garantující například výměnu selhavší karty), v rámci které Amazon ročně za každou Teslu zaplatí dalších 500 USD. Jak už však bylo řečeno výše, nasazení v EC2 Nvidii zřejmě přinese největší užitek skrze upevnění pozice na trhu.

 

Objednávka tak pro Nvidia do budoucna může znamenat docela slušný byznys. Ani Amazon totiž zřejmě nebude dodavatele bezhlavě měnit, neboť ve světě GPGPU není kompatibilita žádný med. Až přijde čas Tesly K10 poslat do důchodu a nasadit novější výzbroj, budou proto zřejmě náhradou opět karty z produkce Nvidie.

Zdroj: VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!