Nvidia začala prodávat Titan X s čipem GP102, nepůjčuje jej však na recenze

0

Jen chvíli se Nvidia GeForce GTX 1080 ohřála na špičce nabídky grafik od Nvidie. Minulý měsíc ji ale sama Nvidia zase sestřelila oznámením nového highendu Titan X, který je přes matoucí název založen na novém čipu GP102. Tato grafika, jejíž reálný význam bude však silně limitován tím, že stojí drsných 1200 dolarů (u nás přes 35 000 korun), se nyní začala prodávat. Tedy alespoň skrze internetový obchod Nvidie.

Specifikace a další informace o kartě jsme probrali již minule a nezměnily se (viz zprávu z 22. července), tudíž zrekapitulujme jen to nejdůležitější. Titan X má čip GP102 s 3584 aktivními stream procesory, 96 rasterizačními a 224 texturovacími jednotkami, což však není „plná palba“. Samotný čip je ořízlý z 3840 shaderů, které obsahuje (všechny budou mít aktivní Quadra P6000). GPU je nataktováno na 1417 MHz v základu a frekvence boostu je pak 1531 MHz. GPU stejně jako GP104 používá paměti GDDR5X na efektivním taktu 10,0 GHz. Sběrnice je však 384bitová, takže jak kapacita (12 GB), tak propustnost (480 GB/s) je o polovinu vyšší než u GeForce GTX 1080. TDP karty je 250 W.

Nvidia Titan X
Nvidia Titan X

Mezitím se objevily i nějaké nové informace o GP102: čip s 12 miliardami tranzistorů je podstatně menší než GP100, byť má fyzicky stejný počet stream procesorů (3840). GP102 měří „jen“ 471 mm² proti 610 mm² GP100 z modulů a karet Tesla, což je zřejmě dáno očesáním funkcí (jako je například chybějící podpora ECC u pamětí) a zejména eliminací jednotek pro rychlé výpočty s dvojitou přesností. GP102 totiž má v FP64 výkon jen jedné dvaatřicetiny (1/32) proti výkonu v FP32. Toto má platit i pro Quadro P6000, jde zřejmě o vlastnost GP102, nikoliv o umělé softwarové omezení.


Čip GP102: 471 mm², 12 miliard 16nm tranzistorů

GPU podporuje také výpočty s poloviční přesností (FP16), které jsou ale kupodivu ještě pomalejší (1/64) a tato schopnost je asi zachována jen kvůli kompatibilitě. Naopak výpočty s 8bitovými celočíselnými hodnotami podporovány jsou, a to s vysokým výkonem (čtyřnásobek výkonu v FP32). To také Nvidii umožňuje kartu prezentovat jako GPU pro strojové učení a podobné aplikace, byť jde nepochybně pořád primárně o herní grafiku.

 

Je to GeForce, není to GeForce

Když už jsme u prezentace karty, zdá se, že pojmenování jen prostým „Titan X“ (což je kombinace, kterou už bohužel Nvidia použila loni pro kartu založenou na Maxwellu) a vyškrtnutí značky GeForce/GeForce GTX mohlo být poměrně pozdním a náhlým nápadem. Chladič, převzatý z karet GTX 1080, s ním totiž zřejmě ještě nepočítal a na boku má stále svítící nápis GeForce GTX. Backplate pak nese jasně vyraženo „GeForce GTX Titan X“. Zajímavé je, že ovladače zase kartu označují Nvidia Titan X (Pascal), jako by si uvědomovaly, že „applovské“ nerozlišování jednotlivých verzí produktů není bůhvíjaký nápad. Neformálně se asi pro vyjasnění začnou používat různé přezdívky, viděl jsem například sympaticky krátké „Titan XP“.

 

Zvláštní je, že kromě toho, že se karta bude dát koupit exkluzivně jen přímo u Nvidie a zřejmě ji nebudou vyrábět žádní z tradičních partnerů, také není či nebyla dostupná pro recenzenty. Nvidia údajně nezapůjčovala testovací vzorky, a to asi ani velkým hardwarovým webům. Uvedení je to tedy do velké míry bez recenzí. Nějaké testy se však včera večer objevily od webů Gamerstar.dePCWorld (ten se ke dvojici karet dostal skrze sestavu od firmy Falcon Northwest), takže alespoň nějaké výsledky jejich prostřednictvím máme. Můžete je vidět níže v galerii.

 

Obraz karty Nvidia Pascal X (Pascal) poněkud kalí 20% zdražení. Ovšem už tisícidolarová cenovka starších Titanů ustřelovala z „ceny obvyklé“ pro herní grafické karty výrazně do „nekřesťanského“ pásma. Čip GP102 je přitom nepochybně velmi zajímavý tím, jak posouvá výkon již tak velmi dobrého GP104; a také tím, jak rychle po menším bratru přišel. Tyto přednosti však v podstatě budeme (my, běžný lid) moci ocenit až tehdy, až na něm Nvidia postaví nějakou rozumnou grafiku za normální cenu a s lepším (nereferenčním) chlazením. Možná to bude hypotetická GeForce GTX 1080 Ti, zatím tu je ale jen Titan X coby grafika velmi rychlá, ale velmi nevýhodná.

 

Nvidia Titan X (Pascal/GP102) v 3DMarku (Zdroj: VideoCardz)

Nvidia Titan X (Pascal/GP102) v 3DMarku (Zdroj: VideoCardz)

 

Benchmarky karty Nvidia Titan X (Pascal/GP102) webu Gamestar.de

Benchmarky karty Nvidia Titan X (Pascal/GP102) webu Gamestar.de

Benchmarky karty Nvidia Titan X (Pascal/GP102) webu Gamestar.de

Benchmarky karty Nvidia Titan X (Pascal/GP102) webu Gamestar.de

 

Testy webu PC World

Testy webu PC World

Testy webu PC World

Testy webu PC World

Testy webu PC World

Testy webu PC World

Testy webu PC World

Testy webu PC World

Zdroje: VideoCardz (1, 2, 3, 4)

Nvidia začala prodávat Titan X s čipem GP102, nepůjčuje jej však na recenze

Ohodnoťte tento článek!