Nvidia žaluje Qualcomm a Samsung, protože prý porušují její patenty na GPU

0

U obvodního soudu ve státě Delaware a Mezinárodní obchodní komise podala Nvidia stížnost na konkurenci, kterou nařkla z toho, že využívá jejích sedm patentů bez řádného placení licencí. Žalovanou stranou je Qualcomm a Samsung. Patenty se týkají unifikovaných shaderů a jejich programování nebo vícevláknových paralelních výpočtů.

Nvidia konkrétně mluví o zneužití patentů v čipech Snapdragon S4, 400, 600, 800, 801 a 805 s grafikami Adreno. V případě Exynosu je ale žaloba zvláštní, protože Samsung nevyrábí vlastní grafické obvody, ale licencuje si jádra od ARM (Mali) a Imagination Technologies (PowerVR). Nvidii ale zřejmě vadí SoC jako celek.

Nvidia má pifku na GPU využívaná v čipech Snapdragon a Exynos
Nvidia má pifku na GPU využívaná v čipech Snapdragon a Exynos

Kalifornská společnost přímo ukazuje na dotčené produkty, který jsou telefony Galaxy S4, S5, Note 3 a nově představené Note 4 a Note Edge. Spor se týká také tabletů Galaxy Tab S, Tab 2 a Note Pro.

Jako světový lídr ve vizuálních výpočtech Nvidia vynalezla technologie, kterou jsou životně důležité i v mobilních zařízeních. Máme světově největší portfolio intelektuálního vlastnictví týkající se počítačové grafiky, 7000 udělených patentů a dalších čekající na schválení, které vytvořili nejlepší inženýři v odvětví a které nás stály 9 miliard dolarů investovaných do výzkumu a vývoje,“ říká Jen-Hsun Huang, zakladatel a výkonný šéf Nvidie.

Naše patentované vynálezy týkající se GPU poskytují významnou hodnotu pro mobilní zařízení. Samsung a Qualcomm se rozhodly je využívat ve svých produktech, aniž by si od nás kupovaly licence. Proto žádáme soudy, aby ověřily možné porušení patentů Nvidie ve všech grafických architekturách využívaných v mobilních zařízeních Samsungu a stanovily jejich licenční hodnotu,“ dodává.

 

Nvidia útočí na ty největší. Čipy Qualcomm jsou na více než polovině prodávaných zařízeních. Smartphony Samsungu zase tvoří čtvrtinu trhu. Proč ale Nvidii vadí telefony a tablety Samsungu využívající čipy od Qualcommu, a nikoliv srovnatelná konkurence od Nokie, LG, Sony, HTC a dalších výrobců, kteří úplně stejné Snapdragony ve svých produktech nasazují také?

Zdroj: Nvidia

Ohodnoťte tento článek!