Nvidia zdá se potichu povolila G-Sync na GeForce GT 1030. Původně ho karta neuměla

9

V poslední době se párkrát objevilo zpětné měnění specifikací u grafických karet (Radeon RX 560, Radeon RX 550). Něco podobného se nyní zdá se přihodilo u Nvidie, konkrétně loni na jaře vydané karty GeForce GT 1030. Té zdá se přibyla jedna vymoženost, která u ní v nabídce být nemá.

GeForce GT 1030 je nejlevnější desktopová grafika Nvidie založená na nejnovější grafické architektuře Pascal a používající čip vyráběný moderním procesem s 3D tranzistory (FinFETy). Ovšem jakožto u lowendového modelu do ní Nvidia nezačlenila některé funkce, které zůstávají jen výsadou vyšších modelů. Při uvedení tak specifikace říkaly, že GT 1030 schází podpora SLI, Anselu nebo Simultaneous Multi-Projection. A přímo také bylo uvedeno, že tato grafická karta neumí technologii G-Sync pro adaptivní obnovování obrazu na herních monitorech.

DP a G-Sync u MSI

A právě G-Sync se týká ono dodatečné měnění podmínek, na které jsme naráželi v úvodu. Vypadá to totiž, že G-Sync nakonec na této levné grafice GeForce zakázáno není. Na Redditu se našel uživatel, který tuto kartu pořídil v nízkoprofilovém provedení od MSI (GeForce GT 1030 2GB LP OC) a poté ji vyzkoušel s neupřesněným monitorem podporujícím G-Sync (snad by mohlo jít o Acer Predator XB272). V nastaveních ovladačů se kupodivu G-Sync dalo zapnout a podle uživatele skutečně funguje i ve hrách. Také OSD monitoru signalizovalo, že je režim G-Sync aktivní, ačkoliv oficiální specifikace Nvidie říkají, že G-Sync tento model grafiky neumí („ne“ je tam dokonce napsáno velkými písmeny). Údajně to takto začalo fungovat samo, nebylo třeba žádných zvláštních zásahů.

Použité GPU GP108 tedy evidentně G-Sync umí; vypnutá tato technologie byla asi hlavně kvůli „segmentaci“ produktů. Zatím není jasné, zda k opětovnému zapnutí došlo potichu v nějaké aktualizaci ovladačů, což je asi první vysvětlení, které přijde na mysl. Teoreticky by také mohlo jít o práci firmy MSI, která mohla nastavení GPU upravit v rozporu s tím, co říkají referenční specifikace. Je ovšem třeba říct, že karta MSI, kterou měl dotyčný uživatel na Redditu, je jednou z mála nebo možná vůbec jedinou, která má výstup DisplayPort. Většinou je na nich přítomno jen DVI a HDMI, tudíž na jiných kartách ani není šance zjistit, že G-Sync přišlo k životu. Tato technologie na rozdíl od FreeSync u Radeonů DisplayPort bezpodmínečně vyžaduje.

Snímek z počítače, na kterém běží GeForce GT 1030 v režimu aktivního G-Sync (Zdroj: Reddit)
Snímek z počítače, na kterém běží GeForce GT 1030 v režimu aktivního G-Sync (Zdroj: Reddit)

G-Sync na GT 1030 asi mnoha lidem nechybělo

Pokud je tato informace pravdivá a funkčnost G-Sync na GeForce GT 1030 vydrží, bude si u ní možné přičíst malé plus. Jeho dosah ovšem je dost omezený a dost možná, že dosud jen málokomu chybělo. Pokud totiž už nemáte monitor s G-Sync například pro primární herní PC (a stroj s GT 1030 jako počítač sekundární sekundární), asi nemá smysl drahé herní zobrazovadlo párovat zrovna s tímto lowendovým modelem. Příplatek za G-Sync je poměrně velký, v podstatě podobný ceně samotné GeForce GT 1030. Větší smysl asi tyto obrazovky dávají až u dražších karet. Plus je tu onen problém, že většině GeForce GT 1030 chybí výstup DisplayPort.

Jiná situace by samozřejmě byla, kdyby karty GeForce podporovaly standard VESA Adaptive-Sync (alias FreeSync), který je i na mnoha laciných monitorech za příplatky mírné až zanedbatelné, a je tudíž relevantní i pro karty s výkonem a cenou modelu GT 1030. Ovšem pozice Nvidie je v tomto jak známo taková, že si prosazuje jen vlastní technologii (z níž ji plynou příjmy navíc). Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by na tom hodlala něco měnit.

Nvidia zdá se potichu povolila G-Sync na GeForce GT 1030. Původně ho karta neuměla
Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘE

  1. Vidíte, zrovna živořím na 1030, LP s DP od MSI, protože mi lehl Titan popelem.
    Gsync jsem měl v plánu časem pořídit … ale když to umí i 1030, tak si možná ten Gsync pořídím už teď. V LoLku tohle ořezávátko dá při 1080p 100-140FPS 😉

    Už aby byly nové grafiky.