Nvidia zpětně odemkne profi funkce z karet Quadro na Titanu Xp. Lepší výkon v Maya

23
Zdroj: Nvidia

Když AMD vydalo koncem června první grafickou kartu generace Vega, model Frontier Edition, přisoudilo mu poněkud nezvyklou roli. Mělo jít jednak o kartu pro programátory pracující s umělou inteligencí a strojovým učením – tedy cosi jako „levný“ vývojový kit pro Radeony Instinct. Zároveň ale Frontier Edition měl sloužit i poloprofesionálním uživatelům a „tvůrcům obsahu“ jako jakási méně vybavená, ale levnější náhrada za karty Radeon Pro. Vzhledem k ceně 999 dolarů byla srovnávána s Titanem Xp od Nvidie – který ale speciální profi výbavu nemá, byť jej marketing také maluje jako „víc než herní“ grafiku. Zdá se ale, že Nvidia tuto situaci nenechá jen tak a Titanu Xp teď zpětně pomůže, aby v profi aplikacích podával vyšší výkon a stejně jako ona Fronteir Edition se posunul směrem do poloprofesionálního segmentu.

Tato změna byla oznámena na blogu firmy a v popisu k nově vydaným ovladačům karet GeForce verze 385.12 (jde o beta vydání). U těch stojí poznámka, že obsahují „několik optimalizací výkonu Titanu Xp v různých programech pro poloprofesionální uživatele a tvůrčí pracovníky“. To je značně neobvyklé, protože profesionální grafické programy mají speciální podporu jen na kartách Quadro. Ty mají sice stejný křemík, ale odlišné certifikované ovladače, které mají v těchto programech mnohem vyšší výkon – což je také důvod, proč se profi grafiky prodávají za několikanásobně vyšší cenu.

Beta ovladač 385.12 odemyká pro Titan Xp podporu některých profesionálních aplikací
Beta ovladač 385.12 odemyká pro Titan Xp podporu některých profesionálních aplikací

Nvidia v blogu uvádí, že tyto optimalizace v některých případech zvedají výkon až trojnásobně, například v programu Autodesk Maya. To by mělo znamenat, že Nvidia pravděpodobně pustila onu profesionální komponentu z ovladačů Quadro do běžného balíku pro GeForce pro použití s Titanem Xp. Nicméně podobně jako u Frontier Edition asi nepůjde o úplně rovnocennou podporu, plný výkon asi nebude ve všech aplikacích a zejména tyto ovladače nebudou mít certifikaci pro CAD programy a tak dále. Kterých přesně programů se upgrade výkonu na profi úroveň bude týkat, bohužel nevíme. Konkrétně zmíněno nebylo nic kromě Maya.

Nvidia také explicitně píše o Titanu Xp, takže se vše asi týká jen tohoto modelu – ostatně stejně jako jde o exkluzivní výbavu u oněch speciálních edic Radeonů (kromě Frontier Edition také Pro Duo). Trošku zvláštní je snad jen to, že Nvidia zdá se zapomněla na rok starý Titan X, který má v podstatě stejný hardware, jen o něco menší výkon – Titan Xp je do značné míry jeho refreshem. Nicméně ten už není na trhu a Nvidia chce možná proti němu takto i trochu osladit jeho nástupce.

Tato novinka byla součástí programu Nvidie pro konferenci Siggraph. Firma k této příležitosti také oznámila podporu Titanu Xp coby externí grafiky pomocí různých boxů pro rozhraní Thunderbolt 3. To by obecně měla být dobrá možnost, jak přidat polo nebo plně profesionální GPU k notebookům nebo all-in-one počítačům. Zde ale asi nejde o vyloženě novou věc, jelikož podpora externích GPU přes toto rozhraní se od obou výrobců objevila už loni.

Ohodnoťte tento článek!

23 KOMENTÁŘE

  1. Tak, chlapci a devcata, tady mate krasnou ochutnavku tvrdeho marketingu. Osobne si myslim, ze oficialni poloprofesionalni v ovladacich podpora pro Titan X a Xp uz tu mela byt davno, nerikam 1:1 s Quadrem, ale X ani Xp proste nedava smysl jako herni karta, hlavne kvuli cene. Podobne praktiky se deji na obou stranach samozrejme, a zde je mala ukazka jak je dulezita existence konkurence (at hnede, ruzove, ci zlute). Ja tedy tento krok hodnotim kladne, jen kdyby se to delo automaticky a nez az kdyz konkurence zatlaci.

  2. ach ta konkurence. ta karta to umela od zacatku, jen stejne jako u Intelu se to jen sotwarove zarizne a pak treba nekdy v budoucnu za velky prachy pomoci klice jednoduse odemkne. ale to by nesmela existovat konkurence samozrejme. jejich plany vzali za sve a oni chudacci to museli uzivatelum odemknout. aspon maj uctivaci zelenych a modrych zase na co nadavat, protoze takhle spatne se AMD k jejich oblibenym firmam zachovala.