GeForce RTX 3080 20GB ani GeForce RTX 3070 16GB nebudou, Nvidia je zrušila

112

Nvidia měla doteď v plánu vydat 20GB verzi GeForce RTX 3080 a verzi RTX 3070 taktéž s dvojnásobnou (16GB) pamětí. Ale plán byl zrušen, tyto karty nečekejte.

Drby o nových grafických kartách nabírají rychlý spád. Sotva se objevily specifikace karet Navi (psali jsme o nich už včera), jsou tu žhavé novinky zase u Nvidie. Tam po uvedení grafik Ampere panovala zvláštní situace, protože podle mnoha zdrojů měly oznámené GeForce RTX 3080 a RTX 3070 dostat s určitou prodlevou ještě alternativní verze s 20GB, respektive u RTX 3070 16GB pamětí.

Ty prý měly původně vyjít v prosinci, možná i jako reakce na nové Radeony. Ale teď přichází změna, Nvidia údajně partnerským výrobcům karet oznámila, že tyto modely nakonec nebudou. Následuje to po zrušení dříve plánovaného modelu RTX 3070 Ti či Super s plně aktivním čipem GA104, který zprvu v roadmapě nahradila 16GB verze normálního modelu RTX 3070. Nakonec ale nebude ani ta.

GeForce RTX 3070 16GB a GeForce RTX 3080 20GB nepřijdou

Nvidia údajně jen před krátkým časem oznámila partnerům, že tyto modely nebudou vydány. Nejde o odklad, ale výslovně o úplné zrušení, i když pochopitelně nevylučuje, že tyto modely jednou opět budou do roadmapy vložené zpátky (třeba coby součást refreshe pro příští rok).

Tuto informaci přinesl osvědčený web VideoCardz. Není potvrzená a tudíž je ji třeba pořád brát s nějakou rezervou, ale údajně ji potvrdily nezávisle dva různé zdroje. Takže je asi na místě ji vzít v potaz.

Roadmapa karet GeForce RTX 3000 ukázaná na brífinku firmy Galaxy v Číně
Roadmapa karet GeForce RTX 3000 ukázaná na brífinku firmy Galaxy v Číně (Září 2020, zdroj: HXL/Twitter)

Tímto se docela výrazně sníží počet grafik Ampere/RTX 3000, které budou tvořit nabídku Nvidie. Po GeForce RTX 3080 s 10GB pamětí a GeForce RTX 3070 s 8GB pamětí už má přijít jen GeForce RTX 3060 Ti s 8GB pamětí a někdy poté běžná GeForce RTX 3060 s čipem GA106. U té zatím není kapacita úplně jasná.

VideoCardz mimochodem zmiňuje, že model RTX 3060 Ti je pořád v plánu, ten tedy zrušen nebyl. Pořád je údajně naplánovaný zhruba na polovinu listopadu. Ale Nvidia asi zatím nesdělila partnerům přesný den, kdy se začne prodávat.

Měli jste zájem o GeForce RTX 3080 20GB nebo o GeForce RTX 3070 16GB?

Je pamětí GDDR6X nedostatek?

Jeden ze zdrojů údajně uvedl, že by důvodem zrušení 20GB a 16GB karty mohly být problémy se zásobením pamětmi GDDR6X. To jest že Micron nemá dost dobrou výtěžnost, nebo nestačí objem produkce. Proto by Nvidii uškodilo vydat kartu, která potřebuje tolik čipů, kolik stačí na dva 10GB modely.

PCB karty Nvidia GeForce RTX 3080 a RTX 3090 Founders Edition 1
PCB karty Nvidia GeForce RTX 3090 Founders Edition. 20GB RTX 3080 by měla také čipy GDDR6X i z druhé strany PCB jako RTX 3090 (Zdroj: Chiphell via VideoCardz)

Ale není jisté, zda je tato informace pravdivá. Tento zdroj mohl pouze spekulovat. Toto by totiž nevysvětlovalo zrušení 16GB RTX 3070, protože RTX 3070 která používá čipy GDDDR6. Pravda, Nvidia by ji mohla zaříznout prostě proto, že v momentě, kdy výkonnější RTX 3080 končí na 10 GB, by 16 GB u nižšího modelu na highend vrhalo špatné světlo.

Galerie: Představení grafik Nvidia GeForce RTX 3090, RTX 3080, RTX 3070 a architektury GPU Ampere

Zdroj: VideoCardz

GeForce RTX 3080 20GB ani GeForce RTX 3070 16GB nebudou, Nvidia je zrušila
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.43%) 23 hlasů

112 KOMENTÁŘE

 1. Ani sa tomu nečudujem, karty vyrobene u Samsungu asi len dopreda a presunuta vyroba k TSMC s velkou pravdepodobnosťou bude mať upravene parametre možno aj vykonejšie jadro, ked musia nanovo vyrobiť masku na wafery, možno GA101.

   • no tak to pozor, pokud opravdu přecházejí k TSMC, tak začínají v podstatě znova, ty procesy rozhodně nejsou kompatibilní.

    S ohledem na nedostupnost grafik nvidie to může být jedině problém ve výrobě GPU nebo RAM. A zatím co informace o problémech u Samsungu nejsou novinka, problémy u výroby GDDR6X jsou úplně nové. Kdyby to byla kombinace obou, tak to by byl průšvih už docela velký.

     • těch důvodů může být celá řada. Nvidia chtěla lacinou výrobu, Samsung zase velkou zakázku, která by jej etablovala. Oba si mohli myslet, že to tak horké nebude – nvidia mohla podlehnout dojmu, že donutí samsung zlepšit výtěžnost, samsung zase mohl počítat s tím, že nvidia trochu ubere a bude prodávat níže taktované modely a nepodarky že použije v nižších řadách. A to by na 100% klaplo, kdyby se u AMD neurodilo, a nvidia nemusela jít až na dřeň.

      Jenže to vypadá tak, že se nakonec bude smát AMD jen proto, že Huang dělal hamty-hamty a zároveň svou konkurenci podcenil.

      • já si to nemyslím … ten počet čipů platí při 50% výtěžnosti a ta určitě bude lepší …. za měsíc musí z linky vypadnout nejméně 750 tisíc velkých čipů … ona ta výroba zas tak laciná není, dle odhadů cca 30% levnější, než tsmc a tak nějak nevěřím, že by měli v TSMC volné kapacity na dalších 180 tisíc placek … nestíhají ani bez nvidie …

      • jenže výtěžnost je taková … no řekněme gumová. Funkční čip nemusí dosahovat potřebných frekvencí – zařadíš jej jako výrobce mezi funkční, nebo jako odběratel mezi nefunkční? Tohle je podstatou binningu, a teď je logicky na tapetě, kde se nvidia pohybuje se svými modely oproti celkové množině funkčních/vyrobených kusů. Připomínám, že jak RTX3090, tak 3080 jedou až „nadoraz“ a moc velké rezervy nemají. To logicky dovozuje, že nvidia se pohybuje na samém okraji použité výrobní technologie, a že velmi pravděpodobně bude existovat spousta jinak funkčních čipů, které ale bezpečně neprojdou sítem binningu.

      • “ Oba si mohli myslet, že to tak horké nebude – “ To si predstavujes jak tynyt valku.

      • A sračkomet AMDD fantiků jede dál na plné obrátky, všechno co nVidia vyrobí se prodá, prakticky lidi trhaj nvidii ruce, ale je to špatně. AMDD se bojí, že jejich gigavýpočetní karta bez RT jednotek půjde na dračku k těžařům a hráči zas ostrouhají a budou muset kupovat nVidii.
       Ach jo, že ti to stojí za to tady oxidovat od rána do večera a psát kraviny. Za to tě zaměnstnavatel neplatí.

      • hnízdo: vlastně o tom vím poměrně dost, jak se uzavírají smlouvy mezi korporacemi, a jak potom vypadá vlastní plnění. A ano, dost často ty smlouvy uzavírají nekompetentní lidi s nereálnými očekáváními. Samsung není TSMC i proto, že pro něj není 8nm výroba alfou a omegou, ale jen jednou z aktivit, a ještě ne klíčovou, kdežto pro TSMC je 7nm výroba klíčovým produktem, který prostě musí fungovat a vydělávat.

      • Jasny, Kozenak i Samsung jsou vyhlaseni tim ze nevi co delaji. Meli se zeptat tebe. Boze boze…

  • njn. koženkový chlapík musí zpátky ke křížku. To se po tom failu se Samsungem dalo čekat.

   Ale mě to baví, jak Crha a jeho AMDhaters skupinka dekorovaných vyvádí… živě si to představuju, potemnělá místnost, židle do kruhu, na nich zádumčivé postavičky, které zrovna poslouchají výlev Pakonie jak to tuhle na cnews.cz nandal všem z „AMDD stáda“ 😁

   • To chce klid, velká očekávání přináší poté velké zklamání. Pamatuješ na RX480 jak jste mi tvrdili že mám na ni počkat? A nakonec byla na tom výkonem hůře než R9 290X ? A žrala víc energie ze základní desky než kolik byl limit? A že zprovoznění polovin feature trvalo AMDD rok? A na nereferenčky se čekalo taky skoro půl roku?
    Tak aby ti pak nepraskla žilka až uvidíš jak další hvězdička AMDD pohasne a nedopadneš jak tombomino co se zmůže jen na: „ehhhhh“…

   • Ubohost Tydýta dosáhla nové, zdánlivě nedosažitelné úrovně. Bla bla bla, všechno vím, všechno znám, manažeři TOP světových firem jsou idioti (kromě Lisy samo) a on je… Idiotů král. Akorát to neví, přestože mu to všude všichni říkají a dokonce mu i leckde mažou příspěvky. Neva. Alespoň se normální lidé zasmějí, když hází machry a přitom je naprosto zjevné, že je to nějaká zkrachovalá nula, co svůj život už léta tráví akorát tak rozdáváním červených mouder pod články mnoha serverů.

  • Možná je důvodem konkurence schopnost. Více VRAM znamená zdražit GK s neblahou skutečností dalšího navýšení spotřeby GK. Což by nemuselo při srovnávání proti Radeonům vypadat dobře. Ale je to jen taková má úvaha.

   • No a nebo alternativní vysvětlení:
    že byly ty karty s větší RAM záložní řešení, pokud by se Radeony RX 6000 ukázaly být hodně dobré. A teď když se výrobci karet dozvěděli informace od AMD, tak se to od nich samozřejmě dozvěděla Nvidia a reakce mohla být, že není nijak třeba reagovat a stačí ty 10GB/8GB karty, co jsou levnější na výrobu, že Nvidii nic nehrozí.

     • To není názor, to je možnost. Netuším, jaké důvody Nvidia má.
      Taky by to mohlo být proto, že jim třeba vyšlo, že by ty ta karty s větší velikostí paměti nemohly mít o moc vyšší cenu , takže by museli zlevnit ty 8GB/10GB. A z toho se rozhodli raději držet linii, že větší paměť není třeba a prodávat za původní cenu 10GB/8GB verzi.

      • Ne, to je špatná myšlenka. Bude to, jak říkal Tydýt. Samsung a Nvidia mají totiž trotly manažery a ti teď mají průšvih. Tydýt to ví, pohybuje se totiž v podobném prostředí. Nedávno například dohlížel na akvizici a podepisování smluv tamního JZD.

      • To bude víc než tejden. Je třeba očekávání krotit, dokud nevyjdou nezávislé recenze.

     • Osobně si myslím, že důvodů pro nevydání 3080@20GB může být více (kanibalizace 3090 a „Quadro“ .. rozdil vykonu a velikosti framebufferu s 3090 je zanedbatelny; výrazné zvýšení nákladů na paměť́, osazení a chlazení; zvyseny tlak na dodavky GDDR6X; zhoršení poměru cena výkon proti RX6900@16GB). Jakkoli byla 3080@20 jedina pro mne zajimava GK v teto generaci, chapu ze Nvidia ma patrne nejmensi motivaci ji vydat.

      • To priblizeni/kanibalizace k RTX 3090 dava smysl. Rozhodne teda vetsi, nez to, ze NV zjistila, ze ty karty budou neprodejne, jak to tady prezentuji jini, ikdyz treba mysli 3070… 😀

      • To se nevylučuje, pokud by nacenili RTX3080 na půl cesty mezi 3080 a 3090 (cca 2080Ti cena) může být výsledný poměr cena/výkon ve hrách zcela jinde než očekávaný (framebuffer konkurent) RX6900. Pro hraní v současnosti rozdíl 10/20GB asi nebude moc pozorovatelný, takže vše bude o non-hraní užití a tito uživatelé si „rád“ zaplatí 3090.

       Pokud optimalizace RDNA2 posune vhodnost architektury od GPGPU dále ke hrám nebude pro non-herní užití RX6900 alternativou (a již jen kvůli CUDA lidé raději sáhnou po dražší 3090).

      • RTX 3070@16GB by mohla být zajímavou pro multi-GPU osazení, u non-herních aplikací které v něm úspěšně škálují by mohlo jít o alternativu k RTX3090.

  • nj, ber to takto. Ako by to zakaznikom vyzeralo, keby 3070 mala 16GB a silnejšia 3080ka len 10GB ?…podla mna divne. Takže po odpiskani 20GB 3080, by davalo zmysel zrušiť aj tu 16GB 3070. Tu však nevylučujem, že niaky výrobca neskor za tučny príplatok 16GB nespraví. To je aspon moj terajší pohlad na vec … 😛

 2. Som za, bolo by to divné. Ked tak o rok ako refreš (super verzie). Amd mala často 2x VRAM a nikomu u nv či ich zákazníkov to nevadilo a brali ako teplé rožky. AMD nech sa najpr ukáže, potom budeme konkurenciu a dostupnosť oboch hodnotiť 😀

     • já bych neřekl, že Korejci jsou mantáci. Jen si ukousli větší sousto, než si mysleli, že zvládnou (a to platí i pro nV). Samsung je špička co se týká NAND flash nebo RAM, i ty jeho ARMy jsou poživatelné. Ale vyrábět velké a žravé čipy taktované vysoko, to je zase jiný level.

      Já jsem třeba zvědav na to, jak si povedou Exynosy s RDNA2, to bude zajímavé srovnání, byť zcela určitě nepřímé – jak z hlediska velikosti a určení čipu, tak z pohledu stakeholdera (externí nV vs. „interní“ zákazník)

      • Kdo ví, jestli to tak opravdu vůbec je, zase bych Samsung tak nepodceňoval.

      • A ví se na 100%, že to Samsung nezvládá? Přijde mi to nepravděpodobné. Větší smysl mi dává to, že za situaci může spíš Micron a jeho GDDR6X. Řekl bych, že zakopaný pes je tam. Ať už je to tak či onak, to, že je nVidia z RDNA2 pořádně vyplašená, je jasná věc. A myslím si, že mnozí „šťastlivci“, kterým se podařilo koupit 3080/90, si 28. října budou rvát vlasy…

      • J.O.: dovnitř samozřejmě nikdo nevidí, ale kulturní střet dvou korporací, zvyklých být pánem situace dost často přináší vtipné situace s tragickými konci a zapeklitá rozuzlení celého příběhu. 🙂
       Samsung si jede své věci, a tam věřím, že je top. Jenže výroba pro někoho jiného je úplně jiná kapitola, a ještě z jiné knížky.

       Tím chci říct, že samsung nepodceňuju, a nepodceňuju ani nvidii.

      • No ale pro Samsung to není poprvé, co vyrábí pro jiného klienta. Dělá u nich Qualcomm Snapdragony, Apple u nich dělal mobilní SoC (a přestal dělat možná hlavně proto, že je konkurence) a koneckonců i Nvidia GPU Pascal.

      • ajajaj 😀 šamšung 8nm je v podstatě 10nm proces starý, jako Brno … minimálně ubrali z „gate pitch a Mx, m1 … fin pitch stejný“ … rozdíl skoro žádný … ano, může být problém v použitých metalech, když se jedná o nvidia čipy jako kráva, ale museli to mít odzkoušené ve velkém, jinak by nic neslibovali, … já to vidím jen jako překlenovací na 5nm možná koncem příštího roku … nasmlouvaná miliarda je pro šamšung zrnko písku, jde jen o tu přestiž … i kdyby měl z každého waferu vypadnout jen jeden čip …

      • J.O.: ano, ano, ale to jsou čipy, jejichž velikost a komplexnost je prostě jinde. A pokud se pamatuju, u Samsungu se vyráběly jen ty menší Pascaly pro 1050?

      • Ale znamená to, že s ním je zkušenost, takže těžko IMHO může být konflikt dvou kultur, kdy Nvidia nevěděla, co čeho jde. A technologickou schopnost toho procesu si určitě posuzovali a nechali si nějakou rezervu, takže pochybuju, že pak až teď v září přišli na to, že to prostě vůbec nefunguje.

      • @Pagat: „Ať už je to tak či onak, to, že je nVidia z RDNA2 pořádně vyplašená, je jasná věc. A myslím si, že mnozí „šťastlivci“, kterým se podařilo koupit 3080/90, si 28. října budou rvát vlasy…“

       Tak tohle prave vubec jasne neni… 🙂

      • Pagat: pokud by za to mohl Micron, proč by rušili RTX3070, kde jsou standardní a běžně dostupné GDDR6?

      • No důvodem by mohlo být minimálně to, že by se lidi pak ptali, proč má RTX 3080 jenom 10 GB. Takže úplně vyloučená tahle hypotéza IMHO není.

      • J.O.: Tohle jako velký problém vyargumentovat nevidím., viz můj koment z 10:34 výše. Historicky tu pár takových případů bylo ..

      • J.O.: ad konflikt dvou kultur: no to bych tak úplně jistě netvrdil. Výroba lowendového čipu, který se svým taktem nacházel daleko od svého maxima, vyrobený na 14nm nodu (tedy nikoli na 8nm) se IMHO nedá srovnat s k maximu vybičovanou 8nm hiend GPU. Jsem přesvědčený, že v prvním případě to byl (přeneseně) klídek a cigárko, navíc když konkurence byla umenšena, v případě druhém se sešlo vícero risků, tedy nový node, výroba největšího herního čipu a hlavně taktování až na samotné hranice možného – tedy situace daleko od klidného vývoje v rámci běžné evoluce. Technologické schopnosti procesu vyhodnocovali zcela jistě daleko dříve, než začala výroba – a to velmi pravděpodobně nečekali žádnou velkou konkurenci, takže nejspíše počítali se spotřebou nižší, cca 250W, a hlavně nižšími frekvencemi. Vždyť je očividné, jak je Ampér výkonově vyhnaný až za hranice optima.

       Nakonec se asi stejně ukáže, jak to vlastně doopravdy bylo… jen to bude chvíli trvat…

      • Na hranici optima jsou z výroby vyhnaný i Ryzeny, proč by to mělo vadit i u grafik.

      • mikymauz: Jestli to nebude tím, že ty Ryzeny vyrábí TSMC na osvědčeném a známém 7nm procesu a zároveň jejich max. spotřeba je cca poloviční oproti grafikám?

      • JO: Ja tady souhlasim s tynytem – take mam pocit, ze se seslo vice rizik a i vyroba neni tak “moc v pohode” jako u Pascalu. I s tim, ze obe spolecnosti jsou leaderi a v pripade podobnych dohod muze dojit a dochazi k nenaplneni ocekavani (mam stejnou zkusenost s korporaty).
       Samsung nema velke zkusenosti s vyrobou velkych a zravych cipu na vysokych frekvencich. Dalsim faktorem je nova GDDRX. Prilis zmen naraz.
       Treba kdysi se vyplacel inteluv tick-tock, ktery prave eliminoval pocet zmen a tim i pripadna rizika.

 3. Ano jsem jeden z nich co si chtěl koupit RTX3080 20GB, ale vidím to tak, že nVidia až příští rok až opadne tato první vlna zájmu o RTX-3 řadu, oznámí nějaké RTX 3080 Ti s 12-20GB. S gtx1080 a typem her co jsem zatím nedohrál nemám důvod přezbrojovat, ale pak můžu rovnou přezbrojit zároveň i CPU na raketku.

 4. Se bavím jak všichni odborníci vědí jaký obrovský problém má NVIDIA s výrobou GPU. Skutečnost je ale naprosto jiná, nedostatek GPU vytváří NVIDIA uměle aby mohla své ovce pěkně dojit. NVIDIA má totiž 1 000 000 karet na skladě a pouští je do oběhu tak, aby jich bylo málo a byly proto drahé.