Nvidia zrušila plány na serverová CPU Denver. Zůstane jen u čipů Tegra

0

Ačkoliv je tradičně výrobcem čipů GPU, začala před lety Nvidia podnikat i v oblasti procesorů s mobilními SoCy Tegra. Předělovým momentem v tomto programu ovšem mělo být uvedení „projektu Denver“, což jsou 64bitová procesorová jádra ARM, navržená přímo Nvidií. Architektura Denver zatím stále čeká na uvedení (letos uvedené čipy Tegra K1 jsou ještě založené na licenčním Cortexu-A15); ukazuje se však, že nenaplní některé ambiciózní plány, které s ní Nvidia měla.

Denver měl podle toho, co o něm Nvidia říkala v roce 2011, pokrýt poměrně širokou paletu použití. Měl architekturu ARM dostat z mobilních zařízení do desktopů, pracovních stanic, serverů i superpočítačů – tedy do rolí, kde vládnou „velká CPU“ architektury x86 a zejména Intel. V této „velké“ podobě se ale Denver nakonec neobjeví. Nvidia nyní ústy svého viceprezidenta Iana Bucka potvrdila, že plány na uvedení serverových CPU (či APU) už v dnešní době neexistují a firma bude vyrábět jen procesory pro tablety a telefony; v odvozené formě pak čipy po sektor embedded a automobilový průmysl. To jsou všechno oblasti, které pokrývají Tegry. Žádné výkonnější procesory mířící nad rámec mobilní sféry a řady Tegra ale asi v dohledné době nevzniknou.

Denver se tedy do superpočítačů nebo serverů (původně se počítalo i s PC, jenže Windows RT pro ARM příliš neuspěly) nedostane, to ale neznamená konec této architektury. Z původně zamýšlených nasazení ji ovšem Nvidia upotřebí právě jen ve svých mobilních čipech SoC. Prvně se má objevit v 64bitové verzi Tegry K1, snad ještě letos. V tomto uplatnění ovšem asi Denver nebude s to využít svůj plný potenciál. Tegra K1 s touto architekturou bude pouze dvoujádrová a navíc bude muset fungovat se značně omezenými hodnotami TDP, s čímž se možná původně nepočítalo. Modely s většími počty jader a vyšším výkonem mohou přijít časem díky lepším výrobním procesům, desktopovým CPU s vyššími TDP ale nebudou moci konkurovat.

Architektura Denver by se měla objevit v 64bitové verzi Tegry K1
Architektura Denver by se měla objevit v 64bitové verzi Tegry K1

Podle Nvidie by se teoreticky Tegra K1 mohla uplatnit v mikroserverech, pro tento účel ale není přímo určena. Na trhu vyloženě serverových čipů ARM firma bude chybět, což dává větší šanci zbývajícím hráčům (AppliedMicro, Broadcom, AMD s Opterony 1100, Cavium s ThunderX). Nvidia již do segmentu serverů či superpočítačů bude zasahovat jen pomocí svých výpočetních GPU Tesla, na které se jako na ústřední produkt hodlá soustředit. Podporuje je už i na platformě ARM, ovšem místo Denveru jen v kombinaci s procesory jiných dodavatelů, konkrétně čipy X-Gene od AppliedMicro.

 

To, že Denver bude nakonec použit jen v Tegře, také znamená, že Nvidia rezignovala na přímou konfrontaci s procesory Intelu (což se od tohoto projektu vzhledem k rivalitě obou společností čekalo). Je to asi škoda, protože pokud bude Denver výkonným jádrem s vysokým IPC, mohla asi být vícejádrová CPU s touto architekturou velmi zajímavým hardwarem.

Roadmapa z roku 2011. Denver měl směřovat do PC, notebooků a superpočítačů
Roadmapa z roku 2011. Denver měl směřovat do PC, notebooků a superpočítačů

Zda Nvidia plány na velké Denvery zrušila proto, že na ně neměla síly, či proto, že pro ně na trhu nevidí místo, si netroufnu hádat. Pro druhou variantu mluví například nedávný krach Calxedy, která byla v ARMech pro server průkopníkem, přesto se jí však na svých čipech EnergyCore nepodařilo vydělat. Nvidia by na tomto poli začínala od píky a možná si spočítala, že rozjezd serverové platformy by byl příliš obtížný, riskantní a nákladný.

Zdroj: PC World

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Docela srandovní že to ukazuje i telefon koupený u O2 😀

    jinak ten výběr nic moc je to takový výtah nejstahovanější/nejlíp hodnocené které stejně skoro každý zná radši bych ocenil dobré ale méně známé aplikace