Nvidia zvažuje slevy; alespoň na vybraných trzích a snad i v Evropě

0

AMD Fury X se ukázal v plné zbroji, leč její lesk je poněkud nezřetelný. Bezesporu se jedná ze strany AMD krok kupředu, i když mnozí zřejmě čekali lepší výsledek, nejedná se o špatnou kartu. Alespoň v AMD zůstali při zemi a nasadili Fury X s konkurenceschopnou cenou, čímž vytvořili tlak na svého většího rivala.

amd-vs-nvidia aka Fury X vs GTX 980 Ti
Zdroj: ThinkComputers

V důsledku toho začala Nvidia zvažovat, jak si zachovat tržní podíl a jednou z logických cest je snížení ceny. To se v podstatě netýká USA, neboť tam zůstávají karty GTX 980 i GTX 980 Ti stále konkurenceschopné a rozdíl v ceně je v řádu dolarů až desítek dolarů. Kupodivu u nás je cenový rozdíl podobný jako ve Spojených Státech, tedy v řádu stokorun. Ale vděčíme především prodejcům, neboť doporučená maloobchodní cena GTX 980 Ti je zhruba 20 500 Kč. Samozřejmě nepočítám přetaktované modely výrobců, které jsou mnohdy i o 3-4 tisíce dražší, než karty s referenčními takty. To v takové Anglii je situace jiná, Fury X pořídíte od £510, zatímco nejlevnější GTX 980 Ti od £550, a to už je rozdíl 1500 Kč.

Zatím není jisté, jestli vůbec Nvidia sáhne ke snižování cen a bude to také záviset na tom, jak moc se jí sníží prodeje karet po příchodu konkurence. Každopádně je tato situace pro zákazníka mnohem zajímavější než před pár týdny, kdy v podstatě přímá konkurence neexistovala. Snižování cen se týká především GTX 980 a GTX 980 Ti, ale je možné, že se dostane i na karty z nižších segmentů trhu. Nezodpovězenou otázkou je, jestli se případné slevy dotknou i Titanu X, ale v tomto případě to příliš optimisticky nevidím, jelikož Titan X je luxusní karta pro nadšence a poloprofesionály, kteří využijí velkou kapacitu paměti.

Zdroj: KitGuru

Ohodnoťte tento článek!