nVidii prý unikly specifikace Tegry 4. Jak bude vypadat „Wayne“?

0

Na čínském fóru chiphell.com se objevil obrázek jako z klasických prezentací Nvidie. Falšovat lze cokoliv, před blízkým vydáním nové Tegry a také vzhledem k nepřekvapivým parametrům ale věříme, že by mohly by takto mohl čip s kódovým jménem Wayne vypadat.

Poslední dvě generace SoC od Nvidie dostaly firmu do první ligy ke Qualcommu, Samsungu a vlastně už i Applu. Tegra 4 má podle uniklého slajdu našlápnuto k další úspěšné etapě, parametry totiž dostatečně myslí na budoucnost.

Tegra 4 Wayne: uniklá prezentace

Wayne bude podle všeho obsahovat čtyři procesorová jádra + speciální šetřící „ninja core“. Hlavní jádra jsou však o generaci dále. Zatímco Tegra 3 ještě využívala návrh ARM Cortex-A9, Tegra 4 už logicky použije novější Cortex-A15 Eagle. Slibuje 50 až 100 procent výkonu navíc v závislosti na operacích a použitých taktech. Důležitější je, že při zvýšeném výkonu si řekne o méně energie. Že nejde o plané řeči, dokazuje třeba Apple, který zdvojnásobil výkon iPhonu 5 a také trochu zlepšil výdrž při stejné kapacitě akumulátoru.

Prezentace dále odhaluje 72 univerzálních grafických jader, šestkrát tolik, co měla Tegra 3. O změnách architektury se ale nemluví, alespoň ne na onom uniklém snímku. Neoficiálně se ale šušká o architektuře podobné Kepleru známé z posledních grafik GeForce GTX 6xx. Aby se všechny obvody vešly do snesitelných rozměrů, čip projde 28nm výrobou. Paměťový řadič si má poradit s moduly LPDDR2 a LPDDR3, stejně tak i dospělejšími DDR3L.

 

Tegra 4 obsahuje hardwarový kodek formátů H.264 a VP8 (to je ten otevřený a málo rozšířený od Googlu) až do rozlišení 2560 × 1440 px. Takový výstup zvládne zobrazovat i grafika. Příští rok to bude zřejmě dost podstatné, neboť se výrobci mobilů a tabletů honí za co nejvyšším PPI. A třeba Nexus 10 už takovou porci pixelů zobrazuje. Ve slajdu vidíme i cosi 2K a 4K, ale toto rozlišení nejspíš Tegra 4 nezpracuje, jen propustí dál. Čip už také konečně dostane řadič USB 3.0.

Wayne by měl zamířit do top smartphonů, tabletů a smartbooků. Kdy? Plánovaná premiéra na letošní rok nevyšla, ale už na začátku ledna startuje veletrh CES, případně se Nvidia chopí příležitosti během únorového mobilního veletrhu MWC.

Mimochodem: před dvěma lety slibovala Nvidia dvojnásobný výkon oproti Tegře 3. Dokonce jsem tehdy odhadnul, že Wayne opravdu využije čtyři jádra A15. Větší skok má přinést čip Logan (další pětinásobný nárůst). A ve stylu tic-tac od Intelu pak za další rok přijde Stark, který znovu navýší výkon dvojnásobně oproti předchozí generaci.

Zdroj: Chiphell (via Engadget)

Ohodnoťte tento článek!