NVMe SSD pro port U.2 se začínají šířit, Super Talent má 2TB disk PCIe Nova

0

Pokud sledujete hardwarové zprávy podrobně, možná jste u zahraničních webů narazili na SSD se značkou Super Talent. Tato kalifornská společnost byla doposud jen jedním z mnoha menších hráčů (tedy alespoň pro mě). Na trh ovšem vrhla ne úplně běžné SSD – disk PCIe Nova je 2,5″ úložištěm typu NVMe, jaká se doposud prosazovala hlavně v modulech typu M.2. PCIe Nova coby klasický velký disk ale používá kabelové rozhraní U.2, které se začalo objevovat na highendových deskách loni. Super Talent PCIe Nova bude jedním z mála SSD, které se k těmto portům vedle Intel SSD 750 dá připojit, pokud pomineme zařízení určená čistě pro servery.

Super Talent PCIe Nova má sice obvyklé notebookové pouzdro, nicméně je silný 9,5 mm, což bývala kdysi standardní výška HDD pro notebooky, dnes je ale obvyklá spíše tloušťka 7 mm. Nicméně vzhledem k tomu, že je použito rozhraní U.2, ale stejně připadá v úvahu jen montáž do desktopů nebo serverů s tímto rozhraním.

Super Talent disk vyrábí ve velikostech 120, 240, 480, 960 a 1920 GB; založen je na paměti NAND typu MLC. Ovšem dostupné informace mlčí o tom, od koho či z jakého procesu pochází. Firma přímo neuvádí ani použitý řadič, podle webu ComputerBase by to však měl být Phison PS5007-E7, což je stejný čip, jako v PCI Express kartě Zotac Sonix. Řadič je osmikanálový a interně má čtyři procesorová jádra pro zpracování dat při provozu. Stejně jako SSD Zotacu používá PCIe Nova také k připojení do systému konektivitu PCI Express 3.0 ×4.

Super Talent PCIe Nova
Super Talent PCIe Nova. Vizualizace ovšem chybně uvádí rozhraní SATA

Tu by SSD mělo být schopno využít. Super Talent bohužel neudává hodnoty IOPS pro náhodný přístup, sekvenční rychlost má ale údajně dosahovat až 3,0 GB/s při čtení a 2,2 GB/s při zápisu. Dle slůvka až je toto asi výkon větších modelů, 120/240GB model by asi mohl být pomalejší.

Disky typu U.2 jsou převážně používány v serverech (s výjimkou zmíněného Intel SSD 750), byť desktopové desky začínají tyto konektory nabízet, nebo alespoň umožňují použít adaptéry do M.2. Také Super Talent prezentuje SSD PCIe Nova tak trochu jako „enterprise“ produkt. Ovšem disk nemá uvedeny speciální funkce, které tento segment obvykle obnáší a také udávaná střední doba mezi poruchami (1 milion hodin) by asi byla spíše typická pro spotřebitelské, byť highendové SSD. Cílem tohoto úložiště tak minimálně zčásti asi budou i pracovní PC a herní sestavy.

 

 

Super Talent je poněkud menší značka, takže nevím, jak dobře dostupná u nás tato SSD budou. Oficiální distribuci bych asi příliš nečekal, firma ji údajně momentálně ruší i v Německu (a bude se tedy zřejmě soustředit jen na největší trhy, zejména asi ten americký). Také ceny, za které se disky PCIe Nova budou prodávat, nejsou zatím známé.

Zdroje: Super Talent, ComputerBase, AnandTech

NVMe SSD pro port U.2 se začínají šířit, Super Talent má 2TB disk PCIe Nova

Ohodnoťte tento článek!