NYT: NSA má přístup ke 100 000 počítačů včetně těch, které jsou offline

0

Nejnovější zpráva deníku New York Times odhaluje, že má americká Národní bezpečnostní agentura přístup k asi stovce tisíc počítačů. A dostane se prý i do těch, které jsou offline. NSA údajně vyvinula tajnou technologii, která umožňuje na dálku stahovat soubory nebo manipulovat s daty uloženými v počítačích, jenž nejsou připojeny k internetu nebo jiné síti.

Napadený počítač zasílá přes mobilní stanici data až k NSA
Napadený počítač zasílá přes mobilní stanici data až k NSA (foto: NYT) 

Technologie je v provozu nejméně od roku 2008. Spočívá v bezdrátovém přenosu pomocí zvláštních obvodů schovaných v počítači nebo externě připojených USB zařízení. NSA bezdrátové moduly do počítačů instaluje ještě během dodávky strojů, případně později pomocí špiónů. Přenos prý funguje až na 13 km. Prostředníkem mezi NSA a napadeným počítačem je kufříková stanice. Experti se však domnívají, že tyto systémy už NSA tolik nepoužívá a více se zaměřuje na způsoby, která nevyžaduje fyzický přístup k počítačům.

 

Podle NYT agentura špehuje počítače po celém světě mimo USA. Z vyjádření mluvčí NSA vyplývá, že sledování slouží pouze k aktivní obraně. Rozvědka prý tento program nevyužívá k průmyslové špionáži a nepředává informace americkým firmám, které by díky tomu mohly získávat konkurenční výhodu. 

Zdroj: New York Times

Ohodnoťte tento článek!