O supertelefon Ubuntu Edge byl rekordní zájem, přesto projekt nakonec neuspěl

0

Canonical dostal před měsícem bláznivý nápad. Firma chtěla vyrobit hardwarově nejpokročilejší smartphone, který by zároveň po připojení externích periferií mohl fungovat jako plnohodnotný počítač. Na vznik Ubuntu Edge bylo potřeba 32 milionů dolarů, Canonical je chtěl vybrat formou crowdfundingové kampaně na portálu Indiegogo. To znamená, že by si jej zaplatili sami fanoušci.

Projekt nakonec skončil neúspěchem, vybralo se „jen“ 12 809 906 dolarů, tedy ani ne polovina cílové částky. Těm, kteří přispěli, se peníze vrátí zpět, jak to u všech neúspěšných kampaní chodí. Ale byl to opravdu neúspěch? V absolutních číslech určitě ne. Zatím žádný davem financovaný projekt nevybral více. Ubuntu Edge tak překonal i chytré hodinky Pebble (10,3 mil. USD) a konzoli Ouya (8,6 mil. USD), které však na Kickstarteru skončily nad plánem.

 

 

Ubuntu Edge by se zaplatil, pokud by si telefon za 695 dolarů koupilo přes 46 000 lidí. Pro každého jiného velkého výrobce by série 50 000 prodaných telefonů znamenala propadák. Můžete se bavit o tom, proč projekt nakonec neuspěl, ale pravý důvod stejně neodhalíme. Možná za to mohl nulový marketing, slabší reputace Indiegogo, vysoká cena nebo prostě jen to, že takový telefon ještě nemá smysl.

 

Canonical ale s Ubuntu na telefonech nekončí. Příští rok zamíří do prodeje smartphony jiných výrobců a Ubuntu lze navíc nainstalovat na některé telefony s Androidem. Je na Canonicalu, aby uživatele přesvědčil, proč by to měli dělat.

O supertelefon Ubuntu Edge byl rekordní zájem, přesto projekt nakonec neuspěl
Ohodnoťte tento článek!