O Tegru 4 prý výrobci mobilních zařízení nemají příliš zájem. I kvůli ceně

0

Po náhlém odkladu startu konzole Shield prakticky v předvečer plánovaného započetí prodeje má Nvidia zdá se na krku další špatné zprávy. Dle zdrojů z okruhu tchajvanských výrobců se totiž potýká s nízkým odbytem mobilních čipů Tegra 4, tedy nejnovější verze své řady procesorů typu SoC.

Zprávu v tomto duchu přinesl server DigiTimes. Tegra 4 sice má své zákazníky (Asus, Toshibu, HP), nicméně prodeje zařízení, do kterých je osazena, nejsou vysoké. A to se pochopitelně přenáší na nízký objem dodaných čipů. Tablety, které Tegru 4 obsahují, totiž patří k dražším modelům, na rozdíl například od sedmipalcového přístroje Nexus 7 s čipem Tegra 3, který slavil úspěchy díky relativně přístupné ceně.

Situaci komplikuje, že i samotná Tegra 4 je údajně relativně drahá. To opět omezuje počet dalších produktů, do kterých si ji výrobci vyberou, byť má tento čip výhodu ve vysokém výkonu. Nvidii údajně podrážejí nohy zejména levné alternativy čínských výrobců nebo v MediaTeku, který zdá se v poslední době úspěšně chytil rozjetý mobilní vlak. Dle DigiTimes výrobci čipy těchto firem upřednostňují kvůli lepšímu poměru ceny a výkonu. Pro Nvidii nepříznivou bilanci by nicméně mohl zvrátit čip Tegra 4i, který má být určen pro o něco levnější zařízení. Navíc – a to je možná důležitější – má však na své straně také integrovaný modem Icera i500. Pro výrobce telefonů by tak mohlo jít o značně atraktivní řešení, neboť se vyhnou nutnosti osazovat externí modem, což je čip navíc.

Porovnání Tegry 4 a 4i
Porovnání Tegry 4 a 4i

Web VR-Zone, který zprávu převzal, k tématu podotkl, že čipy Tegra v současnosti nepodporují API OpenGL 3.0, OpenCL nebo DirectX 11, což také může snižovat jejich atraktivitu. Příští generace těchto SoC již sice bude mít grafiku na bázi architektury Kepler (která podporuje téměř vše, co se dnes podporovat dá) Tegra 4 nicméně ještě stále používá jádro, převzaté z desktopových grafik generace DirectX 9.0.

Je také možné, že horší než plánovaná poptávka po čipech Tegra stojí za kroky, pomocí nichž se letos Nvidia snaží diverzifikovat své aktivity. Jde jednak o konzoli Shield, vedle toho však také Nvidia minulý měsíc překvapivě ohlásila, že částečně přejde na licenční model a své grafické architektury a další duševní vlastnictví nabídne dalším firmám. Licencování GPU by totiž mohlo být náhradním plánem pro případ, že Tegra na trhu neuspěje.

 

Zdroje: DigiTimes, VR-Zone

O Tegru 4 prý výrobci mobilních zařízení nemají příliš zájem. I kvůli ceně

Ohodnoťte tento článek!