O2 nabízí gigabitový internet. U vás doma ale nejspíš nebude

19

O2 do své nabídky připojení čerstvě zařadilo nový tarif nazvaný Internet Exklusiv HD. Poskytuje asymetrickou rychlost 1000/100 Mb/s. Standardně bez závazku stojí 1099 Kč měsíčně, s dvouletou smlouvou bude za 949 Kč. Až do konce dubna je možné sjednat smlouvu za akčních 849 Kč, případně 749 Kč, pokud už u O2 máte i mobilní tarif nebo televizi.

Velkým omezením je to, že k připojení nemůžete využít vlastní modem, ale pouze O2 Smart Box. Ten stojí 4752 Kč, případně jej lze dva roky splácet částkou 99 Kč měsíčně. Dalším omezením bude to, kde všude bude tak rychlá síť dostupná.

TIP: Internet přes VDSL – rychlosti, modemy, technologie

O2 to neuvádí. Odkazuje se pouze na svůj web, kde můžete zadat adresu a telefonní číslo, a operátor vám řekne, jaká rychlost je u vás k dispozici. O2 nicméně využívá infrastrukturu Cetinu, takže můžete použít jeho přehlednější mapu pokrytí. Rychlost 1 Gb/s nelze dosáhnout na metalické síti xDSL, internetu již běží přes optiku na úroveň ulice, odtamtud pak z rozvodné skříně pomocí Ethernetu až do domu. Tím jsou z principu vyloučeny skoro všechny adresy.

Podle statistik Cetinu za rok 2018 je gigabitové připojení dostupné jen pro jedno procento z 3,8 milionu domácností, které jsou v dosahu jeho sítě. Celkově tak bude nanejvýš 38 000 ultrarychlých přípojek.

O2 nabízí gigabitový internet. U vás doma ale nejspíš nebude
Ohodnoťte tento článek!
3.3 (66%) 10 hlasů

19 KOMENTÁŘE

 1. Otazka kolik domacnosti se muze pripojit, je ta nejmene dulezita.

  Spis by me zajimaly odpovedi na otazky pro koho to je? K cemu se to vyuzije? Bude streamovani her fungovat na asymetrickych linkach? Kdy budou operatori zlevnovat? Proc nenechaji v prodejni tabulce i nizsi rychlosti pripojeni za nizsi ceny? Atd.

   • To není ale vůbec pravda.
    Každé TCP spojení vyžaduje určité pásmo na uplinku. Pokud je jen jedno či dvě „tlusté“ spojení přenášející na downlinku tučné pakety dosahující k MTU, pak to problém není.

    Ovšem běda, pokud těch spojení budou desítky a pakety nebudou budou nacpané k prasknutí. V takovém případě se asymetrická linka začne chovat hodně špatně.

    Samozřejmě u 1G/100M spoje to už nebude tragedie, ale třeba 50/2 Mbit je vražda.

    • Myslím, že tohle je spíš problém technologie, než že by upload rychlost byla nedostatečná.

     WiFi je z principu half duplex – když se přijímá, nemůže se odesílat. Tudíž proto u WiFi sítí silný downstream ve více streamech bude bržděný pomalým uploadem.

     U DSL, co tak tuším, taky dochází k nějakým prodlevám, i když samozřejmě mnohem menším než u WiFi.

     DOCSIS také má problémy, že downstream ovlivňuje upstream a naopak.

     U aktivní optiky může být problém ve výkonu switche.

     U pasivní optiky by tento problém být neměl, upstream běží na jiných vlnových délkách než downstream.

 2. Začínáme se blížit americkému ideálu, asymetrický nesmysl s poměrem 10:1, v ceníku svítí jako nejlepší nabídka všichni si to kupte, stáhne se vám empétrojka za 40ms a film za 6s. Že na to reálně dosáhne sotva 1% a kdyby to chtěli všichni využít tak sou možná na desetině to už vám neřeknou.

  • Co s tím má společného asymetrika linky? Důležité je koukat se na agregaci. Pokud máte ve smlouvě psáno že konektivitu sdílíte s 50 dalšími jednotkami, tak se nemůžete ničemu divit. Vždy je potřeba si nabízenou rychlost vydělit agregací a hned je vidět pěkné čísilko, za které platíte nehorázné prachy.

   • Stačí si přečíst co psal tynyt. A asymetrická linka je totální blbost hlavně v tomhle poměru, nemám problém s 2:1 nebo 3:1 ale 10:1 nebo i taková zvěrstva jako 23:1 nedávají smysl. A agregace je taky problém, však jsem ji tam zmínil „kdyby to chtěli všichni využít tak sou možná na desetině“. Já třeba chci nahrávat videa na YT a musím proto mít gigabit down? Na co proboha? Ale když si řeknu, že mi stačí 50-100mbit down, tak dostanu něco mezi 2-10mbit up.

   • Linka je vždycky sdílená. Pokud vám ISP tvrdí, že není, lže.

    wireless (WiFi, LTE…) – sdílí se už pásmo mezi vysílačem a koncovými body
    xDSL – sdílí se pásmo z ústředny / rDSLAM to Internetu.
    aktivní optika FTTB – sdílí se pásmo mezi switchem v domě a Internetem
    pasivní optika GPON – sdílí se pásmo v jednotlivých optických vláknech

    Kdyby měla být linka nesdílená, bude stát desítky až stovky tisíc Kč měsíčně. A nesdílená bude stejně někam do lokálního bodu v ČR, představa nesdílet třeba podmořský kabel do USA je absurdní.

    Sdílení skutečným problémem není. Je to stejné jako sdílení u sítí elektřiny, vody a plynu. Elektrosíť taky není stavěná na to, aby když si všichni zapnou všechny spotřebiče najednou, to ustála. Pracuje se tam s koeficientem soudobosti, kdy se vychází z toho, že ne všichni zapínají ve stejný okamžik všechno. Když se síť dimenzuje přiměřeně, soudobost to až na výjimky ustojí. V telekomunikacích se s problémem sdílení prakticky setkáte tak u novoročních SMS v mobilních sítích a při večerní špičce (cca 19 – 22 hodin) u WiFi sítí.

    Jinak pro zajímavost pasivní GPON se celkem běžně dělá se splitovacím (agregačním) poměrem 1:64, někdy i 1:128. Takže když vlákno nabízí 1,25 Gbit, vydělíte si to split faktorem, zjistíte, že ona garantovaná rychlost je zatraceně nízká proti tomu, co je v prodejních letácích. U některých starších optických sítí, které nebyly navrženy s dostatečným poměrem vláken a které mají velké splitovací faktory, už dnes začínají být vidět nedostatky v kapacitě. Podívejte se např. na síť UPC – že 500 Mb/s nabízí jen někde, má důvody právě v tomto. I tak je ale síť UPC považována za skvělou oproti sítím lokálních ISP.

 3. O2 nabízí gigabitový internet. U vás doma ale nejspíš nebude.
  ———————————————————————————————————————–

  Hlavně to je Předražené !

  Takový kšeft není pro normálně myslící Bytosti .

  To si pořídí jen nějaký Rozežraný Nesoudný Blázen, za půl roku zjistí, že to je neúnosné, platit takové prachy !

  A nebude-li na to mít, navštíví ho kamarád Exekutor !

 4. Tady člověk nejlépe vidí, jaká je klika, že nejsme závislí jen na Ou tů tů. Já mám gigabit, symetrický, už asi pět let. Za 379 Kč měsíčně. Ať jde Ou tů tů se svojí extra supernabídkou kamsi.

 5. Té mapě bych moc nevěřil, u mě doma píše max 20Mbps. Přitom všechny domy v okolí mají už několik let optiku až modemu a jede to tu až 250Mbps download a až 120Mbps upload. Samozřejmě bez jakékoliv agregace.

 6. Naštěstí jsou tu i poskytovatelé internetu, kteří poskytnout symetrický gigabit za pár stovek. Do slova a do písmene…

  A kdo se tu ptal, k čemu takové připojení je a kdo ho využije? Je neomezující a více aktivní rodina mu může dát pořádně za uši. Sám doma symetrický gigabit mám a když se tu sejde více dětí, třeba každý s mobilem či tabletem a začnou si aktualizovat hromadně hry typu Fortnite, tak je hnedle půlka linky vytížena jen tím…

 7. Doplním:
  Smartbox je za 99 Kč na 4 roky, ne na dva. Je to novinka od dubna.
  O2 obecně začalo splátkovat vše na 48 měsíců a tím veškerý fixní HW zdražil.
  Smartbox stál 3999 Kč, základní modem stál 1999 Kč (dnes 2352 Kč), STB stejný případ jako modem. Ceny se upravily tak, aby cena splátky na 4 roky vypadala hezky (99 Kč, 49 Kč atd.) Jak už to bývá, ve všech ohledech směrem nahoru.