O2 investuje 6 mld. do nových technologií a LTE postaví bez ohledu na aukci

0

Telefónica Czech Republic zveřejnila výsledky hospodaření za celý rok 2012. Celkové výnosy činily 50 miliard korun (3,5% pokles), provozní zisk před zahrnutím finančních nákladů, daní, odpisů a amortizace – OIBDA – poklesl o 9,2 % na 19,8 miliardy. Operátor ale pozoruje zvýšené výnosy z mobilních dat, ročně vzrostly o 7,4 % na 2,7 miliardy korun.

O2 hlásí 2,9% růst počtu uživatelů mobilních služeb, z 5,08 milionu jich 1,8 milionu využívá předplacenky. Během roku uživatelé provolali 9,59 miliardy minut, na jedno číslo připadne 157 minut měsíčně. Zajímavostí je, že už 27 % přístupů k síti mají na svědomí chytré telefony, v prodeji už smartphony jasně vedou (72 %). O2 uvádí, že 58 % zákazníků si už nový tarif aktivuje i s datovým balíčkem.

 

Pevnolinkové sítě xDSL také rostou, počet přípojek je o 5 % vyšší než loni. Z 912 000 xDSL přípojek jich už necelá třetina využívá rychlejší technologie VDSL (rychlost až 40 Mb/s). O 4,3 % byl navýšen počet uživatelů televize O2 TV. Vysílání skrz pevnou linku je dostupné na 141 400 přípojkách.

Telefónica se po vzoru T-Mobilu rozhodla rozšířit síť LTE bez ohledu na výsledky aukce. Infrastrukturu dodá stejná firma – čínská Huawei Technologies. S tou už mimochodem jedná i Vodafone a společnost PPF, píše ČTK. Do rozvoje nových technologií a sítí letos Telefónica investuje šest miliard korun. Nejsou v tom přitom započteny nové akvizice nebo platby za volné kmitočty, které ČTÚ stále draží.

Zdroj: O2

Ohodnoťte tento článek!