Bonding už nabízí i O2. Milion přípojek xDSL dosáhne na 100 Mb/s

17
O2
O2
-
Zdroj: O2

V roce 2015 Cetin oznámil velké investice do infrastruktury v nadcházejících letech. A před dvěma roky byl původní slib ještě rozšířen. Internet firma zrychluje několika způsoby. Buduje předsunuté DSLAMy a optickou síť v ulicích, dále zavádí VDSL3 nebo vektorizaci. Před pár měsíci Cetin oznámil, že se zaměří na instalaci optických kabelů až do domácností.

Další možností, jak vyždímat z infrastruktury maximum a nabídnout domácnostem rychlejší internet představuje tzv. bonding. Cetin ho podporuje od loňska a slibuje rychlost až 250 Mb/s. Dvojnásobné rychlosti se dosahuje prostě spojením dvou metalických linek do jedné. Zdvojnásobení rychlosti pravděpodobně není nezajímavým artiklem ani tam, kde nedosáhnete na čtvrt gigabitu.

K operátorům poskytujícím bonding se od prosince přidá O2. Díky tomu na přípojku xDSL umožňující stahovat 100 Mb/s dosáhne 1,5 milionu domácností. Specificky je bonding dostupný ve více než milionu domácnostech. Tato technologie však vyžaduje speciální hardware. Cetin nabízí krabičku s názvem Terminátor a podle O2 ji dostanete zdarma (tj. v ceně připojení).

Schéma sítě při použití bondingu (foto: O2)
Schéma sítě při použití bondingu (foto: O2)

Zdroje: tisková zpráva O2

Bonding už nabízí i O2. Milion přípojek xDSL dosáhne na 100 Mb/s
Ohodnoťte tento článek!
2.6 (51.43%) 14 hlasů

17 KOMENTÁŘE

   • Já bych přidal ještě i vysokou cenu. (z mailů od Muska uniklo že za Starlink budou chtít 99 dolarů). Souhlas, že největší budoucnost vidím v optice. A operátoři se do toho teď celkem pustili. I CETIN, do 6 let má vybudovat snad milion FTTH. Ale do té doby mi přijde bonding super. Sám ho používám a jsem spokojený.

    • Výhoda Starlinku plyne z jeho architektury: jde o satelitní systém, takže dostupnost technologie je/bude skoro 100% po celé zeměkouli. Takže třeba vysoko na horách (různé chaty na hřebenech, nebo pod vrcholy), na osamělých ostrovech, nebo někde v buši, pampě či poušti, případně na vlnách širého oceánu, bude Starlink zcela neodolatelná a (paradoxně) extrémně levná (oproti dnešním službám) nabídka.

     • Máte pravdu, že v dostupnosti bude mít proti optice určitě navrch. Ale na běžné používání doma mi optika přijde jako levnější varianta, která plně dokáže zvládnout nápor jak PC, tak připojené třeba televize nebo PS.

 1. BTW ten „terminátor“ ukončuje spojení od Cetinu, takže zcela správně se jeho cena promítá do ceny připojení. Předání služby se děje až na jeho ethernetovém rozhraní. A to je zase logické, protože pro bonding je třeba analogické nastavení i na druhé straně.

  edit: jen je velká škoda, že „terminátor“ nelze napájet z JTS, to by byla opravdu bomba.

 2. No jsem vděčný za malé operátory, lepší služby, vyšší rychlosti, nižší ceny, spolehlivost velice dobrá (teď si prošli pěknou zkouškou když je hromada lidí na HO, distanční výuce, …)
  „na přípojku xDSL umožňující stahovat 100 Mb/s dosáhne 1,5 milionu domácností“ je pěkná markeťácká hláška, ale kolik z nich teď u O2 je, aby se dalo říct, ze to snad i využijí. Většina, která už má slušný internet, kvůli pár mbit nebude přecházet k O2.

  • u O2 je problém z mého pohledu extrémní převis downlinku nad uplinkem. Sice s tím v poslední době už něco dělají, ale i tak to posunuli jen ze stavu „extrémní“ do stavu „velký.“ A koronakrize ukazuje, že to prostě nestačí.

   Za mě platí, že nezkriplené připojení je takové, které je symetrické.

   • “Za mě platí, že nezkriplené připojení je takové, které je symetrické”
    Souhlas.
    Navic tech 20/2 Mbps ktere v nekterych lokalitach nabizeji je az komickych. A zrovna O2 se takticky snazili prejit fakt, ze je na tom agregace az 1:50. Takze nasledne prisla nabidka spojeni vzduchem, ale opet neschopnost zodpovedet zakladni dotazy na latence apod. Prolhanemu a predrazenemu O2 se vyhybam uz mnoho let, ale obas mi to neda a protuknu si jejich nabidky. Zel stale stejne zlo.

    • Když už někoho kritizujete, tak byste si aspoň mohl zjistit, jak se věci mají. Všechna domácí připojení jsou agregovaná. I optika je agregovaná a to typicky 1:128 nebo dokonce více. Cílená agregace DSL byla zrušena už před lety, jediný okamžik, kdy můžete narazit na limity, je když by víc lidí připojených na stejnou ústřednu začalo stahovat na max. A muselo by jich být opravdu hodně, protože ústředny jsou do internetu připojené nesdílenou optikou.

     • Ja tohle vim a jak jsem psal – proveruji si. BFU ale nevi a pak je na dane spolecnosti, jak otevrene a poctive k nemu pristupuje. Jinymi slovy, na stejne adrese O2 opakovane uhanelo znameho, aby platil vice za vyssi rychlost i prestoze moc dobre vi (merili si to), ze to tam nejde. Chtel jsem mu ukazat, jak spatneho operatora ma, kdyz jsem volal jinym a vsichni ostatni sdileli podstatne informace. Ze je O2 nejvetsi zlo, za tim si stojim uz mnoho let a zel to stale potvrzuji.

      • Máš pravdu skutečnost je zarážející pokud spotřebitel na lince 20/2 naměří tyto hodnoty download: 5.6 Mbps upload: 1.89 Mbps. Taková je skutečnost.