O2 VDSL: rychlejší internet za nižší cenu

0

ADSL bylo u nás vždy terčem posměchu. Staré telefonní linky jsou téměř všude a spousta domácností ani nemá jinou možnost, jak se připojit k internetu. Možná právě proto (z důvodu nedostatečné konkurence) nebyla síť výrazně upravována a nástup broadbandu byl pomalý, ceny vysoké, FUP limitující… Viz střípky v článku o žalobě Volného podané na O2.

Technologie DSL je jako staré auto. Ještě pořád jezdí, občas se poladí motor a další části, aby se prodloužila životnost. Jenže na starém základu, i když upgradovaném, nikdy nebude tak rychlé jako nové. Novými auty je třeba optická síť nebo kabelovka. Pomalu už se dostáváme do fáze, kdy ten starý vrak už nebude možné dále vylepšovat. O2 jako hlavní automobilka, která v menším měřítku produkuje vozy i pro menší značky, tak možná vydává poslední náhradní díly.

Z klišovitého srovnání s auty se vraťme do reality. DSL čas od času naráží na svůj strop. Fyziku nelze obelstít a staré mědené vedení zkrátka nemůže konkurovat novým kabelům a optickým sítím už vůbec ne. Doteď znala ČR maximálně 16Mb/s linku v rámci technologie ADSL2+. Zatímco teoretická rychlost stahování je „snesitelná“, asymetrické spojení s nepěkným poměrem download : upload nás limituje především v rychlosti nahrávání. Strop 512 kb/s je v době nástupu cloudových systémů a webových záloh prostě málo.

VDSL jako dočasný lék

O2 od 9. května nabídne novou technologii VDSL, která pomůže navýšit obě rychlosti. Stále je z rodiny DSL, stále je asymetrická a stále si ji mohou dovolit jen ti, kteří jsou dostatečné blízko ústředně a mají linku v dobrém stavu.

Firma uvádí, že 45 % místních smyček může být převedeno na VDSL. Pro O2 je to velká investice, protože musela vylepšit DSLAMy a bude také dotovat nové modemy, které jsou pro provoz potřeba. Za 11 dní si už budete moci otestovat svou linku na www.zrychlujeme.cz, jestli je na VDSL připravena. Pokud už teď nemáte problém dosáhnout teoretického rychlostního maxima, které si v rámci tarifu platíte, a zároveň bydlíte do 1,3 km od ústředny (resp. DSLAMu), těšit se můžete na zrychlení.

VDSL2 (O2 nasadila rovnou novější verzi VDSL) dosáhne maximální rychlosti stahování 25 Mb/s. Technologie sice umožňuje až 250 Mb/s, ale pouze na krátkou vzdálenost. Na půl kilometru už je to jen 100 Mb/s a na jeden kilometr pak 50 Mb/s. O2 se tak drží trochu při zemi. Firma neuvádí, jestli je to stavem kabeláže, nebo jen nastaví jednotný paušál pro všechny vzdálenosti, aby se někdo necítil znevýhodněn.

Důležité je také podotknout, že s rostoucí vzdáleností už padá výhoda VDSL2 (rychlost stejná s ADSL2+), a proto jej O2 bude nabízet pouze na smyčkách, kde to má smysl. VDSL2 opět využívá ještě širšího pásma (až 30 MHz).

Tarify

V nabídce Telefóniky se objeví dva nové tarify. Internet Optimal bude levnější varianta s rychlostí 16/1 Mb/s (za stejnou cenu dnes jen 8/0,5 Mb/s) a Internet Aktiv top varianta s rychlostí 25/2 Mb/s (levnější než dnešní Internet Plus 16/0,5 Mb/s).

Tarif Cena (standardní) Download Upload Technologie
O2 Internet Start 400 Kč 2 Mb/s 256 kb/s ADSL2+
O2 Internet 750 Kč 8 Mb/s 512 kb/s ADSL2+
O2 Internet Plus 908 Kč 16 Mb/s 512 kb/s ADSL2+
O2 Internet Optimal 750 Kč 16 Mb/s 1024 kb/s VDSL2
O2 Internet Aktiv 850 Kč 25 Mb/s 2048 kb/s VDSL2

O2 bude prodávat dva nové modemy: Huawei HG622u a Comtrend VR-3026e. Oba v sobě kombinují i Wi-Fi router, mají 4 porty RJ-45 pro 100Mb/s Ethernet a zajímavostí je podpora IPv6. Huawei navíc obsahuje i USB. Standardní cena obou modemů je 999 Kč, s ročním úvazkem jen 1 Kč.

Firma tvrdí, že stávající zákazníci s tarifem O2 Internet Pro s rychlostí 16 Mb/s budou převedeni na Internet Aktiv s nižší cenou. Ti, kteří se v dosahu VDSL nenacházejí, dostanou slevy u partnerů O2 Extra a při ročním úvazku ještě navíc předplacený mobilní internet v hodnotě 995 Kč za 1 Kč. Nadále budou platit 100Kč slevy pro ty, jež využívají mobilní tarif O2 Neon.

Noví zákazníci si mohou počkat na výhodnější akční ceny, které budou představeny 9. května. Do té doby můžete pouze čekat (třeba sledováním odpočtu na www.zrychlujeme.cz). Na těchto stránkách se později objeví i soutěže i televizory, herní konzole, notebooky, telefony, iPad apod.

Do VDSL už promluvil také Vodafone. Od 1. června nabídne firemním zákazníkům 25Mb/s linku, později přijdou i tarify pro nefiremní klienty.

A co bude dál? Nokia Siemens Networks už testují 825Mb/s linku se stávajícím rozvody, takže definitivní smrt měděné dvoulinky je stále v nedohlednu. Jenže laboratorní experimenty se ne vždy zavedou do praxe.

Zdroj: O2

Ohodnoťte tento článek!