O2 spouští volání přes Wi-Fi. Jako poslední z operátorů

4
O2
O2

V ceníku O2 platném od 1. listopadu přibyla informace, že operátor konečně začal nabízet funkci volání přes Wi-Fi (VoWiFi), díky níž mohou zákazníci využívat klasické mobilní služby, i když nemají v dosahu 2G, 3G ani 4G síť. Na informaci upozornil ČTÚ v aktuální monitorovací zprávě.

Operátor nicméně informace zveřejnil předčasně, neboť VoWiFi zatím nefunguje. „Volání přes Wi-Fi nyní finálně testujeme a připravujeme podmínky pro komerční spuštění,“ uvedla pro Cnews.cz mluvčí O2 Lucie Jungmannová. Po spuštění se dozvíme i podporovaná zařízení.

Konkurence už VoWiFi dávno nabízí. T-Mobile funkci spustil v listopadu 2015, Vodafone se přidal v červenci 2016. Červený operátor dokonce pro Android vydal aplikaci, která umožňovala telefonovat přes Wi-Fi i u jinak nepodporovaných mobilů. Letos 9. srpna ale aplikaci ukončil.

U O2 bude technologie omezenější než u soupeřů. Jak vyplývá z informací v ceníku, přes Wi-Fi nepůjdou posílat SMS ani MMS, přičemž T-Mobile i Vodafone obojí nabízí.

O2 spouští volání přes Wi-Fi. Jako poslední z operátorů
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (77.14%) 7 hlas/ů

4 KOMENTÁŘE

  1. Já se stejně pořád nevyznám v tom, jak to aktivovat. Zda je pro to nutný firmware od operátora nebo zda je to nějaká obecná vlastnost, kterou telefon musí splňovat a stačí to atd. Jak se vlastně vybírá, kterým způsobem chci volat? GSM/3G? VoLTE? VoWiFi? Je to plná automatika a uživatel to neovlivní?

    • Ovlivňuje to operátor tím, že spolupracuje s výrobcem na doplnění firmwaru, případně tu aktualizaci vydá sám (pokud je to telefon z jeho distribuce). Obvykle je pak nutné ještě funkci ručně aktivovat v nastavení aplikace pro volání.

      Je to hodně netransparentní a podobně jako u VoLTE nebo RCS to operátoři moc nezvládli. Určitě v tom hrají roli i komplikované aktualizace na Androidu, protože na iPhonech s tím takové problémy nejsou. Apple vydá drobný update a rázem to funguje.

    • Jestli hovor probíhá přes VoLTE nebo 3/2G poznáte snadno. Buďto máte přímo ikonku VoLTE ve stavovém řádku a nebo se prostě podíváte, jestli se při hovoru přepl telefon do sítě 3/2G. Pokud zůstal ve 4G, tak hovor běží přes VoLTE. Telefon si pak samozřejmě podle síly signálu sám volí, jakým způsobem bude hovor přenášet. A to platí i pro VoWiFi. Jen u iOSu (iPhonu) si nemůžete zvolit, zda preferujete VoLTE před VoWiFi a hovor se v případě povolení teto funkce realizuje vždy přes WiFi. Když je dostupná. V opačném případě VoLTE.

    • A druhá část odpovědi – záleží na firmware telefonu, zda umožní funkci zapnout (třeba u Xiaomi telefonů je většinou potřeba tu funkci odemknout kódem na číselníku – a to jak VoLTE, tak VoWiFi) a samozřejmě i zda operator tento telefon podporuje. Nejsnazší je to s iPhony. Tam máte téměř jistotu 100% podpory, protože na to Apple společně s operátorem dohlíží.