O2 zvažuje, co s pásmem 450 MHz. Místo sítě CDMA by se dala využít pro LTE

0

Kromě 2G, 3G a LTE provozuje O2 ještě čistě datovou síť CDMA. Využívá k tomu pásmo 450 MHz, které bylo dříve určeno pro analogové mobilní sítě NMT. To jsme někde na začátku na 90. let, kdy digitální 2G (GSM) bylo horkou novinkou. NMT firma ukončila v roce 2006. Po dalších deseti letech by mohlo skončit i CDMA.

 

O2 prozradilo České tiskové kanceláři, že zvažuje využití zmíněného pásma pro sítě LTE. Český operátor v tom není sám, držitelé frekvencí z celého světa se spojili v 450 Alliance, kde společně plánují přechod z CDMA na LTE. Kupříkladu finský operátor Ukko Mobile už loni v prosinci takovou síť spustil ve spolupráci s Huawei.

Využití pásma 450 MHz a 410 MHz (drží Air Telecom / U:fon) pro LTE připouští i Český telekomunikační úřad. Výhodou těchto pásem je dlouhý dosah. Čím nižší frekvence, tím méně vysílačů stačí k pokrývání. Zapomeňte ale na to, že by se LTE 450 používalo v mobilech. Síť by byla určena pro specializovaná M2M zařízení a internet věcí. Mohla by se dostat do domovních alarmů, sledovacích zařízení v automobilech apod.

Zdroj: ČTK

O2 zvažuje, co s pásmem 450 MHz. Místo sítě CDMA by se dala využít pro LTE

Ohodnoťte tento článek!