Obama chce dát internetu lidskou tvář

0

Amerika objevila Ameriku, jinak si to neumím vysvětlit. Tamní vláda totiž dává dohromady tým, který pracuje na sjednocení internetových identit. Zkrátka deanonymizace sítě. Zlepší se tak bezpečnost a zároveň zvýší soukromí. Velký Bratr znovu zasahuje?

Ne tak docela. Obamova vláda to prý myslí dobře a nemělo by se jednat o online občanku v pravém smyslu, vláda ji ani nemá mít pod svou kontrolou. Také proto se do projektu pustilo ministerstvo obchodu místo NSA (národní bezpečnostní agentura) nebo ministerstva vnitřní bezpečnosti.

mojeIDAmerika neobjevila Ameriku, nýbrž mojeID

Vláda nyní sepisuje dokument „Národní strategie pro důvěryhodné identity“. V ní bude popsát, jakým způsobem bude toto zabezpečení probíhat. Mluví se o různých smart kartách nebo přihlašování pomocí ověřených certifikátů. Přitom by neměl existovat žádný centrální registr a vláda jej nebude sama provozovat proto, že není „důvěryhodná“. Toto vedení účtů a udělování autentizací by měl řešit soukromý sektor, klidně i více firem.

A jaké jsou výhody? Uživatelé si nebudou muset pamatovat bambilion hesel a přihlašovacích jmen pro webové stránky a obchodníci nebo správci webů budou vědět, že ten a ten je skutečně ten a ten, a ne tamten. Vláda tento způsob ani nebude vynucovat a internet tak zůstane (prozatím) svobodný, anonymní. Jenže to si samozřejmě žádá také spolupráci provozovatelů stránek.

Amerika tedy skutečně neobjevila nic nového. Jednotnou identitu poskytuje openID (nabízí Google i Yahoo), zabezpečná verze se už horko těžko prosazuje u nás – mojeID. Ale když budeme číst mezi řádky, možná objevíme nějaký způsob, jak chce Amerika přiřadit internetovým anonymům obličej. Už třeba kvůli WikiLeaks, to si totiž na podzim žažila takový malý online 9/11.

Zdroj: CBS (via Neowin)

Ohodnoťte tento článek!