V obchodech se objevily ceny CPU Ryzen: začínají okolo 10 000 Kč, AMD má 65W osmijádro

68

Do doby, ve kterou je zhruba očekáváno finální vydání a počátek prodejů procesorů AMD Ryzen, zbývá asi okolo třech týdnů. Mezitím asi bude se zprávami o těchto CPU ještě rušno. Během včerejška se však v různých koutech webu objevily jedny z teď možná nejcennějších střípků do pomyslné mozaiky: údaje o cenách, za které se Ryzeny mají prodávat. V tuto chvíli je nelze potvrdit a AMD je oficiálně ještě nesdělilo, takže jsou nezaručené. Úplně od boku střelené však asi také nebudou.

1700, 1700X a 1800X

Zdá se, že první dávka procesorů na trhu by se nakonec měla skládat ze tří osmijádrových modelů. Ty se totiž objevily na webech několika obchodů, které se neudržely a porušily NDA, které bezpochyby na ceny platí. Je jich několik, což by nasvědčovalo možnosti, že jimi publikovaná data jsou reálná. A hned zkraje je třeba říct, že zatím zapadají do tabulky, která unikla na webu Coolaler (odkuď mezitím byla smazána, což můžete, ale nemusíte brát jako „inkriminující“ okolnost).

Snímky z obchodů ShopBLT.com (to už je v tomto kontextu doslova známá firma) a Kikatek.com můžete vidět níže. Jako nejvyšší model se v katalozích objevil Ryzen 7 1800X, což by měl být zatím nejvyšší osmijádrový model. Podle popisek obchodů má maximální turbo 4,0 GHz (základní frekvence by dle předchozích informací měla být 3,6 GHz), 95W TDP a plnou velikost L3 cache (16 MB, k tomu 8 × 512 KB L2, obchody uvádí celkových 20 MB). Cena je uváděna jako 490 dolarů, 366 liber bez DPH (toto je asi velkoobchodní cena, která je nižší), nebo 481 liber zřejmě s daní. To by u nás znamenalo v přepočtu okolo 15 000 korun včetně DPH (pro bratry Slováky pak 555 €).

Katalogové položky osmijádrových Ryzenů 7 v katalogu obchodu ShopBLT.com
Katalogové položky osmijádrových Ryzenů 7 v katalogu obchodu ShopBLT.com
amd-ryzen-ceny-kikatek
Britské ceny (patrně s DPH) v obchodě Kikatek.com

Dvojka v pořadí, Ryzen 7 1700X, je totéž, jen s nižší frekvencí. Uvedeno je turbo 3,8 GHz, takže základní frekvence by asi měla být 3,4 GHz, neboť o takovém modelu již chvíli víme. L3 cache je opět plných 16 MB, TDP 95 W. Cena je uvedena jako 381 dolarů, 283 liber (opět asi cena ve velkoobchodu), nebo 375 liber s daní z přidané hodnoty. V přepočtu na naše ceny a s 21% DPH to vychází na částku okolo12 000 Kč (444 €).

Úsporný model = největší hit?

Zajímavý je třetí osmijádrový model Ryzen 7 1700, který se objevil místo očekávaného šestijádra. Je levnější a bez označení „X“. To by patrně mohlo souviset s tím, že jeho TDP je údajně jen 65 W místo 95 W. To je překvapení, o 65W modelech osmijader dosud žádné zprávy nebyly. CPU má maximální turbo 3,7 GHz; v tomto případě základní frekvenci neznáme a těžko říct, jaká může být. Vzhledem k tomu, že CPU má 65W TDP, mohla by být třeba až o 20 % níže než u Ryzenu 7 1700X (2,7 GHz), ale to je jen dohad. Další důležitý detail je, že s tímto modelem údajně dostanete poměrně slušný chladič Wraith, který by na chlazení 65W CPU měl být víc než dostačující. „Ikskové“ 95W modely jsou zdá se prodávány bez přibaleného chladiče.

Pokud se ceny potvrdí, pak by toto CPU zároveň bylo i docela výhodné. Stojí z trojice nejmíň, obchody uvádějí 317 dolarů, 235 liber bez a 311 liber s DPH. To by bylo nějakých 10 000 korun s daní, v eurozóně 370 eur. Šlo by tedy cenového o konkurenta pro Core i7-7700/7700K. Myslím, že tento model by i přes nižší frekvenci mohl být nejpopulárnější, zvlášť pokud by měl odemčený násobič. To údajně mají mít všechny Ryzeny, ale jak se říká: neříkej hop, dokud nepřeskočíš.

amd-ryzen-velkoobchodnio-ceny-britanie-videocardz
Tyto ceny bez DPH by měly být od britského velkoobchodu, jsou tedy asi nižší než reálné koncové (zdroj: VideoCardz)

Tyto ceny by zdá se nemusely být jen nástřelem, který si obchody troufly od oka, aby si udělaly reklamu (takové „provizorní“ ceny by byly nadhodnocené, aby obchod neměl ztrátu, kdyby částky neodhadl). Podle některých nejmenovaných zdrojů by snad měly být poměrně blízko. Ale i v takovém případě by AMD mohlo ještě zataktizovat a na poslední chvíli s politikou zahýbat. Zatím je tedy berte s rezervou, ale nemělo by už jít o divoké drby typu „jedno fórum povídalo“.

Vydání 28. února?

Vydání těchto CPU by podle některých zdrojů mělo být 28. února, jinde se zase objevovaly zmínky o „začátku března“. V obou případech je už blízko. Takže pokud pomýšlíte na počítač, který by rozpočtem mířil do těchto rozmezí, asi uděláte dobře, počkáte-li tu chvíli pro případ, že by Ryzeny byly pro vaše využití lepší volbou. To by snad mělo platit pro většinu vícevláknových úloh. A Intely by do té doby nějak významně zdražit neměly (doufejme).

Ohodnoťte tento článek!

68 KOMENTÁŘE

   • To určitě není na stole (míněno proti Skylake/Kaby Lake).
    Ryzen bude mít určitě horší jednovláknový výkon (nevím, třeba 80% Intelu), ale lepší vícevláknový díky víc jádrům (třeba 150 a víc %). V tom MT výkonu bude jeho atraktivita.

    Je teda ještě dost otázka, jak to bude s možnostma přetaktování, z čeho půjde vyrazit víc procent navíc.

 1. Pokud by se potvrdil drb se zamcenym TDP, tak by tech 65W mohl byt docela handicap. Sam se pokladam za ekologicky smyslejiciho cloveko, ale v kategorii vykony cpu do desktopu pujdu radeji do toho modelu s vyssim TDP.

  • pre mňa to nieje problém…momentálne Pentium G3220T (35W) rád upgradujem…bude cítiť rozdiel a hlavne to v pohode uchladím pasívne iba so systémovým ventilátorom. Navyše ten kto rieši 65W a menej, isto neuvažuje tie procesory trápiť zvyšovaním frekvencie…maximálne tak podvoltovaním.

  • IMHO nic zamčeného nebude, ale půjde o klasický binning – CPU s nízkým leakage budou low-power (a nepůjdou až tak moc dobře taktovat) a naopak s větším odběrem (a leakage), které ale půjdou s kvalitním chlazením u OC maniaků dobře točit a budou mít „X“ v názvu.

 2. Všechno asi bude nakonec stejně záviset na přetaktování. Pokud by ta r7 1700 šla dostat aspoň ke 4,5 GHz, tak má intel konkurenci. Pokud se dostanem na 3,9, tak za tu cenu asi nemají zas tak moc smysl (ne že by byly špatný, ale jsou na všechny aplikace lepší řešení).

 3. zero8324
  Líbí se mi tvůj zápal pro tyto procesory. Ještě neznáš konečnou cenu a hlavně ani netušíš, jaký bude reálný výkon. Ale už teď víš, že ho musíš mít. Podle čeho jsi se takto rozhodl?

    • To nikdo neceka, ale pokud chce amd na poli cpu prorazit, musi byt agresivnejsi. Nebo myslis ze ted miliony zakazniku pobezi pro 1800ku, protoze stoji jen18k a ne 30k? Se podivej na steam hw survey, jake jsou nejpouzivanejsi sestavy.

     • Bohužel nejspíš nejsem kompatibilní s tvými myšlenkovými pochody. 🙂 AMD nechce prorazit, AMD chce vydělat peníze jinak zkrachuje, tzn nemůže prodávat pod cenou. Leaknuté ceny za 8c/16t cpu velmi nízké. Uvědom si, že tady o hráčích není vůbec řeč. 8c/16t není mířen na hráče, to je konkurent 6900K pro výpočetní multivláknové aplikace. Průměrný hráč si počká na 4c/6c cpu a jejich ceny zatím nikdo nezná, takže tato debata je celkem bezpředmětná.

     • Ja ti to nakreslim.

      1.crha: cenama přestřelili
      2. aznoha: Crha by asi chtěl, aby AMD Ryzeny přidávalo zdarma v sámošce ke chlebu.
      3. hnizdo: to nikdo neceka, ale pokud chce amd na poli cpu prorazit, musi byt agresivnejsi.

      Prorazit neznamena porazit intel, to nejde, ale utrhnout dil trhu, na ktery dle amd produkt cili. A v HEDT nikdo neresi nekolikatisicove uspory, jen licence na sw muzou stat nasobne vic nez cela pracovni stanice.

 4. Paráda!
  To znamená, že AMD opravdu Ryzenu věří a tedy že se skutečně může jednat o přímého konkurenta intelu. Naopak by mě znepokojilo, kdyby ceny byly „lidové“. To by znamenalo malou důvěru v produkt.

 5. Je to bída pokrok a ceny nechápu. V PC mi běží 6-jádrový Xeon X5650 z roku 2009, který se dá pořídit za 1000 Kč. Na vzduchu při 4GHz. Zmíněné procesory jsou výhodné jen pro ty, kteří mají tu smůlu, že vlastní některou z nových desek.