Obchodům se prý množí reklamace GTX 970. AMD: Radeony mají 4 GB doopravdy

0

Odhalení, že GeForce GTX 970 má méně rasterizačních jednotek a L2 cache, než se původně tvrdilo, vyvolalo tento týden silné emoce a dlouhé debaty. Problém je hlavně v tom, že karta nedokáže plnohodnotně využít avizovanou kapacitu paměti a místo ní pro náročné hry poskytne jen nějaké 3,5 GB. V diskusích se objevily i názory, že by kupující mohli začít koupené karty vracet obchodníkům. Zdá se, že alespoň v určité míře se to skutečně děje.

Zprávy o nespokojenosti zákazníků zaznívají zejména z Německa. Prodejci údajně zaznamenávají stížnosti a reklamace, nicméně vrácení karty na základě nesplnění smluvních podmínek (kvůli nesedícím specifikacím, neboť karty jsou jinak plně funkční) asi pro kupující nebude úplně bez problémů. Lze asi čekat, že část prodejců nebude ochotná peníze vracet, nicméně někteří už k tomu přistoupili preventivně. Poměrně velká firma Caseking například přímo veřejně oznámila, že reklamace uzná a peníze za karty vrátí. Je otázka, zda za tím není kalkulace, že až tak mnoho těch nespokojených nebude (objektivně vzato není GeForce GTX 970 závadná nebo špatná grafika a já osobně bych ji nevracel, pokud bych ji měl).

Na fóru britského obchodu Overclockers UK se zase objevila informace, že přinejmenším evropští kupující by mohli dostat peníze zpátky za karty Evga. Tato firma je údajně ochotná reklamace akceptovat, i když není jasné, zda toho bude možno využít i skrze další obchody. Zdá se, že zmíněný obchod bude přijímat reklamace i dalších značek, ale už na vlastní pěst (to znamená, že mu karty zbudou a bude je muset přeprodat se ztrátou). Většina prodejců a výrobců ale asi k takovému kroku nepřistoupí, dokud k tomu nebudou mít podporu samotné Nvidie.

Referenční GeForce GTX 970
Referenční GeForce GTX 970

Zdá se, že ta zatím úplně neví, jak se k celému problému oficiálně postavit a zainteresovaným partnerům zatím nevydala žádné rady nebo pokyny. Prodejci si stěžují, že neví, jaké mají zákazníkům podat vysvětlení, ani zda od nich mohou karty k reklamaci přijímat, nebo zda mají upravit oficiální specifikace (a jakým způsobem). Podobně jsou na tom prý také výrobci karet.

Situace není zatím tak závažná, jako byla tzv. Bumpgate, vedoucí k masovému odumírání mobilních GPU. I tak ale mohou být prodejci a výrobci v prekérní situaci, pokud se reklamace nějak rozmůžou, nebo to na ně někdo „zkusí“ s hromadnou žalobou. Nvidia podle informací od výrobců pro případ, že by se celosvětově začalo vracet větší množství karet, zatím žádný konkrétní plán opatření připravený nemá.

 

 

AMD: 4 GB u nás jsou 4 GB

Na celou kontroverzi také zareagovalo AMD. Podle webu techPowerUp se AMD snaží v situaci, kdy jinak atraktivní GeForce GTX 970 lidem poněkud zhořkla, podpořit prodeje Radeonů R9 290X, které dotyčnému modelu cenově konkurují. Spolu s výrobci karet údajně stáhla cenu tohoto modelu až k 300 USD. Suma byla zredukována na 400 USD již po příchodu obou GeForce s čipem GM204, nyní ale padá ještě hlouběji, téměř na polovinu ceny při svém uvedení v roce 2013 (549 USD). Na americkém Neweggu jsou dokonce karty k mání s dvacetidolarovým cashbackem, po němž reálně stojí jen 280 USD.

AMD propaguje 4GB paměť Radeonu R9 290/290X proti GeForce GTX 970

AMD si do Nvidie rýplo i trochou virálního marketingu. Slajd, který vidíte výše, se objevil na jednom z Twitterových účtů jeho zaměstnanců a říká se v něm, že „4 GB“ znamenají 4 GB. To pochopitelně poukazuje na nemožnost plně využít celé 4 GB paměti, kterými je GeForce GTX 970 osazena, jelikož k posledním 512 MB lze přistupovat jen s řádově nižším výkonem. Pokud vám přijde, že 4 GB paměti má tato grafika jen pro parádu (nebo hůř pro obalamucení zákazníka), vzkazuje vám AMD, že Radeony s čipem Hawaii (nejen R9 290X, ale také nižší R9 290) mají paměť vždy plnohodnotnou.

Zdroje: techPowerUp (1, 2), Legit Reviews

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Já myslím, že je to jinak.

    překryvná ikona v exploreru byla vždy .. s aplikací i integrovaným sky/one drive v 8.1

    Co přibylo (a bylo to před cca deseti dny MIMO klasické úterní aktualizace) je systray ikona, který ukazuje, jestli se právě synchronizuje a po najetí na ni také co. Velké hurá! tohle chybělo.