Obchody masivně zlevňují FX-9590. AMD: vůbec se neměl prodávat samostatně

0

Již minulý týden jste možná zachytili zprávu, že britský obchod AriaPC masivně zlevnil jen před nedávnem vydaný highendový procesor AMD FX-9590. Toto CPU s vysokou frekvencí 5 GHz a taktéž vysokým TDP 220 W se původně dostalo do prodeje za ceny blížící se tisíci USD (u nás pak přes 20 000 CZK). V AriaPC však cenu tohoto procesory srazili ze sedmi set liber na pouhé tři stovky. To logicky spustilo úvahy o tom, že je toto CPU neprodejné a podobné likvidační cenovky ho nejspíš brzy stihnou globálně, pochopitelně s ostudou pro AMD.

Jde o výstřelek izolovaného výrobce, který se zoufale snaží zbavit neprodejného zboží? Nebo je toto snížení ceny „oficiální“ a můžeme čekat, že ostatní prodejci dříve nebo později budou následovat? Co se AriaPC týče, má u FX-9590 stejnou nízkou cenu i v tomto okamžiku, byť již skladové zásoby došly a čeká na další dodávky. K podobnému seškrtání ceny navíc již přistoupili i další obchodníci. Overclockers.co.uk chce za FX-9590 již jen 280 GBP (a v tomto okamžiku má osm kusů skladem). Podobné slevy se objevily také ve Švédsku: Inet.se láká na cenu 2990 SEK, což vychází na částku těsně pod devět tisíc korun českých.

Zlevněný procesor AMD FX-9590 v obchodu AriaPC (28.08. 2013)
Zlevněný procesor AMD FX-9590 v obchodu AriaPC (28.08. 2013) 

V našich končinách ani v zemích platících společnou evropskou měnou zatím podobné slevy k vidění nejsou a čip se prodává za původní vysokou cenu. Jak se to s cenou tohoto procesoru skutečně má, je ale zapeklité. Dle AMD se totiž tyto čipy ani nikdy neměly na koncovém trhu objevit – firma je prý distributorům a výrobcům dodávala toliko do hotových highendových herních sestav, v nichž se cena komponenty „rozpustí“. Čipy, které se objevují volně v obchodech, byly ale zřejmě příjemci opětovně přeprodány. AMD ale dle svého vyjádření nijak neurčuje koncovou cenu a nestojí tak ani za čerstvou vlnou velkých slev.

 

Ale cena, za kterou procesory prodávalo, musela být značně nižší než suma, kterou koncoví prodejci zpočátku požadovali. Jinak by totiž k takovéto slevě nyní nebyl prostor. Serveru SweClockers něco takového potvrdili i zástupci zmíněného obchodu Inet.se – sleva FX-9590 prý je trvalá, nejde prý o žádnou dočasnou promoakci nebo výprodej. Suma prý jednoduše odpovídá nákupním cenám těchto čipů.


 

Pokud tedy AMD naznačuje, že jednotlivé firmy nabízející sestavy s čipy FX-9590 mohly mít tato CPU za různě zvýhodněné ceny, nejspíše je skutečnost taková, že reálné ceny skutečně nejsou o moc vyšší, než u obyčejných čipy pro socket AM3+, například FX-8350. AMD pochopitelně nechce přiznat, že se jeho highendové CPU prodává takto levně, nicméně je-li tomu tak, přizpůsobí se této ekonomické realitě zákonitě i ceny ostatních obchodů, a to zřejmě docela brzy. Slevy FX-9590 někam na úroveň okolo 9000 CZK tedy asi můžeme čekat všude, včetně našich končin. A pokud globálně zlevní samostatné procesory, bude asi muset padnout i cena sestav na něm založených.

Že cena FX-9590 je nadsazená a procesor s ní není konkurenceschopný, bylo po pravdě řečeno jasné kdekomu. Komentátoři se vcelku schodují na tom, že za ceny zredukované na polovinu a méně se již o čipech FX-9590 dá začít uvažovat, byť vysoké TDP v zátěži a z toho plynoucí nutnost pořízení robustně stavěné základní desky stále představují problém. Celá situace ale není dvakrát příjemná pro ty, kdo neodolali svodům a procesor si pořídili za původní nekřesťanské peníze.

Zdroje: PC Perspective, SweClockers

Ohodnoťte tento článek!