Objevily se fotky Radeonů RX 570 a RX 580. Refresh Polarisu 10 by mohl mít vyšší TDP

9
Vzorek referenčního Radeonu RX 570 (Zdroj: VideoCardz)

Zřejmě za necelé tři týdny (prý 18. dubna) má AMD uvést první modely refreshové generace Radeonů RX 500, která má být založena na 14nm čipech architektury Polaris s takty zvýšenými oproti loňské generaci. Doteď k těmto grafikám přesto bylo podezřelé ticho, jako by neměly co nevidět být v obchodech. Obvyklé úniky ale nakonec přece jen začínají: na webu VideoCardz se objevily fotografie, jež mají zachycovat referenční Radeon RX 570, jakož i Radeon RX 580.

 

Radeon RX 570

Nejprve se podíváme na levnější model, Radeon RX 570 vzniklý na základě loňského Radeonu RX 470. Nyní už to můžeme říct docela jistě, jelikož na snímek ukazuje poloodhalené GPU, které je téměř určitě čipem Polaris 10. Model RX 570 v referenční podobě je zdá se velmi podobný či úplně shodný s referenčním provedením karet RX 470 (a potažmo RX 480). AMD z nich totiž zdá se použilo jak chladič s radiálním ventilátorem a hliníkovým pasivem, tak PCB. Všimnout si můžete například silné šestifázové kaskády a napájení jedním šestipnem. Pokud tedy AMD zvýší TDP tohoto modelu z původních 120 W, nebude to na víc než 150 W. Karta má stále jako výstupy tři DisplayPorty 1.4 a HDMI 2.0, na PCB jsou ale i kontakty pro DVI, které výrobce může osadit volitelně.

Použití původního PCB by mělo umožnit výrobcům snadno dostat do výroby jak referenční model, tak ty nereferenční verze, které přebíraly referenční PCB. U takových bude možné také plynule bez velkých změn přejít z výroby modelu RX 470 na novou verzi. Nicméně přímo karet v tomto referenčním provedení možná moc neuvidíme, jelikož i nereferenční PCB a chladiče by nemělo být těžké uzpůsobit na nový model se starým čipem. Je možné, že referenční verze RX 570, kterou tu vidíme, byla navržena tak trochu do počtu, skutečně spíš jako vzor, aniž by se počítalo s nějakým výrazným rozšířením (viz například řadu Radeon 300, kde byla referenční provedení vidět prakticky jen při oficiální prezentaci).

Vzorek referenčního Radeonu RX 570 (Zdroj: VideoCardz)
Vzorek referenčního Radeonu RX 570 (Zdroj: VideoCardz)

Web VideoCardz jinak poskytl i (silně nekvalitní) snímek GPU-Z pro tuto kartu. Ten ukazuje 4GB paměť GDDR5 na efektivním taktu 7,0 GHz a se šířkou sběrnice 256 bitů – což dává propustnost 224 GB/s – 2048 stream procesorů a takt GPU až 1244 MHz. To by potvrzovalo, že řada RX 500 bude mít vyšší takty než první generace Polaris. Model RX 470 měl GPU taktováno na 1206 MHz.

Radeon RX 580 je nový, má osmipinové napájení

Poněkud zásadnější význam by ale mohla mít referenční verze Radeonu RX 580 s plně aktivním Polarisem 10. Ta už totiž není vytvořená na bázi stejného PCB jako minule. Podle snímků byla deska referenčního modelu přepracována a je nová. Hlavní změnou je použití osmipinového konektoru pro napájení. Ten dá kartě větší rezervu, takže už nebude tak napínat specifikace PCI Express. To může být použito pro přetaktování nebo pro pro odlehčení proudové zátěže slotu PCI Express. Je ale také možné, že AMD u karty navýšilo i oficiální TDP. Osmipin by teoreticky umožňoval odebírat i víc jak 200 W.

Zatímco PCB je nové, koncepce chladiče zůstává u podélně profukovaného pasivu s jedním radiálním ventilátorem, jenž má sání z dolní i vrchní strany. Tuto kartu nevidíme otevřenou, takže bohužel nelze říct, zda má uvnitř například kvalitnější pasiv, nebo zda je chlazení kompletně převzato z referenční RX 480. I zde to vypadá na šestifázovou napájecí kaskádu a výstupy videa jsou zřejmě identické, včetně možnosti osadit DVI.

Tato karta je ovšem podle nálepky jen inženýrským vzorkem, nemusí tedy mít finální parametry. Například ani chlazení by teoreticky nemuselo odpovídat tomu, co bude na hotových referenčních kartách. Datum výroby tohoto vzorku je ale prý 3. března, takže je velmi čerstvý. Referenční karty by se tak proti němu nemusely lišit nijak výrazně, pokud vůbec. Na tomto PCB by jinak asi mohly být založené i některé nereferenční verze, takže se s ním asi setkáte i pokud se kartám s referenčním chladičem vyhýbáte.

Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘE

  • Já jsem si říkal, že ten měsíc na novou RX 580 počkat můžu, ale těšil jsem se spíš na lehce nižší příkon (o vyšším výkonu jsem si iluze nedělal). Jestli se ale dostaneme na stejné parametry jako s leckajou přetaktovanou RX 480, tak asi soudruhům za takovýto refresh pěkně poděkuji a sáhnu po nějaké odladěné nereferenčce RX 480.

  • Na tom je vidět, že Polaris prostě není moc povedená architektura a nějaké výraznější vyladění se s ním nepodařilo, takže v podstatě karty jen lehce přetaktovali a možná trochu zesílí to napájení, aby to mělo rezervu a hotovo. Pokud to nabídnou za cenu 470/480, tak to propadák třeba nebude, ale na větší prosazení šanci nemají.
   Na druhou stranu 470/480 jsou relativně konkurenceschopné, v konkurenci 1050Ti/1060, a nvidia ještě hned tak novou generaci pro tyto modely nevydá, ani bych nečekal stažení cen současné, takže situace by se zde neměla pro AMD nějak zhoršit, ale ani zlepšit.
   Prostě naprosto rozhodující pro AMD bude, jak se povede a prosadí Vega.

   • No hlavně jestli nepřinese refresh lepší poměr ceny a výkonu, tak je to zase update k ničemu. Co vidím jako další problém je například bundlování her ke kartám – spousta obchodů nabízí k RX 480 a 470 Dooma „v ceně 1200,-„, což je další reklamní trik, protože cena samostatné hry je kolem 300-400, navíc kdo tu hru chtěl, tak už ji asi dávno vlastní. Další co nabízejí je Ashes, ten samý … Nvidia má žel zase a opět novější a lákavější kousky (nebo alespoň z mého pohledu). Uvidíme, třeba se ještě situace zlepší po vydání 500 řady.