Objevily se první fotografie desky pro socket FM2

0

Když AMD minulý týden uvedlo novou generaci APU s kódovým označením Trinity, potvrdilo se, že si na desktopovou verzi ještě chvíli počkáme. Podle určitých zvěstí se čipy, nahrazující stávající procesory s integrovanou grafikou Llano, objeví až v srpnu. Nejinak tomu má být se základními deskami pro Trinity, používajícími socket FM2. Doposud jsme se ovšem s žádnou připravovanou deskou nesetkali.

To se nyní konečně změnilo. Server VR-Zone totiž zveřejnil dvě fotografie, na nichž se nachází micro-ATX deska pro Trinity. Obrázky modelu, jehož tvůrcem by mělo být MSI, nejsou dvakrát kvalitní. Vedle samotné desky však údajně zachycují i nainstalované APU. Obě fotografie byly nahrány na fórum VR-Zone.

Uniklá fotografie desky pro socket FM2.

Zdá se, že vyobrazená základní deska představuje model určený pro velkoodběratele z řad výrobců počítačů. Její návrh je značně střízlivý a nikterak nehraje na efekt. Výbava ovšem není zcela žalostná. Kondenzátory s pevným dielektrikem na ní sice najdeme pouze v napájení procesoru a pamětí, zato však je stále vybavena čtyřmi sloty DIMM a šesti porty SATA.

Deska nenabídne dvojici slotů PCI Express ×16, což však ve spojení s APU ani nelze považovat za velkou nevýhodu. Užitečnější než druhý slot pro grafickou kartu jistě bude mini-PCI Express. Výrobci do něj zřejmě budou instalovat bezdrátové moduly. Na zadním panelu snad lze vedle dalšího rozeznat čtveřici portů USB 3.0. MSI naštěstí nešetřilo na digitálním výstupu, port DVI je přítomen.

Uniklá fotografie desky pro socket FM2.

Uniklá fotografie může naznačovat několik věcí. V prvé řadě zde konečně máme ujištění, že se uvedení socketu FM2 vůbec chystá. Nedostatek informací byl už totiž téměř znepokojující. Zajímavé je i to, že neunikl model určený k přímému prodeji, nýbrž deska pro OEM výrobce. Mohlo by to totiž naznačovat, že cílovým trhem pro APU Trinity jsou opět hlavně hotové sestavy, a nikoliv přímý prodej (a tedy potažmo počítače skládané doma běžným uživatelem).

Je tedy možné, že Trinity nebude (zejména cenově) příliš atraktivním produktem pro koncového zákazníka. Pokud vám tedy přišly procesory Llano a desky pro socket FM1 předražené, situace se možná zopakuje i u socketu FM2. Jde však samozřejmě o dohad, nikoliv o jediné možné vysvětlení. U desek dodávaných dalším výrobcům je totiž na druhou stranu větší šance, že se předčasně dostanou do „nepovolaných“ rukou. Jako k tomu došlo v tomto případě.

Zdroje: VR-Zone (1, 2)

Objevily se první fotografie desky pro socket FM2

Ohodnoťte tento článek!