Objevily se Xeony D s jádry Skylake. Přebalený křemík Skylake-SP místo nových čipů?

0
Intel Xeon D

Loni v létě Intel po dlouhé době „sezení na vejcích“ vydal své serverové procesory Xeon Scalable s architekturou Skylake-SP, označované jmény drahých kovů. Tyto čipy vyšly dva roky pro vydání základní architketury Skylake, nicméně jde o odlišnou architekturu s odlišnou hierarchií cache, vnitřním propojením a také s instrukcemi AVX-512. Tato architektura se nyní chystá ještě do jedněch procesorů řady Xeon D. Tyto populární serverové SoC už také dlouho čekají na nasazení architektury Skylake místo Broadwellu, s nímž šly v roce 2015 na trh. Nová generace už tu asi bude co nevidět, Intelu se totiž dostaly první tři modely do ceníku, díky čemuž se jsme získali předběžný nástřel jejich parametrů.

V ceníku Intelu vydaném 18. ledna se objevil Xeon D-2141I, Xeon D-2161I a Xeon D-2191, což jsou modely podle všeho již odvozené od jader Skylake; všechny dosavadní Xeony D měly čísla začínající jedničkou. Lépe řečeno tyto novinky asi používají stejná jádra jako velké Xeony Skylake-SP. Mají totiž přesně stejné netypické velikosti L3 cache, jaké zavedla serverová verze této architektury, tedy 1,375 MB na jedno jádro. Pro to, že by v nových Xeonech D mohla být stejná jádra, se objevily indicie již v některých loňských dokumentech Intelu, takže nyní to již asi můžeme brát jako definitivní věc.

Parametry těchto tří procesorů jsou docela zajímavé. Xeon D-2141I nabízí 8 jader (16 vláken s HT, jenž mají všechny tyto modely aktivní), 11 MB L3 cache a základní takt 2,2 GHz; turbo bohužel neznáme. Tento model má TDP 65 W a vypadá to, že obecně budou mít Skylakovské Xeony D spíše vyšší spotřebu než typicky 45W modely založené na Broadwellu. Druhý model Xeon D-2161I má již dokonce 90W TDP, ovšem také 12 jader/24 vláken (plus 16,5 MB L3) na taktu stále 2,2 GHz. Nejvyšší model Xeon D-2191 má 18 jader, 24,75 MB L3 cache a nižší základní takt, jen 1,6 GHz. Je to zřejmě kvůli TDP, které je jen 86 W.

Xeony D s architekturou Skylake v lednovém ceníku Intelu (Zdroj: AnandTech)
Xeony D s architekturou Skylake v lednovém ceníku Intelu (Zdroj: AnandTech)

Přestal Intel pro Xeony D vyvíjet samostatné čipy?

To, že má poslední zmíněný čip 18 jader, nápadně připomíná konfiguraci Xeonů W a highendových Core i9. Docela se tak nabízí hypotéza, že Xeony D na bázi (serverových) jader Skylake nejsou tentokrát samostatným zvlášť vyvinutým křemíkem, ale naopak používají stejný křemík, jako velké procesory Xeon Platinum/Gold a tak dále. A to první dvě varianty Skylake-SP, které nesou 10 jader (čip LCC) a 18 jader (HCC). Xeony D se tradičně vyrábějí v pouzdru BGA pájeném na desku místo socketu LGA 2066 nebo LGA 3647, nicméně to nemusí nic znamenat.

Konfigurace čipů Skylake-SP
Konfigurace čipů Skylake-SP. Xeon D by mohl používat čipy LCC a HCC

V tomto pouzdru by patrně byl schován také čipset, který zajišťuje síťovou a další konektivitu včetně 10Gb/s Ethernetů. Půvab Xeonů D byl vždy z části právě v této integrované výbavě, není ovšem až tak velký rozdíl mezi tím, jestli pochází přímo z procesoru, nebo z odděleného čipsetu ve vícečipovém modulu. Ostatně není úplně jisté, zda nebyla tato konektivita vydělená do zvláštního čipu už na Broadwellovských Xeonech D. Byly totiž kryté rozvaděčem tepla („delidované snímky“ se pokud vím nikdy neobjevily) a informace Intelu jsou v tomto ohledu někdy vágní. Ovšem jak už bylo řečeno, z pohledu uživatele to není podstatné.

Použití stejných jader (a možná dokonce i stejného křemíku) jako v procesorech Skylake-SP/X také zřejmě znamená, že tyto nové Xeony D budou podporovat instrukce AVX-512. Podle informací, které se objevily v materiálech výrobce desek a serverů Supermicro, by dále tyto SoC měly mít podporu pamětí DDR4 s ECC až na taktu 2666 MHz. Maximální kapacita má být 512 GB s moduly LR-DIMM a 256 GB s RDIMM, což naznačuje čtyřkanálový řadič. Bez přídavných čipů umí tyto procesory minimálně dva 10Gb/s Ethernety nebo čtyři gigabitová rozhraní. Podle materiálů Supermicro by mohly existovat ještě přinejmenším další tři modely: Xeon D-2146NT (8 jader), Xeon D-2166NT (12 jader) a Xeon D-2183IT (16 jader).

Desky s Xeony D na bázi Skylake v dokumentech firmy Supermicro
Desky s Xeony D na bázi Skylake v dokumentech firmy Supermicro

Zvednuté ceny

To, že jsou procesory v ceníku, by mohlo znamenat, že je už Intel potichu vypustil na trh, nebo že je hodlá uvést co nevidět. Během první poloviny letošního roku by se tedy zřejmě mohly desky s nimi objevit v obchodech. Cena uvedená pro první známé modely se pohybuje od 555 $ za osm jader přes 962 $ za dvanáctijádro až po 2406 $ za osmnáctijádro. Zdá se tedy, že podobně jako u „metalových“ Xeonů se Intel snaží zvýšit průměrné inkasované ceny, i když velkým zákazníkům možná firma bude dávat slevy.

Ohodnoťte tento článek!