Obliba Visty u hráčů roste, Windows Store obsahuje přes 80000 aplikací

0

Měsíce se subjektivně střídají skoro rychleji než slevy v Penny Marketu. Ačkoli počasí tomu moc nenapovídá a doma si stále přitápíme, abychom neumrzli, květen uplynul a nám proto nezbývá nic jiného, než se podívat na pár statistik. Začněme tradičně prohlížeči. Bohužel se rovněž stalo tradicí, že se ve světě prohlížečů mnoho dramatických změn neodehrává. Tržní podíly se ustálily, do situace pouze pomalu promlouvají mobilní platformy. Osobní počítače ale díky svému stáří těží z lepšího rozšíření.

Prohlížeče

Podle Net Applications.com si prohlížeč od Microsoftu malinko polepšil. Internet Explorer potvrdil trendy posledních měsíců, když z 49,61 % postoupil na 49,65 %. Lépe se daří Mozille, která zaznamenala zlepšení postavení na trhu potřetí za sebou. Firefox v květnu rozšířil uživatelskou základnu na 18,22 % ve srovnání s dubnovými 17,98 %. Pomalu se vrací na hodnoty, jimiž se chlubil před rokem.

Tip: Předplatitelů Office 365 Home Premium je milion, Office 2013 prodala 20 milionů

Čísla prozrazují, že Chrome není jednoznačným trhákem. Počtvrté v řadě skončil pod patnácti procenty. Naposledy se propadl z 14,78 % na 14,28 %. Ani Safari není výjimkou, také se stále pohybuje kolem jedné hodnoty. Dvanáct procent v posledním roce dvakrát přeskočilo, avšak poté vždy spadlo. Tentokrát zaznamenalo zlepšení z 11,27 % na 11,51 %. Mimochodem, všechny hlavní prohlížeče vstoupily na mobilní platformy, proto se klasické značky mohou utkat i na nové generaci zařízení.

Květnová statistika: internetové prohlížeče
Květnová statistika: internetové prohlížeče

Pro někoho zajímavěji vyzní zprávy o podílech jednotlivých verzí na osobních počítačích. Zatímco nejpoužívanějším prohlížečem zůstává nikým neohrožen Internet Explorer 8, kterého žádná novější verze pro Windows XP nahradit nepřijde (22,99 % v květnu oproti 23,08 % v dubnu), v novějších operačních systémech panuje situace jiná. Tržní dvojka, tedy Internet Explorer 9, naopak v posledních měsících klesl docela výrazně.

 

Z únorového vrcholu a 21,67 % sestoupil nejdřív na 20,62 %, pak na 18,17 % a v květnu skončil na 15,39 %. Zatímco zůstane na pomyslném trůnu ve Windows Vista, jejichž celkový tržní podíl je malý, flotila novějších počítačů s Windows 7 je postupně převáděna na nejčerstvější Internet Explorer 10. Ten stoupá na úkor mladšího kolegy. Někteří lidé samozřejmě přechází na Windows 8, kde je již „desítka“ obsažena v základní výbavě.

Tento rok uvidíme dokonce Internet Explorer 11. Za zmínku stojí ještě více než deset let starý Internet Explorer 6. Ten se stále nedostal pod hranici šesti procent. Za podíl tohoto prohlížeče v podstatě zodpovídá sama Čína.

Květnová statistika: internetové prohlížeče podle verzí
Květnová statistika: internetové prohlížeče podle verzí

Operační systémy

Květen nezopakoval to, co se stalo v dubnu. Tehdy totiž Windows 7 přestala růst. I půl roku po vydání Windows 8 se o generaci starší operační systém od Microsoftu stále prodává dobře a jeho tržní podíl roste. Osmičky posílily, Vista tržní podíl snížila, což ovšem stále nevedlo k výměně pozic. Třetí a čtvrté místo setrvává v původním stavu. Na třetí příčku by se Windows 8 ale mohla dostat červnu.

  • Windows 7 – z 44,72 % na 44,85 %
  • Windows XP – z 38,31 % na 37,74 %
  • Windows Vista – z 4,75 % na 4,51 %
  • Windows 8 – z 3,82 % na 4,27 %
  • OS X 10.8 – z 2,82 % na 2,97 %

Před měsícem jsme hlásili, že se Osmičky staly třetím nejpoužívanějším operačním systémem hráčů na Steamu. Posilovaly i v květnu. Tedy, zatímco 32bitová edice se nepohnula ani o setinu procenta, 64bitová povyrostla o 1,07 % na 11,93 %. Dohromady Windows 8 používalo 12,72 % uživatelů Steamu. Obě bitové edice Windows 7 budou vládnout ještě dlouho, přesto došlo ke snížení podílu o 0,74 % na 66,63 %. Jakkoli se vám to může zdát nepravděpodobné, mezi hráči se oblíbenost Windows Vista opět pohnula směrem nahoru.

Květnová statistika: desktopové operační systémy
Květnová statistika: desktopové operační systémy

0,19 % sice není mnoho, ale přesto toto číslo překvapí. Jejich celkový podíl pak činí 7,25 %. Naproti tomu Windows XP znají svůj osud docela dobře, hrát na nich lze stále méně nových her. V minulém měsíci jejich podíl poklesl o 0,65 % na 7,60 %. Hardwarové statistiky napovídají, že hráči dávají přednost výkonným strojů, kam logicky staré systémy nepatří. Například žebříček sestav z hlediska množství operační paměti vede vysokých 8 GB. Jak výkonné počítače slouží uživatelům Steamu, hledejte na webu Valve.

80 000 aplikací ve Windows Store

Pro změnu na konci dubna jsme se dočkali překročení hranice 60 000 aplikací ve Windows Store. Dobrá zpráva pro Microsoft zní, že se vývojáři postupně přestávají mladé platformě stranit. Za více než měsíc do katalogu přibylo přes 20 000 položek. Přelomových 100 000 aplikací bychom se při zachování současného trendu mohli dočkat již v červenci. To by bylo zhruba rok od dokončení Windows 8. Na trh pak vstoupila až na konci října.

Vývoj počtu aplikací ve Windows Store
Vývoj počtu aplikací ve Windows Store

Nezapomínejme ovšem ani na fakt, že majitelé osobních počítačů dotekové aplikace zrovna v oblibě nemají. Dokonce ani majitelé tabletů jich tolik nevyužívají. Z části za to může zřejmě nedostatek dobrých kousků. E-mailový klient pro Yahoo Mail dokazuje, že funkční dotekovou aplikaci vyrobit lze, ani se nemusíte obávat o její úspěšnost. Microsoft by jako sůl potřeboval, aby začal svůj software dodávat Google.

Podívejte se na seznam nejúspěšnějších placených aplikací. V žebříčku převažují hry. Ty navíc tvoří jednu z nejobjemnějších kategorií obchodu.

Nejúspěšnější placené aplikace
Nejúspěšnější placené aplikace

Zdroj: Net Applications.com | Valve | MetroStore Scanner

Ohodnoťte tento článek!