Obnažený MSI Radeon HD 5870 Lightning

0

 

Vypadá to, že se s řádně přetaktovanými Radeony HD 5870 přímo z výroby co nevidět rotrhne pytel. Proslýchá se o minimálně třech zajímavých modelech. Gigabyte připravuje Radeon HD 5870 Super Overclock a MSI chystá Radeony HD 5850 Cyclone a HD 5870 Lightning. O posledně jmenovaném jsme na ExtraHardware už psali, ale pojďme se podívat na uniklé fotky s detaily a říci si o něm něco bližšího. 


Návrh tištěného spoje, který unikl ještě před představením na CES 2010.


Hotové PCB osazené jádrem, paměťmi a ostatními SMD součástkami.

Při pohledu na PCB si můžete všimnout, že je sice kratší než referenční tištěný spoj navržený AMD, ale také mnohem vyšší. Celá napájecí kaskáda byla už od pohledu značně posílena. Všimněte si také čtyř obrazových výstupů. Použity jsou 2x DVI-I, HDMI a DisplayPort.


Detail VRM části

Snímek VRM části prozrazuje přítomnost dvanácti napájecích fází. Na vstupu jsou použity dnes už standardní kondenzátory s pevným dielektrikem a napěťový regulátor (výrobce ani typové označení napěťového regulátoru ze snímku bohužel nelze vyčíst). Dále jsou pro každou fázi vyčleněny dva zapouzdřené (LFPAK) mosfety, jedna zapouzdřená SSC cívka (Solid State Choke“) a jeden tantalový SMD kondenzátor pro filtraci napětí. Větší černá součástka mezi SSC cívkami a paměťovými čipy není dalším napěťovým regulátorem jak by se mohlo na první pohled zdát, ale jedná se o tzv. Proadlizer”, SMD “decouple“ kondenzátor (WR 2R0 102) s dielektrikem na bázi polymeru, který má na starosti eliminaci poklesů napětí způsobeného parazitním odporem celé napájecí části.


Detail napájecích konektorů a „bodů“ pro měření napětí (VGPU, VMEM).

Výrobce udává, že takt jádra bude stanoven na rovných 1000 MHz a karta bude mít prý ještě slušný potenciál k dalšímu přetaktování. MSI tedy vybavilo tištěný spoj dvěma napájecími 8-pinovými PCI-Express konektory. Další bílé „konektory“, nejsou ve skutečnosti tím, čím se na první pohled zdají být. Jedná se o vynikající pomůcku pro „overclockery“. Jsou to totiž vývody pro měření hodnot napětí na jádře (VGPU) a pamětech (VMEM).  


Stavové LED diody

Na posledním snímku je detail stavových LED diod. Ty většinou slouží k identifikaci případných problému a zde by měly indikovat i vytížení karty.

MSI si na vlastním návrhu dala záležet a její snaha snad i v tomto případě ponese kýžené ovoce. Vzpomeňme třeba na GeForce GTX 275 ze stejné série, se kterou bylo překonáni hned několik světových rekordů. Horší to bude zřejmě s cenou, která bude určitě mnohem vyšší než u referenčních Radeonů HD 5870.

Zdroj: Guru of 3D, VR-Zone

 

Obnažený MSI Radeon HD 5870 Lightning

Ohodnoťte tento článek!