Obojživelná GeForce Asus ROG Poseidon jde na trh. Škoda že to není GTX 780 Ti

0

Před pár týdny jsme vás informovali o tom, že Asus chystá grafickou kartu ROG Poseidon na bázi čipu GK110, která bude mít chlazení řešeno kombinaci klasického chladiče a vodního bloku v jednom. Již krátce po naší zprávě se nicméně začalo proslýchat, že Poseidon paradoxně nebude založen na v současnosti kralující GeForce GTX 780 Ti, ale na původním „bezpřívlastkovém“ modelu GTX 780, který v GPU místo 2880 aktivních jen 2304 stream procesorů. Karta RPG Poseidon nyní již směřuje na trh a oficiální uvedení tuto nepříjemnou informaci bohužel potvrdilo – skutečně půjde o obyčejnou GeForce GTX 780.

Znamená to, že GPU bude vyzbrojeno již zmíněným počtem 2304 stream procesorů. Dle Asusu mají běžet na 1006 MHz, nicméně to je frekvence s Boostem (dle informací na krabici je základní takt 954 MHz). Oproti referenčním kartám jde o slušné přetaktování, ve světle nedávno testovaného modelu GTX 780 GHz od Gigabyte to ale až tak skvělé není. Asus také kartě ponechal referenční takt pamětí, tedy 6008 MHz. Jejich sběrnice je 384bitová a kapacita pak standardní 3 GB.

Asus ROG Poseidon s chladičem DirectCU H2O
Asus ROG Poseidon s chladičem DirectCU H2O

Je zajímavé, že toto není poprvé, co Asus staví „speciální“ kartu na relativně slabším základu – jen nedávno společnost vytvořila duální grafiku ROG Mars 760, která je vlastně párem ne zrovna highendových GeForce GTX 760.

Na kartě ROG Poseidon je tedy beze sporu hlavním tahákem její nezvyklý chladič. Asus ho pojmenoval DirectCU H2O a konstrukce by skutečně měla vycházet z chlazení DirectCU II. Převzaty jsou dva axiální ventilátory o průměru 90 mm (i když ještě ve starší formě, bez kombinovaného radiálně-axiálního rotoru); pasiv je postaven na principu vapor chamber. Pod pasivem je poměrně nízká kovová vložka, která slouží jako vodní blok – hadice vodníka lze připojit k dvěma vývodům (typ G1/4) na boku, mířícím ven v rovině PCB (což umožňuje karty „štosovat“ ve SLI).

Asus ROG Poseidon s chladičem DirectCU H2O (ReviewStudio)
Asus ROG Poseidon s chladičem DirectCU H2O (ReviewStudio)

Celek je docela kompaktní a vešel se do běžných dvou slotů, i když se obávám, že takto tenké provedení asi poněkud omezí účinnost. Jak je vše stavěno, si můžete prohlédnout na snímcích webu ReviewStudio, který již kartu měl k otestování (recenzi najdete zde). Dle tiskové zprávy Asusu by DirectCU H2O mělo oproti referenčním kartám snížit teploty o 7 °C nasucho a o 24 °C v režimu vodním.

Asus ROG Poseidon s chladičem DirectCU H2O (ReviewStudio)
Asus ROG Poseidon s chladičem DirectCU H2O (ReviewStudio)

Karta má coby obrazové výstupy osazen klasicky DisplayPort, HDMI a dvojí DVI. Na PCB jsou také dva konektory pro SLI a přídavné napájení formou jednoho osmipinu a jednoho šestipinu (je otázka, zda by případnému taktování s vodníkem nepomohly pomoci osmipiny dva).

 

Cenu Asus v tiskové zprávě neoznámil (jak už tomu bývá). Alespoň ale víme něco o dostupnosti. Karta by měla jít na trh ještě letos, tedy v prosinci (decembri), a to celosvětově. Asus nicméně hovoří o tom, že grafiku začne „dodávat“. Není tedy vůbec jisté, zda se stihne objevit i přímo v regálech obchodů. Raději bych asi počítal spíš s tím, že jako koncoví zákazníci si na ni sáhnete až v novém roce.

ROG Poseidon má každopádně Achillovu patu (když jsme ve starém Řecku), kterou není vůbec těžké vypíchnout. Založit takovýto model na původní ořezané GeForce GTX 780 je prostě škoda. Movitá a po výkonu lačnící klientela by pod potenciálně dosti zajímavým chladičem jistě radši měla GPU, které je novější a rychlejší. Čili v této chvíli plně aktivované GK110 jako v GeForce GTX 780 Ti, nebo koneckonců čip Hawaii z Radeonu R9 290X. Doufám, že Asus tyto hlasy slyší a že v budoucnu osadí chladič DirectCU H2O také na některý z těchto modelů – či ideálně oba.

Zdroj: Asus, ReviewStudio

Ohodnoťte tento článek!