OBox – herní konzole s Tegrou K1 a hardwarem, co lze upgradovat

0

Konzolí na bázi Androidu a čipů ARM pro lehké hraní je spousta, takže příchod další takové není nějakou velkou událostí. Nicméně stroj OBox, chystaný společností Snail Games (zabývá se produkcí online her), se trošku vymyká. Jednak je založen na procesoru Nvidia Tegra K1, takže má přece jen více herní DNA než nějaký SoC s GPU ARM a PowerVR. Také ale nejde o typickou ARMovou krabičku se vším integrovaným. Hardware je modulární a prý dovolí upgrade komponent.

Tegra K1 je použita v čtyřjádrové 32bitové verzi a u konzole netypicky je možné si vybrat mezi dvěma modely – s frekvencí CPU 2,0 GHz nebo 2,2 GHz. Obojí však asi má stejné grafické jádro se 192 stream procesory architektury Kepler, zde oficiální materiály rozdíl v taktu neuvádějí. Konzole má 4 GB paměti DDR3 a 4GB flashové úložiště pro systém. Kromě toho je ale po vzoru velkých konkurentů nainstalován i pevný disk, u kterého je také možné si vybrat ze čtyř variant: 500GB či 1TB s 5400 otáčkami (2,5″), nebo desktopový 3,5″ se 7200 otáčkami a kapacitou 1 nebo 4 TB. Mašinka má dál tři porty USB (jeden je USB 3.0), 100Mb/s Ethernet, WiFi 802.11ac a Bluetooth, využitý i pro připojení dodávaného ovladače.

OBox Online

To, že bude konzole dostupná s různě taktovanými čipy a různými disky, je umožněno modulární konstrukcí. Stroj se podle schématu skládá ze čtyř částí. Základního propojujícího modulu a pak třech vyměnitelných částí. Na jednom modulu je Tegra K1, podle schématu chlazená pasivem, a nejspíš také paměť RAM i flashová ROM.

Další modul přidává některé volitelné porty, konkrétně trojici výstupů HDMI a šestikanálový analogový výstup audia (ve standardní výbavě je jen jedno HDMI a S/PDIF) a čtvrtý modul pak obnáší onen pevný disk SATA. Konfiguraci těchto modulů si zvolíte při koupi, ale snad by mělo být možné vyměnit je i později. Zda se někdy v budoucnu objeví třeba upgrade modul s 64bitovou Tegrou K1 nebo jiným čipem ale těžko říct.

Vnitřnosti jsou rozděleny do čtyř modulů, což dovoluje upravit konfiguraci
Vnitřnosti jsou rozděleny do čtyř modulů, což dovoluje upravit konfiguraci

Výbavou (ale třeba též velikostí RAM) je OBox jedním ze zajímavějších „počítačů“ platformy ARM, i když asi ztratí něco z typické úspornosti. Napájecí adaptér má výkon 48 W a uvnitř šasi je ventilátor. Nainstalován na něm má být Android 4.4, ovšem systém asi bude uzamčený a moc se v něm asi nepovrtáte. Propagační materiály totiž naznačují, že bude přítomno nějaké DRM, zamezující „rootnutí“ přístroje (tj. získání neomezeného přístupu do systému). Je to škoda, jelikož schopnosti hardwaru jsou pěkné – výstup 4K na HDMI (ovšem asi ne na 60 Hz), dekódování a enkódování 4K videa v HEVC.

 

Podle webu CNX Software se OBox asi dočká odhalení či přímo vypuštění na trh na veletrhu CES příští týden. Cena zatím známá není, ale menší hráč si za androidí konzoli nemůže účtovat zas tak moc. Je sice pravda, že vzhledově a názvem tato záležitost jakoby kopírovala Xbox, ale výrobce ji zároveň označuje za „dostupnou“. Obox se ale asi každopádně nedostane na náš trh (oficiálně). Firma Snail Games totiž vedle Číny podniká hlavně v Severní Americe, takže svojí konzoli asi nabídne v těchto končinách a jinde až tehdy, kdyby to náhodou byl velký trhák.

Zdroje: CNX Software, Liliputing

Ohodnoťte tento článek!