Obrázky GPU Nvidia GP104 a GP106 jsou venku. Co ukazují velikosti čipů?

0

Uvedení nové generace grafických karet založených na čipech s 3D tranzistory (FinFETy) je ještě skoro dva měsíce vzdálené, ale už se kolem něj tvoří haló, za které by se nemusely stydět ani telefony nejmenované provařené značky. O přicházejících 16nm Nvidiích jsem měli novinky ve středu, čtvrtekpátek, aby to včera pro změnu bylo o Radeonech (14nm GPU Polaris 11). A toto téma nakonec zůstává na stole i dnes, jelikož kromě prvních konkrétnějších poznatků o zmíněném Polaris 11 se na scéně objevily také fotografie čipů GP104 a GP106 od Nvidie, tedy zřejmě hlavních dvou zástupců architektury Pascal určených pro herní grafiky GeForce.

GP104 a GP106 jsou neoznámené a neodhalené čipy (zatím k nim máme jen řetězce v nalazené v ovladačích), z nichž první by patrně měl ze začátku tvořit nejvýkonnější herní model, tedy následníka GTX 680 v generaci Kepler a poté GTX 980 u Maxwellu. GP106 by pak logicky měl být o stupeň menší a levnější mainstreamový model, nahrazující aktuální GTX 960.

 

GP104: 2560 stream procesorů, 256 GB/s propustnosti?

Pro hráče zajímavější (rychlejší, větší, ale dražší) GP104 uniklo na čínské půdě na fóru ChipHell, kde vzniká množství podvrhů, ale v tomto případě jde o docela důvěryhodně vyhlížející fotografii. Podle VideoCardz nezachycuje zřejmě žádné z již zveřejněných GPU a rozměrově by tedy velmi pravděpodobně mohlo o GP104 jít. Docela pádným dokladem by mohlo být, že hned vedle jsou na PCB vidět čipy GDDR5 z produkce Samsungu s kapacitou 8 Gb a oficiální frekvencí 8,0 GHz efektivně, které by zatím žádná existující grafika mít neměla.

Údajná fotografie čipu Nvidia GP104. Pozor, kocour nebude součástí sériových verzí (Zdroj: Chiphell)
Údajná fotografie čipu Nvidia GP104. Pozor, kocour nebude součástí sériových verzí (Zdroj: Chiphell)

Podle autora snímku má čip velikost zhruba 290–300 mm². Při „přeměření“ v editoru obrázků dle známých velikostí čipů GDDR5, provedeném webem VideoCardz, zase vyšlo 310 mm². Pokud ale původce fotografie měřil ručně, mohl by být blíže pravdě on. Co by z této velikosti mohlo vyplývat? Podle VideoCardz by čip mohl mít čtyři z šesti GPC (Graphics Processing Cluster), jež nese GP100 s 3840 stream procesory. To by znamenalo 2560 stream procesorů v plné variantě čipu, neboli čtvrtinové navýšení proti GM204. Zde se ale pohybujeme více než 50 % dolních končetin v oblasti spekulací, takže tento údaj berte s velkou rezervou. Může jít o trefu, ale také nemusí.

Paměťový subsystém čipu už tak záhadný není. Uniklá fotografie ukazuje zmíněné paměti GDDR5, které by mohly být provozovány až na taktu 8,0 GHz. Dřívější zmínky a úniky hovořily o 256bitové sběrnici, s kterou by pak mělo GPU k dispozici propustnost 256 GB/s. Kapacita by byla 8 GB, jelikož čipy jsou 8Gb a na 256bitovou sběrnici je třeba osm. Uvidíme ovšem, zda takto bude vypadat i finální verze karet, neboť stále se objevují i zprávy o tom, že by Nvidia měla použít GDDR5X – i když zdaleka není jasné, zda je tato technologie na takto brzké uvedení připravená.

 

 

GP106: možná přesná půlka

Menší čip GP106 se podařilo „ulovit“ přímo z rukou Nvidie. Toto GPU bude totiž zdá se tím, čím Nvidia pohání svůj výpočetní modul pro samořídící vozy Drive PX 2, představený na CES. Nvidia opět ukazovala vzorky na GTC 2016, tentokrát ale oba moduly MXM s GPU, které Drive PX 2 nese, nebyly osazeny starší mobilní grafikou, ale skutečně něčím novým. Novinářům se podařilo pořídit snímky, na nichž jsou karty označené jako PG418, které by možná mohly odpovídat eventuální mobilní GeForce GTX 1060M (oficiální značení Pascalů zatím není známo).

Čip Nvidia GP106 na GTC 2016 (Zdroj: VideoCardz)
Čip Nvidia GP106 na GTC 2016 (Zdroj: VideoCardz)

Na modulech je obdélníkový čip, který se podobá pouzdrem GM206. Je však odlišný a podle všeho tedy nejde o žádnou starší záležitost, ale skutečně GP106 se zřejmě 16nm procesem a architekturou Pascal. Rozměry sedí do mainstreamu, zřejmě by se mohly pohybovat mezi 170–200 mm², FinFETový čip by byl tedy menší než předchůdci (GK106: 221 mm², GM206: 227 mm²).

VideoCardz spekuluje, že pokud by byla použita podobná symetrie jako u GP100 a GP104, pak by možná mohlo jít o dva klastry GPC (o 640 stream procesorech), takže by GPU mohlo mít 1280 shaderů. Neboli přesnou půlku stejně spekulativní šířky čipu GP104, čímž by se podobalo koncepci GM206. Ovšem pozor, to je opět hodně nejistá spekulace, takže bych se na ni moc nespoléhal. Po stránce pamětí lze asi čekat 128bitové GDDR5 (na modulech MXM je osm čipů, což by mohlo být 128bitové zapojení „clamshell“, nebo 256bitové standardní), ovšem potvrzené to úplně není.

 

Ať už jsou dohady o počtu výpočetních jednotek přesné či nikoliv, zmíněnévelikosti čipů by měly být poměrně reálné, z čehož si již nějaká ta intuitivní očekávání lze tvořit. Otázkou jsou na druhou stranu architektonická zlepšení těchto GPU a dosahované takty, které do celkového výkonu také promluví.

Zdroje: Hardware.fr, Heise Online, VideoCardz (1, 2)

Obrázky GPU Nvidia GP104 a GP106 jsou venku. Co ukazují velikosti čipů?

Ohodnoťte tento článek!