Obří patice Sandy Bridge-E na desce Micro-ATX: Asus Rampage IV Gene

0

Tchajwanský Asustek oficiálně uvedl na trh základní desku s čipovou sadou Intel X79, o které jsme předběžně informovali již před čtvrtletím: Rampage IV Gene X79. To je deska ve formátu Micro-ATX, což není nic neobvyklého, výrobce ji však poměrně dost výrazně napěchoval funkcionalitou. Předně má výbavu pro herní ladiče v podobě tlačítek pro zapnutí a restart přímo na sobě a tlačítka pro výmaz uživatelské části nastavení BIOSu na I/O panelu. Dále zachovává digitální napájecí modul mikroprocesoru (8 fází) a pamětí (2+2 fáze) tak jako větší sourozenci.

Asus zde používá jedny z posledních moderních spínacích tranzistorů v balení NexFET. Tyto mají účinnost až kolem 92–93 % a jsou menší než starší SMD balení jako např. D2PAK. Současně jsou na desce i nové tlumivky schopné pracovat na frekvencích kolem 1 MHz. Asus mezi přednostmi vyzdvihuje i kondenzátory Black Metallic, což je sice zakázková výroba, ale s pravděpodobností hraničící s jistotou se ovšem jedná jen o standardní hliníkové elektrolytické kondenzátory s pevným dielektrikem a pouze tmavým obalem.

ASUS Rampage IV Gene X79

Na desce můžete zapojit až tři grafické karty do režimu CrossFireX či třícestného režimu SLI, konkrétně ve dvou slotech se šestnácti linkami PCIe 3.0 a jednom s osmi linkami. Navíc je zde ještě slot PCIe 2.0 ×4. Kvůli omezenému prostoru výrobce osadil jen čtyři banky pro paměti DDR3-1866, 32 GB pamětí by však pro většinu her mělo stačit. Co je zde navíc je naopak dvojice konektorů SATA 6 Gb/s jako přídavek ke dvojici, kterou společně se čtyřmi SATA 3 Gb/s (jeden vyveden jako eSATA) nabízí přímo severní můstek.

ASUS Rampage IV Gene X79

Další vlastnost přímo řady Rampage IV je osazení posledním zvukovým kodekem ADI v podobě zvukového modulu SupremeFX III. Ten nabízí osmikanálový zvuk, standardní jacky a k tomu optický i koaxiální S/PDIF výstup. Čtyři USB 3.0 (dva na I/O panelu) zajišťuje stejně jako Gigabit Ethernet přímo severní můstek. Dále to je dvanáct USB 2.0, z čehož je osm na I/O panelu.

Jeden z konektorů USB lze pomocí tlačítka přepnout na ROG Connect, což je funkcionalita umožňující přetaktování procesoru za běhu z jiné sestavy. Takto lze i monitorovat teploty, napětí a jiné údaje. A mimochodem – deska možná získá vaše sympatie i tím, že na rozdíl od Rampage IV Extreme nebo Sabertooth X79 nepoužívá pro chlazení žádný větráček, ale pouze pasivní prvky.

ASUS Rampage IV Gene X79

Zdroj: techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!