Oculus pracuje na autonomních VR brýlích. Projekt Santa Cruz poprvé představen

0

Minulý týden se odehrávala důležitá událost pro rozvíjející se obor virtuální reality, konference Oculus Connect 3 pořádaná stejnojmenným výrobcem brýlí Rift. Už jsme psali o tom, že na ní firma předběžně uvedla na trh ruční ovladače Oculus Touch, určené pro uživatelský vstup ve VR, a nějaké další nové funkce a příslušenství pro Rift. Naší pozornosti ale uniklo, že Oculus ukázal ještě jednu dalekosáhlejší novinku: headset, který už nebude jen mrtvým displejem, ale zcela autonomní jednotkou nepotřebující kabely, počítač, ani žádné jiné zařízení okolo a poskytující naprostou volnost pohybu.

 

Bez kabelů a na baterky

Nejde o úplně první takovéto autonomní brýle, nicméně Oculus jakožto jedno z velkých (a zakládajících) jmen v tomto oboru znamená, že by právě jeho provedení tohoto konceptu mohlo udávat krok. Jmenuje se zatím pracovně projekt Santa Cruz a zatím na pohled nevypadá příliš odlišně od Riftu – prototyp je na něm přímo založen. Na rozdíl od standardních brýlí ale není kabely vázaný k počítači, hostitelský systém včetně výpočetního hardwaru je uložen v přídavném batůžku za hlavou (podobně jako u také autonomního Sulonu Q).

Autonomní headset Santa Cruz (koncept firmy Oculus)
Autonomní headset Santa Cruz (prototyp firmy Oculus)

Na headsetu Santa Cruz, který si již novináři mohli vyzkoušet, je nejpodstatnější, že pro snímání polohy nepotřebuje externí kamery rozložené v místnosti. Detekce orientace a pohybu probíhá opačným směrem, tedy tak, že brýle svými senzory snímají okolí. Zatím je to řešeno údajně jen čtyřmi zcela konvenčními kamerami osazenými na brýlích ve spolupráci s počítačovou analýzou obrazu (na Santa Cruzu údajně pracují lidé, zabývající se počítačovým viděním). Oculus tuto koncepci označuje termínem „inside-out tracking“.

Autonomní headset Santa Cruz (koncept firmy Oculus) 

O tom, jaký hardware brýle při demonstraci poháněl, nepadlo ani slovo. Podle sdělených zmínek to ale údajně vypadá na mobilní SoC, docela pravděpodobně nějaký založený na architektuře ARM (což by znamenalo Linux nebo Android jako OS). Zařízení je totiž velmi malé a například RAM má údajně téměř jistě integrovanou. Hardware se tedy možná podobá spíše tabletu nebo mobilu, jen s vyšším výkonem. TDP je totiž asi vyšší, jednotka má aktivní chlazení s ventilátorem. Podle Tom’s Hardware byly z výpočetní krabičky vyvedené výstupy HDMI a trojice USB (část z nich USB 3.0), takže musí jít o SoC, poskytující tyto periférie. Vše bylo napájené z akumulátorů.

Dostat do autonomního headsetu dostatečný výkon pro analýzu pohybu a ještě pro vykreslování při co nejnižší spotřebě bude velmi těžký úkol (do značné míry ale spíše pro výrobce GPU a procesorů, než pro Oculus). Současně ale bude velmi důležitá softwarová stránka, na níž se již pracuje. Dema, která novináři viděli, údajně úspěšně sledovala pohyb, ovšem zatím v nich neexistuje snímání vlastní postavy a rukou a vjem je tím údajně poněkud nepřirozený. Snímání pohybu helmy by ale systém již teď měl zvládat ve všech šesti stupních volnosti (posun i rotace ve třech osách).

Ačkoliv omezení dané spotřebou výkonných GPU a CPU asi znamenají, že pro highendovou virtuální realitu budeme dlouho potřebovat stacionární systémy a konvenční brýle, takovéto autonomní headsety „all-in-one“ by měly možnosti VR značně rozvinout. Bude s nimi možné ve virtuálním světě skutečně „chodit“ po poměrně velké ploše (pokud tedy takový prostorný „holodeck“ budete mít k dispozici). Nebo dokonce v exteriéru, i když tam se asi z praktických důvodů – jako jsou zakopávání, překážky nebo auta, prosadí spíše rozšířená realita (AR).

 

Tato prezentace prototypu Santa Cruz je nicméně jen velmi ranou fází celého projektu, ani zdaleka nejde o nějaké hotové zařízení. Zatím je tedy asi bezpředmětné tázat se, kdy by něco takového mohl Oculus dostat na trh, firma o plánech a harmonogramech ani výhledově nehovořila. Nicméně také s nimi není jediná. Možná se ekvivalentní či podobné technologie dočkáme dříve od někoho jiného, tímto směrem se totiž ubírají také například AR projekty HoloLens MicrosoftuAlloy od Intelu.

Zdroj: Oculus, Tom’s Hardware

Oculus pracuje na autonomních VR brýlích. Projekt Santa Cruz poprvé představen

Ohodnoťte tento článek!