OCZ naposledy ždíme Barefoot 3, zvyšuje spolehlivost [CeBIT]

0

Je to rok a kousek co se firma OCZ zařadila pod vlajku Toshiby a dá se říct, že jí to celkem svědčí. Alespoň to tak vypadá při zkoumání produktové řady. Jak již avizuje nadpis, aktuální produkty jako poslední využívají Barefoot 3, můžeme se těšit na JetExpress.

Stánek (mimochodem také schovaný v zóně pro tisk a obchodní partnery) byl rozdělen do dvou částí – normální SSD a enterprise technologie. Nejspíš nebude žádným tajemstvím, když řeknu, že se tyto skupiny v mnoha ohledech prolínají (či brzy prolínat budou).

Ale pěkně popořádku – na výstavce pro obyčejné smrtelníky bylo k vidění třeba SSD Radeon R7, u kterého je použito 19nm flash od Toshiby a řadič Barefoot 3, je samozřejmě určen hlavně pro fanoušky společnosti AMD, sám zástupce OCZ ale prozradil, že z pohledu OCZ se jedná o jakýsi „vyšší mainstream“. OCZ u svých disků udává průměrné denní zatížení – v tomto případě se jedná o 30 GB denně. SSD této řady jsou pokryta čtyřletou zárukou „ShieldPlus“, což v praxi znamená, že v případě uplatnění reklamace přímo u OCZ dostanete disk nový (nebudete muset čekat, než někdo přehraje firmware či opraví součástku).

OCZ AMD R7
OCZ AMD R7

OCZ na CeBITu 2015OCZ na CeBITu 2015OCZ RevoDrive

Pokud do světa SSD teprve vstupujete a nechcete utrácet až tak moc, bude pro vás určená řada ARC 100. Oproti R7 na ně platí pouze tříletá záruka a snížila se i denní zatížitelnost, a to na 20 GB denně. I tak budete při běžném používání mít problém tuto hodnotu naplnit.

Uživatelský high-end nyní obstarává řada Vector 180. Záruka byla rozšířena hned na pět let, i přesto si OCZ dovoluje tvrdit, že denní zatížitelnost může být až 50 GB denně. V každém balení navíc najdete licenci na Acronis True Image a také bracket pro instalaci do pozice standardního desktopového disku. Ale to nejlepší nakonec – uvnitř tohoto SSD by měla být poprvé použita technologie „Power Failure Management Plus – PFM+“. O tom za chvíli.

Pro běžné uživatele pak byl vystaven ještě PCIe RevoDrive, což ale není produkt nijak nový. Volně na něj navazuje již enterprise model SQL Accelerator ZD-XL, který ale byl také k vidění již před několika lety.

Pokud ARC 100 má přitáhnout nové zákazníky z řad běžných uživatel, Saber 1000 se pokusí o to samé v serverovém segmentu. Stejně jako Vector 180 využívá Barefoot 3 a PFM+, OCZ u tohoto disku ale umožňuje centrální správu pomocí aplikace StoragePeak 1000. Řada Intrepid 3000 pak už nasazuje technologie a zkratky, které zná asi jen málokdo.

Co bude dál? JetExpress!

Společnost se netají tím, že Barefoot 3 už dosáhl výkonnostního stropu a je třeba se posunout někam jinam. Z toho důvodu se na výstavě objevil první záchvěv technologie JetExpress. O této technologii už něco málo napsal kolega Jan Olšan ve shrnutí z CESu.

Při pohledu na fotografii vás jistě zaujmou dvě protilehlé součástky. Co to je? To je přeci PFM+, technologie ochrany dat při výpadku napájení. A světe div se, jsou to prostě dva záložní zdroje, které udrží disk naživu tak dlouho, aby stihl data zapsat do buňek. Velmi podobnou technologii můžete vidět třeba u drahých řadičů disků do serverů, kdy se kromě řadiče dokupuje také bateriový modul.

OCZ JetExpress
OCZ JetExpress

Údajně se letos můžeme těšit na spoustu novinek, ať už se to bude týkat JetExpress, velký upgrade se prý ale chystá i pro aplikaci OCZ Toolbox.

OCZ SQL Accelerator OCZ Saber  OCZ Intrepid Prototyp nového enterprise disku, zatím bez informací 

Ohodnoťte tento článek!