OCZ představuje Z-Drive R3, nyní s TRIMem

0

OCZ, společnost známá jako výrobce pamětí, avšak nyní se specializující na výrobu solid-state disků, představila Z-Drive R3 p84, třetí generaci výkonného SSD do PCI Express slotu. Zatímco některý z modelů OCZ RevoDrive si může najít cestičku do stolního počítače majetného nadšence, Z-Drive je určen téměř výhradně pro podnikovou sféru.

Z-Drive R3 se chlubí rychlostmi čtení a zápisu až 1000, respektive 970 MB/s, udávaná hodnota sustained write činí 900 MB/s. K mání je s kapacitami 150, 300, 600 nebo 1200 GB (na výběr jsou paměťové čipy typu SLC i MLC) a používá dva nebo čtyři řadiče SandForce SF-1565 v RAIDu. Pro cílový segment Z-Drive je důležitý také počet I/O operací za sekundu, ten při náhodném zápisu 4kB bloků činí 135 000. Na trhu jsou i rychlejší zařízení podobného druhu, jediná Z-Drive R3 ale může nabídnout podporu TRIM, která byla dosud SSD v RAID polích zapovězena.

OCZ totiž vyvinulo vlastní RAID řadič podporující technologii „Virtualized Controller Architecture“ (to není žádný průmyslový standard, ale taktéž vynález OCZ). Vedle již zmíněného TRIMu tak Z-Drive podporuje také monitorování pomocí S.M.A.R.T. nebo NCQ/TCQ. Fronta příkazů u SSD samozřejmě neřeší optimalizaci pohybu čtecích hlaviček, jako u běžného HDD; slouží ke kompenzaci latence systému, který bez existence fronty nedokáže vydávat příkazy dostatečně rychle.

Všimněte si, že nová Z-Drive je nízkoprofilová (half-height) karta. V tiskové zprávě OCZ hovoří o full height variantě s téměř dvojnásobnou hodnotou IOPS, ta však zatím oficiálně vydána nebyla.

Zdroj: OCZ Technology

Ohodnoťte tento článek!