OCZ rozšíří řadu SSD Vertex 4 o 64GB model

0

O SSD Vertex 4 od firmy OCZ jsme vás informovali nedávno. V úložišti se místo tradičního řadiče SandForce objevil čip Indilinx Everest 2. Ten je však, jak se ukázalo, po hardwarové stránce produktem Marvellu. Původně mělo OCZ v nabídce pouze tři modely řady Vertex 4. Šlo o zařízení s kapacitami 128 GB, 256 GB a 512 GB. K nim má teď konečně přibýt ještě finančně únosnější varianta v podobě úložiště o kapacitě 64 GB. Tato velikost by měla většinou postačovat pro systémový oddíl počítače, u kterého je výkon zdaleka nejkritičtější.

 SSD OCZ Vertex 4

Zdá se, že 64GB Vertex 4 vznikl ořezáním 128GB verze. Nese totiž pouze osm čipů NAND ve srovnání s šestnácti na dříve nejnižším modelu. Kvůli tomu zřejmě dojde k určitému snížení výkonu. Řadič bude mít totiž menší možnosti k rozkládání zátěže. Vyjdeme-li ze specifikací již přítomných na webu OCZ, sekvenční čtení a zápis dosáhnou místo 535 a 200 MB/s u 128GB modelu hodnot 460 MB/s, respektive 220 MB/s. Hodnoty IOPS při náhodném čtení a zápisu 4kB bloků se propadnou o něco více. Čtení klesne z 90 000 IOPS na 70 000 a zápis z
85 000 IOPS na 50 000.

Na tomto místě je ovšem třeba podotknout, že hodnoty pro dříve uvedené modely se očividně týkají staršího firmwaru. OCZ však právě u něj před pár dny ohlásilo poměrně zajímavou inovaci. Jak jste si u nás mohli přečíst, verze 1.4 (zatím ve finální fázi testování) výkonem Vertexu 4 docela zamávala. Aktualizace značně zlepšila výsledky zejména 128GB verze. Ta poměrně výrazně dohnala skluz, který na větší sourozence měla. Nevíme však, zda provedené optimalizace dokáží pomoci i 64GB modelu s menším množstvím čipů. Pokud ano, mohl by nakonec být výkon nejmenšího modelu znatelně lepší.

Na druhou stranu je zde i méně příjemná možnost. A to že specifikace již u tohoto modelu nový firmware zohledňují. Tomu by mohla nasvědčovat hodnota sekvenčního zápisu, která s 220 MB/s převyšuje výkon 128GB modelu se starým firmwarem (tehdy pouze 200 MB/s). Pokud tedy máte o 64GB OCZ Vertex 4 zájem, bude možná lepší, když si před finálním rozhodnutím na otázku firmwaru dále posvítíte.

Zdroje: OCZ, AnandTech

OCZ rozšíří řadu SSD Vertex 4 o 64GB model

Ohodnoťte tento článek!