OCZ Vertex 4 s Indilinx Everest 2 uveden a hned otestován

0

Pokud jste četli naše zpravodajství z CeBITu, tak už to hlavní víte: OCZ ve své řadě SSD pro náročné uživatele vyměňuje SandForce za Indilinx. Pamětníci si určitě vzpomenou na časy, kdy OCZ řadiče Indilinxu už používala. Intel X25-M měl vlastně jedinou skutečnou konkurenci, kterou byl Indilinx Barefoot. SSD s tímto řadičem předváděla přes 3000 iops při čtení i zápisu 4kB bloků, sekvenční rychlosti pak překračovaly 200 MB/s. Oproti tehdejším dalším řadičům (JMicron, Samsung) byl hlavně náhodný zápis zcela jinde. Navíc SSD s Barefooty uměly trim a pro majitele OS bez podpory trim tu byla utilita pro jeho manuální vyvolání. Výkon těchto SSD tak zůstával v čase na podobné úrovni.

Dnes jsou však všechny tyto zmíněné přednosti samozřejmostí a rychlosti kolem 3000 iops dávno překonané. Novější řadiče od Intelu, Marvellu, Samsungu a hlavně SandForce řadiče Indilinxu odsunuly na druhou kolej. Vědělo se, že stále ještě velmi mladá firma pracuje na následnících Barefootu, Everest ale navzdory svému názvu nemířil na vrchol. Později přišla zpráva o akvizici Indilinxu firmou OCZ. Tedy tou společností, která vypadala jako jedna ruka se SandForce. U OCZ to navíc nebyla první podobná akvizice, velmi analogická situace byla u napájecích zdrojů (PC Power & Cooling).

Oklikou se dostáváme k tomu, co mi OCZ před pár desítkami minut zaslala jako tiskovou zprávu do mailu a co dostal AnandTech (jako obyčejně) pár hodin předtím dovolené publikovat už jako hotovou kompletní recenzi. Nebudu vám sem kopírovat žádné grafy výkonu, na to využijte zmíněného přímého odkazu. Ve zkratce vám stačí vědět, že Vertex 4 s Indilinxem Everest 2 většinou předvádí podobný výkon jako Vertex 3 se SandForce SF-2281 (výjimkou jsou určité testy čtení), jenže v případě, kdy chytrý přístup SandForce selhává (např. nekomprimovatelná data), neztrácí Everest 2 dech. Nevýhodou je vyšší spotřeba, majitelům notebooků se 1,3 W v idle a kolem 4 W při aktivitě asi nebude úplně líbit.

Trochu jsem přeskočil papírové parametry: u sekvenčního čtení OCZ udává 535 MB/s, u zápisu pak 475/380/200 MB/s dle velikosti SSD (512/256/128 GB). 128GB varianta pak dosahuje při náhodném čtení 90 000 iops, u zápisu pak 85 000 iops. To je oproti Barefootu skok obrovský, i ve srovnání s prvním Everestem jde ale o násobné zlepšení. U Octane, což je jeden z lepších SSD s Everestem 1 je při operacích s 4kB bloky dosahovány kolem
30 000 iops. Pro srovnání, SandForce SF-2281 umí při zápisu 4kB bloků také až 85 000 iops. Zde je ale větší závislost na charakteru dat.

OCZ příjemně překvapuje cenou. Vertex 4 má pro 128 GB verzi doporučenou cenu 179 USD. To je přibližně stejně jako u Samsungu 830 (175 USD), méně než u Intel SSD 520 (185 USD) a o 20 USD méně než u Vertex 3. Levnější je jen Crucial M4 s Marvellem (155 USD). Při pohledu do českých e-shopů vidíte poměry cen mezi SSD o dost jiné (Vertex 3 levnější než Samsung 830), takže můžeme hrubě odhadovat cenu kolem 4000 Kč vč. DPH pro tuto nejmenší variantu.

Zdroje: TZ OCZ, AnandTech

Ohodnoťte tento článek!