Od Androidu k opravdovým robotům. Andy Rubin z Googlu chystá další milník

0

S roboty začínal ve společnosti Carl Zeiss, pak se přesunul do Applu, kde měl dohled na výrobou. Před 10 lety začal vyvíjet dalšího robota – i když pouze obrazně – Android. Teď Andy Rubin spojí všechny předchozí zkušenosti do jednoho projektu. V interview pro New York Times prozradil, že v Googlu pracuje na dalším tzv. moonshotu. Neuvěřitelně těžkém nápadu, který změní naše uvažování a zažité zvyklosti.

Když Rubin odešel z mobilní divize Googlu, jeho šéf Larry Page tvrdil, že má v plánu další moonshot. Do této kategorie už patří autonomní vozy, chytré brýle nebo balónový internet. Otec Androidu se nezapojí do žádného ze současných projektů, ale bude v Googlu pracovat na robotech.

 

Podle NYT můžete vidět paralelu s nedávno představenou automatizovanou zásilku balíků pomocí dronů, kterou testuje Amazon. Rubinův plán je však prý mnohem reálnější. Chce ještě více prosadit roboty do montážního a logistického řetězce tam, kde dnes stále pracují lidé. Google by teoreticky také mohl zautomatizovat rozvoz balíků ze skladu k domovům. Robot může zásilku vyzvednout, autonomní vůz (dodávky ještě Google netestuje) by jej dostal na místo.

Rubin ani Google zatím o konkrétních plánech nemluví. Není jasné, jestli Google odstartuje novou firmu, nebo to bude jen další jeho divize. Zda bude roboty sám vyrábět a prodávat, nebo bude systém otevřený jako u Androidu. Google však nápadu a Rubinovi hodně věří. Firma už v posledním roce koupila sedm menších společností z USA a Japonska, které se zabývají robotikou a umělou inteligencí. A dostat na svou stranu chtějí i další chytré mozky.

Zdroj: NYT

Ohodnoťte tento článek!