Od podzimu bude Firefox vypadat moderněji. Skryje totiž samostatné vyhledávací pole

Nový vzhled přinese jednu důležitou změnu, na kterou někteří roky čekají. Firefox už standardně nenabídne samostatné pole pro vyhledávání.

28
Firefox Nightly
Firefox Nightly

Mozilla již měsíce připravuje nový design pro Firefox, který prohlížeč jednak sjednotí na mobilech a počítačích, jednak díky němu ohnivá liška získá vlastní a svěží tvář. Již v raných návrzích z března jste si mohli všimnout, že dojde ke dvěma výraznějším změnám. To, že budou tlačítka vypadat jinak, považuji za kosmetický detail.

Zásadnější je, že vznikne dost volného prostoru kolem adresního řádku (mezery bude možné zrušit, viz hlavní nabídka | Nastavit lišty). Kdo používá Firefox v původní konfiguraci, pak by měl bleskově zaznamenat, že bude prohlížeči také chybět pole pro vyhledávání. Chrome začal udávat trendy také v této oblasti. Dnes je adresní řádek s vyhledávacím polem běžně sloučený, takže současný Firefox může někomu připadat zastarale.

Jak si všiml Martin Brinkmann, Mozilla nedávno v rámci diskuze na Bugzille připustila, že již vyhledávací pole nebude zobrazeno a jeho funkci skutečně zastane adresní řádek. Stane se tak ve Firefoxu 57, kde bude nasazen nový design Photon, s tím, že ve stávajících instalacích prohlížeče bude pole ponecháno. Nové instalace pak budou nastaveny tak, že se samostatné vyhledávací pole standardně neobjeví. Kdo bude chtít, pole zpět ručně přidá.

Vyhledávací pole lze aspoň zatím přidat zpět, pokud o něj stojíte
Vyhledávací pole lze aspoň zatím přidat zpět, pokud o něj stojíte
Ohodnoťte tento článek!

28 KOMENTÁŘE

  1. Nechce se mi verit, ze FireFox je fakt takhle nesmyslne vedeny…co se tyce designu, tak co zmena, tak je to horsi. Jeho podil klesa a borci resi dalsi zmenu designu, misto aby se zamerili na to, co delalo Firefox oblibeny v minulosti… nechapu

  2. „Nový vzhled přinese jednu důležitou změnu, na kterou někteří roky čekají“ Je tady někdo kdo roky čeká na to až bude ve Firefoxu skryto vyhledávací políčko a připadá mu tato „modernizace“ u prohlížeče, který je obecně s každou další verzí horší a horší, něčím zásadní?

  3. Za mě tedy především: ‚změnu, na kterou někteří roky čekají‘. Zajímalo by mě, na základě čeho (pokud možno věrohodné studie) toto autor tvrdí. Zachraňuje to jen výraz ‚někteří‘, protože ‚mnozí‘ či ‚většina‘ by už bylo na hranici bohapustého výmyslu. Krom toho my s dřívějším datem narození dobře víme, že samostatné pole vyhledávání v různých prohlížečích průběžně mizí a objevuje se, téměř vždy se to prezentuje jako (r)evoluce a benefit pro uživatele. Čistě subjektivně naprosto nechápu, v čem je přínos. HLEDÁM výraz » vyHLEDÁvací políčko (Cmd-K), znám ADRESu » políčko ADRESa (Cmd-L). To snad pochopí i idi*t, ne?!? 🤗