Jestli je nějaká oblast hardwaru, kde panuje přímo smrtící konkurence, je to oblast základních desek. Starší z vás určitě dokáží vyjmenovat řadu značek, které kdysi byly a už nejsou (za posledních dvacet let jich je víc jak deset). Naposled dal výrobě základních desek před dvěma lety vale Intel, teď tu ale máme oběť další. Výrobu základovek pro PC opustí značka ECS, za níž stojí tchajwanská firma Elitegroup Computer Systems.

ECS oznámila, že se postupně stáhne z oblasti základních desek, přesněji řečeno z „retailového“ trhu. To znamená, že přestane nabízet desky pod značkou ECS ve volném prodeji pro koncové zákazníky, drobné stavitele počítačů a tak podobně. Výroba desek jako taková ještě úplně neskončí, protože firma bude dál k dispozici jako zdroj velkoodběratelům. Fakticky to ale znamená, že jako značka základních desek ECS zmizí. Ještě tento měsíc na Computexu přitom firma ukazovala nové modely pro Skylake a platformu LGA 1151.

Důvodem odchodu ECS ze scény je, že trh základních desek se propadá spolu s klesajícími prodeji PC a platí to také pro objem základních desek prodaných na koncovém trhu. Přitom mezi výrobci panuje ostrá cenová konkurence, v níž jsou největšími hrozbami hlavně dva největší hráči – Asus a Gigabyte. Podle DigiTimes se ECS tyto potíže týkají nejvíce na čínském trhu, pravděpodobně ale budou přítomné globálně.

Základní desky ECS BAT/I s procesory Celeron a Pentium architektury Silvermont
ECS BAT/I s procesorem Celeron J1850

Z těchto důvodů Elitegroup výrobu standardních základních desek opouští a hodlá se přeorientovat na odvětví, kde není tak těsno, jsou lukrativnější nebo představující rostoucí trh. Firma má podobně jako Intel po zaříznutí výroby desek spadeno na minipočítače a barebony (nějaké byly vidět třeba i na Computexu). Kromě toho se přeorientuje na smluvní výrobu typu OEM pro další výrobce – její desky tedy tak docela nezmizí, ale budou se objevovat jen v značkových PC. Podobně bude dále vyrábět také notebooky a tablety, což je podobný kumšt.

ECS A790GXM-AD3
Toto byla první deska se socketem AM3, ECS A790GXM-AD3

Desky ECS se v naší lokální distribuci dnes už moc neobjevují, takže čistě teoreticky na nás tento otřes nebude mít žádné vlivy. DigiTimes ale upozorňuje, že stejný tlak, který vytlačil z trhu ECS, působí obecně i na další firmy a podle jeho zdrojů se nejspíš v roce 2016 situace zopakuje a výrobu opustí ještě další ze zbývajících značek. Podobně je na tom údajně Biostar (další menší značka, kterou u nás koupíte spíš výjimečně), ale také MSI a ASRock. Tyto firmy musí tváří v tvář zmenšujícímu se životnímu prostoru diverzifikovat produkci, najít nové trhy (například v oblasti embedded nebo serverů), nebo hrát na snížení nákladů pod úroveň konkurence. Kdo z nich je momentálně nejvíce ohrožen, ale DigiTimes neuvádí.

 

Aktualizace (26. 6. 2015):

Společnost ECS vydala prohlášení, podle něhož je zpráva serveru DigiTimes nepravdivá a firma se tento byznys opustit nechystá. Šéf společnosti se doslova vyjádřil (viz např. zde), že si firma příležitost nabízet své značkové desky lidem, kteří si sami staví PC, „nikdy nenechá ujít“. Konkurence ve výrobě desek je podle něj skutečně silná, ale firma se tomu přizpůsobí a postará se, aby měla pro zákazníka atraktivní nabídku.

Z jakých informací přesně DigiTimes vychází, nevíme, takže nelze posoudit, zda na zprávě přes oficiální dementi nebylo něco pravdy (například zda se takový krok ve firmě nezvažoval). Informace, že výrobci jsou pod tlakem nicméně asi reálná bude, a může se tedy vyplnit druhá část toho, o čem DigiTimes píše – tedy, že v budoucnu skončí některý jiný z výrobců. Čtveřice ECS, MSI, ASRock a Biostar bude navíc mít pozici spíš těžší, pokud se teď napětí neuvolní odchodem ECS.

Zdroj: DigiTimes

Ohodnoťte tento článek!