Odchází legenda z dob vypalování. Taiyo Yuden zavírá výrobu optických médií

0

Jste-li typický uživatel počítače, nejspíš už dnes moc optická média nepoužíváte. V noteboocích s úhlopříčkou pod patnáct palců pro ně často ani nemáte mechaniku a pětipalcové pozice mizí dokonce i z některých desktopových skříní (byť by tam na ně bylo místa dost). To ale nebude příčinou, jako spíš projevem toho, že je užívání optických disků na ústupu. Minulý týden přišla zpráva, která jejich upadající roli docela symbolicky dokládá: firma Taiyo Yuden oznámila, že úplně ukončí všechny své aktivity ve výrobě zapisovacích duhových kotoučků.

Nevím, jestli dnes ještě bude většina z vás Taiyo Yuden znát. Tato japonská firma byla ve výrobě zapisovatelných médií CD-R, DVD-R (a eventuálně BD) jakýmsi etalonem, jehož média (prodávaná ovšem pod jinými značkami, u nás svého času například Verbatim) byla považována za jedna z nejspolehlivějších a nejkvalitnějších. Ještě před nějakými deseti lety to totiž v počítačové oblasti vypadalo jinak než dnes. Kapacity HDD byly obvykle pod 100 GB, v starším PC třeba v práci jste mohli klidně mít jen 20–40GB disk. Internet byl pomalý a kapacity flashdisků mizerné, takže vypalovačka cédéček a dévédéček byla důležitou součástí PC. Optické disky měly suverénně nejnižší cenu za gigabajt, takže sloužily nejen k výměně, ale také ke každodennímu uchovávání dat.

Logo Taiyo Yuden

V oněch letech proto byla důležitým hardwarovým tématem kvalita vypalovaček co do zápisu i čtení (takže jsme se často pídili po recenzích optických mechanik, které dnes vůbec neexistují ani nikoho nezajímají). A neméně důležitá byla také kvalita optických médií, kterým byla tehdy data svěřována. Šlo tak trochu o loterii a člověk potřeboval určitou záruku, že data půjdou přečíst ještě za dva, tři nebo pět let. Média různých značek, o nichž se vědělo, že je vyrábí Taiyo Yuden, měla právě v tomto ohledu dobrý zvuk, takže byla vyhledávána a preferována před méně důvěryhodnými plackami jiných výrobců. Taiyo Yuden měla ovšem v branži dlouhou tradici, u kompaktních disků (CD) patřila dokonce vůbec mezi hlavní průkopníky.

Disky Taiyo Yuden se daly koupit například pod značkou JVC, s nímž měla firma společný podnik
Disky Taiyo Yuden se daly koupit například pod značkou JVC, s nímž měla firma společný podnik

Postupem času se ale levná konkurence nevyhnutně prosazovala víc a víc a z vypalovacích médií se nejprve stala komodita, u níž se hledělo nejvíc na cenu, a poté zase věc, co už většina lidí nepotřebovala. Výsledkem je, že se tento trh stále propadá a podle Taiyo Yuden nyní nastal čas, když už nemá smysl se o nic pokoušet ani v oblasti momentálně nejnovější technologie Blu-Ray. Firma oznámila, že s výrobou disků definitivně skončí – výrobní linky se mají zastavit do konce letošního roku. Poslední objednávky chce vyřídit do února 2016, poté už se disky produkované v jejích továrnách budou jen doprodávat v distribuční síti.

 

Taiyo Yuden se podle webu KitGuru v posledních letech pokoušelo na klesající poptávku adaptovat různými restrukturalizacemi a snižováním nákladů. Nakonec ale zřejmě narazilo na hranice možností, roli v jejím rozhodnutí by měly hrát také rostoucí ceny některých chemikálií používaných při výrobě. Taiyo Yuden se proto chce přesunout do jiných oborů a soustředit se hlavně na výrobky s vyššími maržemi. Firma nyní se svými různými dceřinými podniky produkuje ještě třeba různé chemické látky nebo elektrosoučástky – například kondenzátory.

Zdroj: KitGuru

Ohodnoťte tento článek!