Ode dneška můžete v EU volat, psát a datovat jako doma. Otázky a odpovědi

12
EU roaming

Dnešek je vskutku zásadním dnem evropských telekomunikací. Po několika letech regulace roamingových poplatků již v osmadvaceti členských zemích EU a třech zemích EHP začne platit nové pravidlo „roam like at home“.

Roaming tím fakticky nekončí. Tento pojem označuje přístup do cizí sítě a vy v zahraničí pochopitelně do cizí sítě vstoupíte. Váš operátor přitom bude platit onomu cizímu operátorovi za vámi využité služby. A naopak zákazníci cizích operátorů nakrmí ty naše při návštěvě Čech, Moravy a Slezska. Vy už ale ve většině případů nemusíte nic jako roaming řešit. Mobilní služby budete využívat stejně jako doma.

Co bude levnější?

Volání, SMS a data při návštěvě 30 zahraničních zemí (viz další bod). Evropská komise v minulosti určovala maximální možné ceny, které operátoři mohou svým klientům účtovat za služby v zahraničí. Od loňska definovala maximální příplatky k domácím cenám. Od 15. června 2017 již poplatky úplně zmizí. Nebude se platit za příchozí hovory, ani nic navíc za odchozí hovory, SMS ani prosurfovaná data.

Je však třeba říci, co všechno spadá pod regulaci. ČTÚ k tomu vytvořil hezkou grafiku. Asi bude chvíli trvat, než ji rozluštíte, ale pak vám dá smysl.

Co je regulovaný roaming a co ne (zdroj: ČTÚ)
Co je regulovaný roaming a co ne (zdroj: ČTÚ)

Zkrátka. Volat, psát a datovat za domácí ceny budete pouze v oněch 30 zemích. Je přitom jedno, jestli v zahraničí zavoláte na české číslo, nebo číslo z jiných 30 zemí.

Na volání z Česka do zahraničí ale žádná regulace není, jak už jsme si vysvětlili v tomto článku. Bez poplatků můžete volat na české SIM karty nacházející se v zahraničí. Ale při volání na německou, chorvatskou nebo třeba americkou SIM se budete řídit dle ceníků operátorů. Paradoxem je, že asi ve většině případů bude levnější zavolat na německou SIM kartu ze zahraničí (protože to spadá pod regulovaný roaming) než z Česka.

Neregulovaný roaming je ten, který uskutečníte mimo 30 vybraných zemí. Ať už voláte zpět do Česka, nebo ze zahraničí opět do jiné země, pořádně si připlatíte.

Kde to bude levnější?

Regulovaný roaming se týká 28 členských zemí EU (a jejich závislých území) a 3 zemí Evropského hospodářského prostoru: Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Francouzská Guayana, Gibraltar, Guadeloupe, Guernsey, Irsko, Island, Itálie, Jersey, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Manský ostrov, Martinik, Mayotte, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Reunion, Rumunsko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Vatikán, Velká Británie.

Kde je roaming jako doma? (zdroj: Vodafone)
Kde je roaming jako doma? (zdroj: Vodafone)

V seznamu chybí Švýcarsko, řada balkánských nebo východních zemí včetně Ruska nebo Turecka. Pochopitelně v něm není ani Egypt či Tunisko. Na to pozor.

Takže si můžu koupit výhodnější zahraniční tarif?

Můžete, ale příliš si nepomůžete. Evropská komise při návrhu na tento účel myslela a tzv. permanentní roaming zakázala. Nová pravidla se dotknou jen cestovatelů, nesmí se zneužívat. Musíte využívat služby více doma než v zahraničí.

Operátoři vás mohou kontrolovat. Podle Komise operátoři monitorují provoz za poslední čtyři měsíce. Pokud jste byli více než dva měsíce v zahraničí, operátor vás kontaktuje a vy mu musíte do 14 dní vysvětlit, co se děje. Pokud roaming zneužijete, může vám naúčtovat poplatky ve výši maximálně 3,2 centu na minutu hovoru, 1 cent za SMS a 7,7 eura na gigabajt dat (ceny jsou bez DPH). Příplatky za data se budou postupně snižovat, od 1. ledna 2022 už bude gigabajt jen za 2,5 eura.

Pokud bydlíte v blízkosti zahraničí a často se během dne připojíte do zahraniční sítě a zase zpět do domácí, nebudou tyto dny počítány do dnů strávených v zahraničí. Stačí se alespoň jednou přihlásit i doma.

Kdybyste si přesto koupili zahraniční přeplacenou SIM kartu a po dvou měsících (nebo varování od operátora) byste ji vyměnili za novou, operátoři na vás mohou přijít. Podle IMEI telefonu poznají, že karty střídáte. To se týká hlavně zneužití levnějších zahraničních dat. Pro volání jsou zahraniční SIM nevhodné už proto, že byste neměli české číslo a Češi by vám tedy volali hodně draho.

Co když operátoři neposlechnou?

Musí. Pokud by se neřídili regulací a účtovali vám poplatky, hrozí jim vysoká pokuta. Každý operátor ale může zažádat stát (v našem případě ČTÚ) o výjimku v případě, že by pro něj zahraniční služby byly ztrátové. To se ale týká hlavně dravých (a levných) zahraničních operátorů nezávislých na nadnárodních firmách. U nás o výjimku nikdo nežádal.

Operátoři ovšem mohou tarify omezit a roaming vám ani nepovolit. Takto to učinil například Vodafone u svých čistě datových tarifů. Fungovat vám budou jen v Česku.

Kolik stojí volání a SMS?

Stejně jako doma. Pokud nemáte volné jednotky, sazby odpovídají těm domácím při volání do cizí sítě. I když voláte nebo píšete ze zahraničí na české číslo u stejného operátora, budete platit jako do cizí sítě. Totéž platí při čerpání volných jednotek. Strhávat se budou vždy ty do cizích sítí, nikoliv vlastní sítě.

Kolik můžu spotřebovat dat?

S daty je to opravdu složitější, u nich nejvíce hrozí zneužití. Ve většině případů ale za jednotky megabajtů zaplatíte jako doma a v zahraničí se budou i normálně čerpat datové balíčky. Evropská komise ale navrhla strop, po jehož překročení by vám operátor mohl naúčtovat příplatky. (Ale nemusí, je to na jeho zvážení.)

Výpočet je následující. Dvojnásobek ceny tarifu bez DPH v eurech vydělíte velkoobchodní cenou za gigabajt, která až do konce roku bude 7,7 eura. Číslo pak odpovídá počtu gigabajtů, které můžete prosurfovat bez poplatku.

Příklad: V Česku jsou nejpopulárnější tarify za 749 Kč, které obsahují 1,5 GB dat. Cena bez DPH je 619 Kč (749 Kč / 1,21), tedy 23,8 €. Dvojnásobek je 47,6 €. A 47,6 / 7,7 = 6,18 GB. S tarifem za 749 Kč můžete v zahraničí prosurfovat bez poplatku přes 6 GB. V tarifu je jen 1,5 GB, takže vám poplatky nehrozí.

Jiné by to bylo například u tarifu za 499 Kč, který obsahuje 10 GB dat (takový má T-Mobile i Vodafone). Dvojnásobek ceny bez DPH je 31,69 € / 7,7 € = 4,12 GB. Od čtvrtého gigabajtu nahoru by vám operátor mohl za další data účtovat 7,7 € bez DPH za gigabajt.

Lze výpočet zjednodušit?

Ano a nikde jinde než na Cnews se o tom nejspíš nedozvíte. 🙂 Pokud nechcete používat oficiální výpočet s eury a cenami bez DPH, můžete využít tento vzorec. Cenu tarifu v korunách vydělte číslem 121 a získáte počet bezpříplatkových gigabajtů pro surfování v zahraničí. Pokud máte tarif, u něhož DPH neplatíte, pak dělíte 100.

Zjednodušení je dáno tím, že oněch 7,7 € je při současném kurzu eura přesně 200 Kč. A protože nebudete počítat s dvojnásobkem ceny, cenu tarifu podělíte jen stovkou.

Vychází to stejně:

 • Tarif za 749 Kč: 749 / 121 = 6,19 GB
 • Tarif za 499 Kč: 499 / 121 = 4,12 GB.

Tento vzorec nicméně přesně platí jen při současném kurzu, kde jedno euro stojí 26 korun. V dalších letech se vzorec změní, bude se dělit jinými čísly, protože se změní velkoobchodní cena za gigabajt.

 • Od 1. ledna 2018 bude gigabajt stát 6 €.
 • Od 1. ledna 2019 bude gigabajt stát 4,5 €.
 • Od 1. ledna 2020 bude gigabajt stát 3,5 €.
 • Od 1. ledna 2021 bude gigabajt stát 3 €.
 • Od 1. ledna 2022 bude gigabajt stát 2,5 €.
Ode dneška můžete v EU volat, psát a datovat jako doma. Otázky a odpovědi
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

12 KOMENTÁŘE

 1. Ještě jste zapomněli upozornit ty telefonisty, kteří mají nějaký speciální tarif pod rámcovkou, že na ně se evropský roaming nevztahuje. Tak aby nebyli pak překvapení z vyúčtování…

 2. Mobil.cz má například v obchodních podmínkách, že můžete s předplacenkou ročně „proroamovat“ služby v hodnotě 1450 Kč (přepočítává se to ale přes eura) a pak si připlatíte. Tedy jestli jsem to dobře pochopil.

 3. Tak jsem to přečetl a jsem z toho jelen. V tomhle se vyznat je nad mé síly a docela by mě zajímalo kolik normálních smrtelníků se v tom bude orientovat. „Naštěstí“ mám firemní tarif a na mě se to nevztahuje (budu platit o 106 :-).

  Zarazilo mě tohle: „Pokud roaming zneužijete, může vám naúčtovat poplatky ve výši maximálně 3,2 centu na minutu hovoru, 1 cent za SMS a 7,7 eura na gigabajt dat (ceny jsou bez DPH).“ Znamená to, že to může naúčtovat zpětně?