Odemčeným dvoujádrem Intelu prý bude Pentium G3258. Známe parametry

0

Přesně v první jarní den letošního roku přišel Intel s oznámením, že nadšencům do taktování nabídne inovované odemčené procesory Devil‘s Canyon, a vedle nich navíc i po dlouhé době první dvoujádrový procesor, který půjde přetaktovat: odemčený čip Pentium. Zatímco parametry prvních zmíněných (Core i5-4690K a Core i7-4790K) už známe, ono Pentium zatím zůstávalo zahaleno tajemstvím.

Tedy až doposud – i jeho parametry totiž dnes zveřejnil čínský web VR-Zone. Dle tohoto zdroje bude odemčeným dvoujádrem procesor s označením G3258. To je poněkud zvláštní, neboť většinou byl asi očekáván čip ve vyšší a dražší řadě Pentií (modely G3440, G3450). VR-Zone nabízí i snímek programu CPU-Z, pořízený na testovacím vzorku tohoto CPU.

 

Procesor podle něj bude mít základní takt 3,2 GHz, nejspíše ale bude jako další Pentia bez turba. Zbytek parametrů by měl být standardní: 3 MB L3 cache, vypnutý Hyper-Threading a instrukční výbava ochuzená o rozšíření AES, AVX a AVX2. Hodnout TDP bude mít Pentium G3258 stanovenou na 53 W. Ačkoliv VR-Zone uvádí, že tento čip bude oním odemčeným dvoujádrem, asi je na místě zatím zachovat jistou ostražitost.

CPU-Z ve svém výstupu neavizuje, že by násobič čipu byl odemčen směrem nahoru (ukazuje hodnoty 8–32×). Chybí mu také obvyklé písmenko „K“ v názvu. V textu VR-Zone zřejmě zmiňuje, že ani v BIOSu nelze s tímto vzorkem přetaktování nastavit. To by ale mohlo být způsobeno chybějící podporou, desky by totiž mohly potřebovat aktualizaci, aby Pentium G3258 správně rozpoznaly.

Odemčené dvoujádro Pentium G3258 dle webu VR-Zone
Odemčené dvoujádro Pentium G3258 dle webu VR-Zone

Vzorek by také teoreticky mohl příslušet jinému, neodemčenému modelu, který Intel chystá například pro OEM trhy (mezi čipy platformy Haswell Refresh G3258 uveden nebyl). Nicméně stejný web nám přinesl i takty obou „ďáblových kaňonů“ a obecně lze říci, že když přijde na vypouštění novinek o procesorech Intel, je poslední léta dosti spolehlivý.

Spíše bych mu tedy byl nakloněn věřit, pokud píše, že model G3258 skutečně odemčený bude. Na rozřešení této „záhady“ ale nebudeme muset čekat dlouho, jasno by mělo být již za nějaké dva týdny.

Intel by měl Pentium G3258 (pokud je model s tímto označením skutečně oním odemčeným dvoujádrem) uvést 2. června (júna) během Computexu 2014. Cenu, kterou za tento procesor pro levné taktování bude požadovat, bohužel stále neznáme.

Zdroj: VR-Zone

Odemčeným dvoujádrem Intelu prý bude Pentium G3258. Známe parametry
Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. ten nadpis je potřeba rozhodně opravit, lítá v tom pak 40mm2 jen špatnou formulací, pouze tady jsme se dočetli že Hawaii bude mít pod 400mm2 :D(teda ještě to tvrdí OBR, ale ten procenta na škole asi nikdy neměl protože základy míchá odjakživa)