Odhalená GeForce GTX 670 na fotkách

0

Když jsem měl tuto spekulační novinkou o GTX 670 téměř hotovou, udělal mi čerstvě zveřejněný test na TweakTown pěknou čáru přes rozpočet. Naštěstí se většina z informací týkala fotografií, které TweakTown z pochopitelných důvodů nezveřejnil. Díky nim máme obrázek o GTX 670 téměř kompletní, k dokonalost schází měření hlučnosti, výsledky přetaktování a přesná cena.

Celkem kvalitní fotografie zřejmě referenční GeForce GTX 670 od společnosti Colorful se před pár dny objevily na WCCFtech.com (zdroj fotografií bohužel web neuvádí).

 Zotac GTX 560 Ti-0003Zotac GTX 560 Ti-0004Zotac GTX 560 Ti-0005

Chladič má nejspíš obdobné rozměry jako u GTX 680, což by mohlo znamenat, že se Nvidia rozhodla použít stejný pasiv, a to by bylo jen dobře – byl by naddimenzovaný. Z fotek shora by asi málokoho napadlo, že je tištěný spoj podstatně kratší než u referenční GeForce GTX 680 (délka má být shodná s referenční GeForce GTS 450, což by znamenalo 8,25″, tedy 21 cm).

Zotac GTX 560 Ti-0001

Nepočítal bych ale s tím, že potkáme moc 21cm karet – neubráním se dojmu, že na to, aby mohly být dobré, už je to zbytečně málo. Už s ohledem na netradiční umístění čipu více dozadu a na to, že má mít karta stejnou spotřebu jako 23cm GTX 560 Ti, by to znamenalo, že budou muset výrobci povětšinou buď vyvíjet a vyrábět nové chladiče, nebo použít starší konstrukce s tím, že budou spoj přesahovat stejně jako u referenčního provedení a karta bude ve výsledku delší. Ostatně při délce karty 21 cm a zachování „patrových“ konektorů DVI-I je skoro nemožné narvat vedle sebe na chladič dva 8–9cm axiální ventilátory, kterážto kombinace je u výkonnějších karet v současnosti tak oblíbená.

Výstupní konektory by měly být stejné jako u GTX 680, tedy 2× dual-link DVI-I a HDMI (zřejmě rovněž pro spřažení tří monitorů do Surroundu) a jeden DisplayPort.

Zotac GTX 560 Ti-0002

Podle WCCFtech.com by mělo mít u GeForce GTX 670 jádro GK104 deaktivován jeden SMX, což by znamenalo 1344 stream procesorů, dále 112 TMU a 32 rasterizačních jednotek. Jádro má běžet na 915 MHz, takty pro GPU Boost zdroj neuvádí. Test na TweakTown tyto údaje potvrzuje, navíc přidává i takt pro GPU Boost (u něj mohu jen konstatovat, že údaj v oficiálních specifikacích se liší).

Paměti GDDR5 by pak měly běžet na 6 GHz efektivně stejně jako u GTX 680. TDP karty má být prý vyšší než 170 W, ale i kdyby tomu tak bylo, nemůže to být o moc s ohledem na to, že GTX 680 má TDP jen 195 W. Budeme-li předpokládat, že udáváné TDP odpovídá a na GTX 670 nebudou výrazně hořší čipy než na GTX 680 (= průměrná hodnota automatického přetaktování při běžném hraní) měl by mít GPU Boost větší prostor než u GTX 680 (+52 MHz).

Na čínském fóru PC Inlife se objevily výsledky ze 3DMark Vantage a 3DMark 11 a detailnější fotka tištěného spoje. Ke grafům zveřejněným tamtéž jsem měl připravený komentář, s ohledem na to, že jde do jisté míry o syntetický benchmark, výsledky mají nejasný původ a v grafech se čaruje s kombinacemi přetaktovaných a nepřetaktovaných karet, už bych je po skororecenzi GTX 670, už vás s tím nebudu zdržovat, spíš pro případ, že byste na ně někde narazili, bych doporučoval nebrát je moc vážně.

Na fotce plošného spoje je také vidět, že je (na rozdíl od GTX 680) osazený už jen každý druhý paměťový čip. Neznamená to ale, že by karta musela nést 1 GB paměti. rozhodně ne podle známých specifikací. Spíš je tu naopak místo pro 4GB modely.

Zotac GTX 560 Ti-0006

Určitě na ní zaujme netradiční uspořádání komponent na kartě – napájecí kaskáda je mezi výstupními konektory a jádrem, jádro se posunulo víc dozadu  a konektory napájení jsou spolu s konektorem pro ventilátor vecpané mezi paměti. Karta má čtyři napájecí fáze (u GTX 680 jsou to čtyři nebo pět).

A ještě dovětek k ceně a termínu vypuštění – odhadovaná cena je 349 dolarů u základních modelů. Prostým přepočtem s DPH dělalo necelých 8300 korun. Tato částka by odpovídala za předpokladu, že bude chtít Nvidia „podstřelit“ ceny Radeonů HD 7950. Protože  u nás máme přímé zastoupení Nvidie a většinou lepší české ceny, nedivil bych se ani výhodnějším zaváděcím baťovským 7990 Kč s DPH). Lepší nereferenční karty by pak měly stát přibližně 399 dolarů (cca 9500 Kč s daní).

Neřeknu vám ale, nakolik se cenám dá věřit, jen to, že na stejném místě udávaný termín uvedení 7. května nesedí, podle TweakTown má NDA končit za pět dní. A o cenách (zejména těch českých) pravděpodobně ještě ani není definitivně rozhodnuto. Na základě zveřejněných testů by mě moc nepřekvapilo ani kdyby cena začínala na 8990 Kč s DPH. Deseti tisíc se snad bát nemusíme, OC modely by s takovou byly dražší než referenční GTX 680.

Jako obvykle upozornění na závěr – jde o neoficiální informace a preview, i když je nepravděpodobné, že by si zejména TweakTown informace vycucal z prstu, definitivní to bude až s oficiálním uvedením.

Zdroj: WCCFtech.com (1, 2), PC Inlife, TweakTown

Odhalená GeForce GTX 670 na fotkách

Ohodnoťte tento článek!