Odhalení: Sun vyvíjel x86 procesor

0

Sun Microsystems byl na hardwarovém poli znám zejména díky serverovým procesorům řady UltraSPARC. Když společnost loni spokla softwarová velmoc Oracle, vývoj další generace UltraSPARC byl podle všeho zastaven – navzdory možné výhodě, kterou by Oracle dala optimalizace databázového systému nejen pro vlastní operační systém (Solaris, taktéž získaný koupí Sunu), ale i vlastní procesory.

Podle New York Times však společně s novým UltraSPARCem skončil v propadlišti dějin i jiný, daleko ambicióznější projekt. Sun Microsystems údajně vyvíjeli procesor založený na architektuře x86, který by tudíž konkuroval Xeonům od Intelu a Opteronům od AMD.

V roce 2008 odkoupil Sun Microsystems firmu Montalvo. Ta se pokoušela vyvinout úsporný x86 procesor, došly jí ale peníze. Sun tehdy tvrdil, že o nedokončený projekt x86 čipu nemá zájem. Nicméně jeho tým posléze posílilo také několik inženýrů z AMD a budeme-li věřit NY Times, pak vývoj soupeře pro Xeon nerušeně pokračoval.

Cílem bylo navrhnout procesor, který by byl pro využití v serverech vhodnější, než architektura Intelu, která musí zohledňovat i mobilní a desktopový segment, a který by zaujal velké internetové společnosti svou nízkou spotřebou. Pak už stačilo jenom získat licenci od Intelu. Sun měl v tomto ohledu lepší vyjednávací pozici, než například Nvidia (o které se pravidelně spekuluje, že také navrhuje svůj x86 procesor), a to díky vlastnictví mnoha patentů, které licencoval i Intelu.

Oracle odmítl zprávu komentovat. Spekuluje se ale o tom, že celý procesorový byznys Sunu by mohl být rozpuštěn, nebo prodán. Znamenalo by to, že k mání je nejen cenné intelektuální vlastnictví (ať už jeho součástí je nedokončený x86 procesor, nebo je zpráva smyšlená), ale také zkušení inženýři. Chňapne po nich některé ze známých jmen, nebo někdo nečekaný?

Zdroj: New York Times, X-bit labs

Odhalení: Sun vyvíjel x86 procesor

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte