Odhalte skrytá nastavení spořičů ve Windows 7

0

Windows 7 po instalaci nabízejí pět spořičů obrazovky. Spořiče Fotografie a Prostorový text je možné podrobně přizpůsobit. V případě spořičů Bubliny, Mystifikace a Pruhy se ovšem po klepnutí na tlačítko Nastavení zobrazí dialog s oznámením, že spořič nemá žádné možnosti nastavení.

To však ve skutečnosti není až tak úplná pravda. Možnosti přizpůsobení vzhledu existují, jsou však ukryté. K nastavení můžete využít jednoduchý nástroj System screensavers tweaker, který umožňuje snadnou změnu některých parametrů všech tří spořičů.

Nástroj se nemusí instalovat, stačí pouze rozbalit stažený archiv a spustit soubor nt6srccfg.exe. Nastavení jednotlivých spořičů se provádí pod jednotlivými záložkami: Bubbles (Bubliny), Ribbons (Pruhy) a Mystify (Mystifikace). Spořič Aurora se nachází pouze ve Windows Vista a je tedy možné ho upravovat pouze v této verzi systému. Nástroj by měl bez problémů fungovat jak ve 32 tak 64bitové verzi Windows 7.

Bubliny

Nejvíce možností přizpůsobení nabízí spořič Bubliny, kde se většina parametrů uzpůsobuje pomocí posuvníků:

  • Bubble`s radius – nastavení velikosti bublin,
  • Amount of bubbles – nastavení počtu bublin,
  • Turbulence force, Amount of turbulence octaves, Turbulence speed – nastavení rychlosti změny barev a jejich barevné rozsahy. V tomto případě je nutné experimentovat, abyste dosáhli vyhovující podoby barev.

Pomocí zatržítek je pak možné nastavit následující:

  • Show shadows – zobarzování stínů bublin,
  • Transparent background – bubliny mohou poletovat na černém pozadí nebo na aktuálním pozadí,
  • Transparent bubbles – zrušením zatržení budou bubliny neprůhledné.

Pruhy a Mystifikace

Tyto dva spořiče mají nastavení parametrů prakticky totožná:

  • Number of ribbons/lines – počet pruhů nebo mystifikačních čar.
  • Camera focus of view – ani po dlouhém zkoušení se mi bohužel nepodařilo zjistit, v čem toto nastavení spočívá. Vzhledem ke zcela náhodné povaze obou spořičů se navíc jakákoliv práce s kamerou zdá zbytečná.
  • Ribbon`s/Line`s width – šířka pruhů nebo mystifikačních čar.

Pomocí zatržení u položky Blur Ribbons v případě spořiče Pruhy je možné zapnout či vypnout rozostřování pruhů.

Provedené změny ve všech případech aplikujte pomocí tlačítka Apply. Výchozí nastavení spořičů získáte klepnutím na tlačítko Reset to defaults. Nástroj všechna nastavení spořičů zapisuje do systémového registru, takže ho můžete po dokončení nastavování bez obav vypnout.

Ohodnoťte tento článek!