Odkazy z Windows 8 se nevrátí, OneDrive ve Windows 10 se však bude zlepšovat

0

Když Microsoft uvolnil třetí sestavení Windows 10 Technical Preview, upozornili jsme vás na změnu funkcionality OneDrive. Od Windows 8 je klient integrovaný v systému a oproti klientům pro Windows 7 nebo OS X nabídl zajímavou funkci. V prohlížeči souborů vidíme kompletní obsah cloudového úložiště, čili všechny stažené i nestažené soubory.

Při otevření dosud nestaženého souboru došlo k přenosu z internetu a pak k otevření. I u části dat, jež nebyla k dispozici pro offline použití, byla stažena aspoň metadata, takže bylo např. možné v souborech vyhledávat. Nebylo tudíž mnoho důvodů k návštěvě prohlížeče, elegantně se tím vyřešil problém s menšími úložišti. Data byla na dosah, přesto vám nezaplnila celé interní úložiště.

Poslední vydání Windows 10 Technical Preview se nicméně vrátilo zpět k tomu, jak funguje OneDrive pro Windows 7 a OS X. V rámci selektivní synchronizace si vyberete složky, jež budou staženy. Ty složky, které nevyberte, ovšem na disku neexistují ani jako odkazy, takže je si je v Průzkumníku ani neprohlédnete.

Lze předpokládat, že hlavně pokročilé uživatele změna nenadchla, Microsoft si nicméně stojí za svým. Vyjádřil se k tomu na stránce s uživatelskými návrhy na vylepšení Windows. Jak to vidí? Z pohledu náročnějšího jedince se bezesporu vracíme o několik kroků zpět. Redmondští se odvolávají na to, že naopak méně pokročilí uživatelé si mysleli, že soubory, které v Průzkumníku vidí, jsou všechny stažené.

 

Když pak např. vycestovali a neměli k dispozici připojení, zjistili, že se soubory pracovat nemohou. Tyto zmatky lze pochopit, ale znovu se ptám, jestli by to nešlo vyřešit prostou překryvnou ikonou, jež by stav stažení indikovala podobně jako ve Windows 7. Podle Jasona Moorea z Microsoftu měly s odkazy dále problém některé aplikace.

Tvrdí také, že spolehlivost synchronizace nedosáhla úrovně, kterou by si v Microsoftu představovali. Prakticky tak uvedl tři důležité důvody, které za rozhodnutím změnit způsob synchronizace ve Windows 10 stály. Ve stávající podobě se tudíž odkazy z Windows 8 nevrátí. Co se stane? Microsoft se zaměří na spolehlivost a použije stejný synchronizační mechanismus u OneDrive a OneDrive for Business.

Jaksi hlavní myšlenkou je konzistentní zážitek a spolehlivost. I z toho důvodu bude ve Windows 10 použita selektivní synchronizace, tento model prý bude vhodnější v kombinaci s neomezeným cloudovým úložištěm. Nicméně funkce se na klienta budou nabalovat. Zanedlouho bude v Desítkách možné opět vyhledávat ve všech souborech.

A tyto soubory zřejmě půjdou rovnou otevřít. Bude také vyřešena otázka velké fotogalerie, na kterou nemáte na disku dost místa. Ani vydáním finální veze operačního systému svět neskončí, vždyť Redmondští teď služby a software vylepšují průběžně. Slibují proto, že budou OneDrive vylepšovat a vrátí některé klíčové funkce odkazů.

O zrovna konkrétní odpovědi se nejedná, aspoň však víme, že situaci firma bude nějak řešit. Na výsledky si budeme muset počkat, osobně se do té doby budu držet s Windows 8.1.

Zdroj: Microsoft via The Verge

Ohodnoťte tento článek!